کاهش درد حساسیت بعد از بلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ها

3.5
(6)

درمان‌هایی که برای سفید کردن دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند از درمان‌های خانگی تا روش‌های علمی هم‌چون بلیچینگ، ممکن است موجب افزایش حساسیت یا درد دندان‌ها شوند. معمولا افرادی که نسبت به سفید شدن دندان‌های‌شان اقدام می‌کنند، در طول فرآیند سفید کردن دندان‌ها، بعد از چند ساعت یا چند روز ناراحتی و درد بیشتری را تجربه می‌کنند.

حساسیت دندان بر کل دندان‌ها یا سطح کوچکی از دندان‌ها تاثیر می‌گذارد. زمانی که مواد فعال موجود در محصولات سفید کننده مانند پراکسید هیدروژن یا پراکسید اوره به اعصاب دندان می‌رسد، موجب تحریک بیشتر حساسیت می‌شود.

خوشبختانه، راهکارهایی برای کاهش حساسیت و دردهای ناشی از سفید کردن دندان‌ها وجود دارد. در ادامه راهنمایی‌هایی را در این زمینه ارائه می‌کنیم:

اجتناب از غذاها و نوشیدنی‌های خاص در طول درمان‌های سفیدکنندگی

خوردن غذاهای سرد، گرم، اسیدی و نوشیدنی‌ها می‌تواند حساسیت دندان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر اخیرا به سفید کردن دندان‌های‌تان اقدام کرده‌اید، از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های گرم و سرد دندان‌ها اجتناب کنید.
یک راهکار دیگر اینست که برای نوشیدنی‌های گرم یا سرد از نی استفاده کنید تا میزان برخورد مواد با دندان‌های‌تان به حداقل برسد. هم‌چنین در حفظ سفیدی دندان‌ها نیز می‌تواند نقش موثری داشته باشد.

اجتناب از غذاها و نوشیدنی‌های خاص در طول درمان‌های سفیدکنندگی

از خمیر دندان‌ها یا ژل‌های مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید

از آن‌جایی که بعد از استفاده از خدمات سفیدی دندان، حساسیت دندان‌ها شدت می‌گیرد، بهتر است تا بعد از انجام این عملیات، از ژل‌ها یا خمیر دندان‌های ضدحساسیت استفاده کنید تا اندکی از میزان دردتان کم شود.

آرام و با آب ولرم مسواک بزنید

به هنگام شستن و مسواک زدن دندان‌ها، حواس‌تان به میزان گرمی و سردی آب باشد. بهتر است از آب ولرم استفاده کنید. هم‌چنین سعی کنید از مسواک‌هایی با پرزهای نرم استفاده کنید و آرام مسواک بزنید.

این مطلب را هم بخوانید:   چه کار کنیم که دندان هایمان پوسیده نشود؟ فیشور سیلانت چیست؟
آرام و با آب ولرم مسواک بزنید

از زردچوبه کمک بگیرید

این ماده که خواص متعددی برای سلامتی دارد به دلیل دارا بودن ترکیب کورکومین به تسکین درد دندان نیز کمک می‌کند.

برگ گواوا بجویید

جویدن دو تا سه برگ گواوا می‌تواند به تسکین درد و کاهش حساسیت دندان‌ها کمک کند. همچنین در مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۷ میلادی انجام گرفت مشخص شد گواوا دارای خواص ضد درد، ضد التهاب و آنتی میکروبیال است.

سیر بجویید

سیر منبع غنی از منگنز، مس، ویتامین‌های B6 و C و ماده معدنی مس است. هنگام جویدن دو تا سه حبه سیر ترکیبی موسوم به آلیسین آزاد تولید که این ترکیب دارای خواص آنتی میکروبیال است و می‌تواند به از بین بردن باکتری‌های مؤثر در بروز بیماری‌های دهان و دندان کمک کند.

از مسکن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کنید

مسکن‌هایی هم‌چون ایبوپروفن برای کاهش و تسکین دردهای اندام‌های مختلف بدن بسیار موثر هستند. اگر با روش‌های ذکر شده، درد دندان شما کاهش نیافت، از داروها استفاده کنید و یا موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

این پست پسند کردید؟

به این پست لطفا امتیاز بدید

میانگین امتیازها 3.5 / 5. تعداد مشارکت کننده ها 6

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.