دسته‌ها
عصب کشی مقالات تخصصی مقالات عمومی

چرا بعد از عصب کشی دندان، درد داریم؟

سوال زیادی افرادی که عصب کشی می کنند این است که چرا دندان ما بعد از عصب کشی درد دارد؟ و مگر دندانپزشک عصب ریشه های ما را از بین نبرد پس چرا درد داریم؟

جواب سوال اول که درد بعد از عصب کشیی چند روز تا یک هفته به صورت طبیعی است. مفهوم درد میان افراد مختلف با توجه به نوع زندگی که داشتند فرق می کند. و در کل درد بعد از عصب کشی طبیعی است. و جواب سوال دوم به دلیل باور های غلطی که میان افراد وجود دارد فکر می کنند که عصب کشی به معنی از بین بردن عصب های دندان هاست ولی اینطور نیست، به زبان انگلیسی کلمه عصب کشی بهتر بیان شده است که درمان کانال ریشه ها است.

Image result for root canal"

در کل درمان عصب کشی پاکسازی میکروارگانیسم ها و باکتری های داخل کانال دندان ها است که در آینده رشد میکروب ها غیر ممکن شود. و این نکته هم توجه داشته باشید اگر قبل از عصب کشیی درد داشته باشید طور یقین بعد از آن هم درد دارید برای همین اکثر دندانپزشکان وقتی با درد شدید دندان ها به نزد آن ها مراجعه می کنیم و بعد از معاینه می گویند قرص های آمپسیلین و آموکسیسیلین تجویز می دهند تا به اصطلاح چرک خشکن که باکتری های موجود در دندان را از بین ببرد تا بعد از آن عصب کشی کنید. جلساتی که عصب کشی به طول می انجامد از یک تا سه جلسه است. در این مقاله مهم ترین سوال هایی که افراد برای عصب کشی در ذهنشان دارند را بیان کردیم.

حال سوال دیگری که افراد می پرسند این است که:

از کجا بفهمیم که درد دندان بعد از عصب کشی طبیعی است؟

علت درد بعد از عصب کشی مختلف است

 • زمانی که دندانپزشک بر روی دندان شما برای خالی کردن باکتری ها در کانال ریشه کار می کند لوازم دندان پزشکی در حین کار بشکند یا فشار زیادی داشته باشد که بعد از بی حسی موضوعی دندان شما به شدت درد می گیرد.
 • لثه ها و بافت اطراف دندان عفونی می شود هر چند که دندانپزشک دندان های شما را عصب کشی کرده است و عفونت ها را خارج کرده است، این عصب ها و عفونت های اطراف دندان باعث درد بعد از عصب کشی داشه باشید.
 • در جلسه اول دندانپزشک بعد از عصب کشی پانسمان موقتی را بر روی دندان می گذارد که به اصطلاح پرکردن موقتی می گویند، این پرکردن ه صورت ناصاف باشد وقتی فک را میبندیم و چیزی می جوییم باعث درد می شود ک بعد از جلسه بعدی این درد بهبود می آید.

درد بعد از عصب کشی طبیعی است ولی اگر شدید شد حتما به نزد دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

Image result for root canal"

از کجا بفهمیم که درد دندان بعد از عصب کشی جدی است؟

سوال مهمی که افراد می پرسند که درد بعد از عصب کشی جدی است را چگونه بفهمیم. در اینجا به صورت مختصر به شما معرفی می کنیم.

 1. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث باقی ماندن عفونت ها و باکتری ها در دندان می شود و درد شدیدی را بعد از عصب کشی به همراه است و اگر هم عصب کشی شما موفق باشد ولی بهداشت دهان و دندان را رعایت نکرده باشید، عواقب خوبی ندارد.
 2. وجود کانال اضافی که در دندان هست که دندانپزشک نتوانسته آن را ببیند و اگر بعد از یک هفته هنوز درد شدیدی داشته باشید به نزد دندانپزشک مراجعه کنید و یک عکس از دندانی که عصب کشی کرده اید بگیرید تا دندانپزشک کانالی که نتواسنته ببیند را پیدا کند و آنرا معاینه و در مان کند.
 3. ریشه ی منحنی شکل یا ریشه ای که جهتش تغییر کرده است که از خالی کردن کامل عفونت ها و باکتری ها در دندان جولوگیری می کند.
 4. شکاف عمودی که در دندان است باعث درد شدید بعد از عصب کشی شده است.
 5. عفونت باقی مانده در دندان، که دندانپزشک عصب کشی را به خوبی انجام داده و دندان را با موادآلارگام و یاکامپوزیت پر کرده باشد ولی در میان ریشه دندان و استخوان آن عفونت هایی باقی مانده که منجر به درد طولانی وشدید دندان بعد از عصب کشی داشته باشید.

درمان های خانگی برای کاهش درد بعد از عصب کشی چیست؟

بیشتر افراد از خوردن مسکن ها خودداری می کنند و می خواهند درمان های خانگی استفاده کنند که ما مهم ترین درمان های خانگی را برای شما عزیزان به صورت مختصر بیان می کینم.

·         زنجبیل

زنجبیل مانند آسپرین برای دندان شما کار می کند و مقداری زنجبیل را آب مخلوط کنید بر روی دندان عصب کشی شده قرار دهید حتما درد آن کاهش میابد.

·         سیر

سیر بهترین راه برای از بین بردن عفونت های دندان است. که یک حبه سیر را به آرامی بجوید که تمام عفونت های دندان را از بین می برد.

·         میخک

میخک بهترین درمان خانگی برای ازبین بردن درد دندان است که یک چوب میخک را در کنار دندان عصب کشی شده بگذارید در عرض چند دقیقه درد شما کاهش میابد.

·         کمپرس یخ

مقداری یخ را درون کیسه یا پارچه ای نرم بریزد و بر روی صوررتان قرار دهید درد دندان کمتر می شود.

دارو های مسکن برای کاهش درد بعد از عصب کشی چیست؟

اکثر دندانپزشکان بعد از درمان عصب کشی به شما توصیه می کند که از چه مسکنی استفاده کنید. حال چند نمونه از مسکن هارا به شما معرفی می کنیم.

 • استامینوفن
 • ایبوپروفن
 • ضددردهای مخدر که به کدئین معروف است.
 • آسپرین

Image result for root canal"

دیدگاهتان را بنویسید