کامپوزیت بهتر است یا امالگام

کامپوزیت یا آمالگام: کدامیک از این دو ماده‌ی پرکننده‌ برای دندان بهتر است؟

شما به هنگام پر کردن دندانهایتان معمولا با دو گزینه روبرو هستید: آمالگام و کامپوزیت! البته این دو پرکننده در بین مردم، بیشتر با نامهای مواد سیاه و سفید شناخته میشوند که در واقع به رنگ آنها اشاره دارند. آمالگام همان ماده تیره یا نقرهای رنگ میباشد که قدمت آن به 100 سال قبل برمیگردد. کامپوزیت نیز ماده‏‌ی سفید رنگیاست که در سالهای اخیر بسیار محبوب شده است و برخلاف آمالگام، همرنگ دندانها میباشد. اینکه حالا کامپوزیت بهتر است یا امالگام نیاز به بررسی مزایا و معایب هر کدام دارد.

پرکنندهآمالگام چیست؟

پرکننده آمالگام که اغلب پرکننده نقرهای نیز نامیدهمیشود، ترکیبی از جیوه، نقره، قلع و مس میباشد. جیوه که حدود 50% این ترکیب را تشکیل میدهد، به خوبی فلزات را با هم ترکیب کرده و پرکنندهی قوی و بادوامی را میسازد. این نوع پرکننده از سال 1895 وجود داشته و طول عمر آن 10 تا 15 سال میباشد.

اگر در مورد وجود جیوه در این ترکیب نگران هستید، بهتر است بدانید که جیوه زمانی که با فلزات دیگر ترکیب میشود، خاصیت سمی خود را از دست میدهد و کاملا بیخطر و امن میشود‎.

مزایا و معایب آمالگام

مزایا: دوام بالا، طول عمر بیشتر، ارزان، دسترسی و کاربرد آسان

دندانپزشکان پرکننده آمالگام را برای تمامی بیماران بزرگتر از 6 سال توصیه میکنند. مخصوصا در مورد پوسیدگیهای شدید و دندانهای عقبی این پرکننده بیشتر از همتای دیگر خود کاربرد دارد. این پرکننده بسیار قوی بوده و به همین خاطر برای دندانهای عقبی که نقش اصلی را در جویدن دارند، استفاده میشود. در واقع مزیت اصلی پرکننده نقرهای همین قدرت و دوام فوقالعاده آن است و در مقايسه با ساير مواد ترميمی، طول عمر بیشتری دارد. به این ترتیب شما به هنگام خوردن مواد غذایی سفت هیچ نگرانی نخواهید داشت و با مراقبت مناسب میتوانید سالهای سال از آن استفاده کنید.

همینطور پرکننده آمالگام ارزانترین گزینه شما در بین مواد ترمیمی میباشد و دسترسی به آن آسان است. علاوه بر این کار کردن با پرکننده آمالگام برای دندانپزشکان سادهتر بوده و شما نیز زمان کمتری را برای پر کردن دندان تان در مطب پزشک سپری خواهید کرد.

معایب: زیبایی کمتر، تغییر رنگ دندان، ترکخوردگی، ایجاد حساسیت

با همهی مزایایی که پرکنندهی آمالگام دارد، برخی معایب آن باعث شده است که مردم پرکنندهی کامپوزیت را به آن ترجیح دهند. یکی از مهمترین معایب این پرکننده رنگ تیره آن است که با رنگ طبیعی دندان هیچ تطابقی ندارد و از لحاظ زیبایی زیاد موردپسند واقع نمیشود.

یکی دیگر از معایب پرکننده آمالگام این است که اگر حفره دندان شما بیش از حد کوچک باشد، این پرکنندهی دندان ممکن است به خوبی کار نکند. همینطور دندانپزشک مجبور است که بخشی از دندان شما را تخلیه کند تا فضای مناسب را برای پر کردن ماده‏‌ی نقرهای ایجاد شود.

یکی دیگر از مشکلاتی که این پرکنندههای نقرهای با خود به همراه دارند، تغییر رنگ دندان میباشد. گاها با گذشت زمان برخی از این پرکننده‏‌های امالگام باعث تغییر رنگ مینای دندان شده و دندانها را به سمت رنگ خاکستری میبرند. همینطور با مصرف بیش از حد نوشیدنیهای سرد و گرم، پرکنندهی آمالگام منبسط یا منقبض میشود و میتواند باعث شکستن یا ترکخوردگی دندانتان شود.

در برخی از موارد نیز جیوه میتواند باعث آلرژی و حساسیت بیمار شود. هر چند این احتمال بسیار کم است و فقط در یک درصد بیماران گزارش شده است، اما به هر حال یکی از معایب پرکننده‌ی آمالگام به حساب میآید و بهتر است شما از آن مطلع باشید. شاید معایب امالگام این ذهنیت را در شما ایجاد کند که در جواب سوال کامپوزیت بهتر است یا امالگام ، کامپوزیت را انتخاب کنید، اما بهتر است ابتدا با معایب کامپوزیت نیز آشنا شوید!

کامپوزیت بهتر است یا امالگام
کامپوزیت بهتر است یا امالگام

پرکنندهکامپوزیت چیست؟

پرکنندهکامپوزیت که با نام پرکنندهی سفید و پرکننده‏‌ی رنگی دندان نیز شناخته می‏‌شود، یکی دیگر از رایج‌ترین پرکننده‏‌های دندان در سالهای اخیر میباشد. پرکننده کامپوزیت سابقهی 40 ساله داشته و از ترکیب سرامیک، پلاستیک و پرکنندههایی مانند سیلیکا و دی متیل گلیکوزیم ساخته میشود و ظاهر طبیعی دندان را حفظ میکند.

بیشتر دندانپزشکان پرکننده‏‌ی کامپوزیت را جایگزین مناسبی برای آمالگام میدانند و آن را توصیه میکنند.

مزایا و معایب کامپوزیت

مزایا: نامرئی، امن، حساسیت کمتر، حفظ حداکثری دندان

مطمئنا مهمترین مزیت پرکنندهی کامپوزیت، جنبهی زیبایی آن میباشد که همرنگ دندان بوده و تقریبا نامرئی میباشد. دندانپزشکان پرکنندهکامپوزیت را بیشتر برای دندانهای جلویی که جنبه‏‌ی زیبایی آن مطرح است، پیشنهاد می‏‌کنند. همانطور که گفتیم این پرکننده همرنگ دندان بوده و به راحتی نمیتوان وجود آن را تشخیص داد. علاوه بر ظاهر طبیعی و زیبای کامپوزیت، این پرکننده نسبت به آمالگام امنتر میباشد و هیچ خطری برای بیمار ندارد. کامپوزیت برخلاف آمالگام حاوی فلزاتی مثل جیوه نیست و تقریبا غیرممکن است که روی سلامت فرد تاثیر بگذارد. با اینکه تا به امروز هیچ مطالعهای ارتباط مستقیم بین جیوه موجود در آمالگام با بیماری خاصی را نشان نداده است، اما شواهد نشان میدهد که جیوه میتواند باعث حساسیت در بیماران شود.

مزیت دیگر پرکنندهی کامپوزیت این است که میتواند در هر اندازهای و متناسب با حفره ساخته شود و برخلاف آمالگام در طول زمان رنگ دندان شما را تغییر نمیدهد. گفته میشود پرکنندهی کامپوزیت به طور متوسط 7 ال 10 سال دوام میآورد ولی این بازه زمانی بیشتر به بهداشت دهان و دندانهای شما بستگی دارد. همینطور این پرکننده حداکثر مقدار دندان را حفظ میکند.

معایب: هزینهی بالا، طول عمر کمتر

یکی از اصلیترین معایب پرکنندهی کامپوزیت، هزینه‏‌ی نسبتا بالای آن نسبت به آمالگاماست. همینطور کامپوزیت در طول پر کردن نیاز به زمان بیشتری برای خشک شدن دارد و در نتیجه شما باید زمان بیشتری را در مطب دندانپزشکی سپری کنید. در شرایط خاصی مثلا در مورد لثه‏‌های حساس که مدام خونریزی میکنند، کامپوزیت نمیتواند گزینهی مناسبی باشد و بهتر است از آمالگام استفاده کنید. توجه کنید که این پرکننده نصف عمر آمالگام را دارد و بعد از نهایتا 7 سال نیاز به جایگزینی دوباره خواهد داشت.حالا با آگاهی از مزایا و معایب هر کدام راحتتر میتوانید بفهمید که کامپوزیت بهتر است یا امالگام !

کامپوزیت بهتر است یا امالگام
کامپوزیت بهتر است یا امالگام

کامپوزیت بهتر است یا امالگام !

پرکننده‎ آمالگام

پرکننده‎ کامپوزیت نوع پرکننده
متوسط زیاد نیاز به مسواک زدن و کشیدن نخ دندان
متوسط بالا هزینه
کم عالی زیبایی
بهتر برای دندان‎های عقبی بهتر برای دندان‏های جلویی محل قرارگیری
حداکثر 20 سال حداکتر 10 سال طول عمر
بله نه تغییر رنگ دندان
کم بالا امنیت

 اینکه کامپوزیت بهتر است یا امالگام بیشتر به خودتان بستگی دارد. بسیاری از دندانپزشکان کامپوزیت را برای دندانهای عقبی پیشنهاد نمی‏‌کنند. اما با این حال شما میتوانید در این باره با دندانپزشکتان مشورت کنید. اندازه و محل حفره و هزینههای آن مهمترین عواملی هستند که می‏‌توانند روی تصمیم شما تاثیر بگذارند. با اینکه این دو پرکننده رایجترین انتخاببین مردم هستند، اما پرکننده‌های دیگری نیز وجود دارند که ممکن است دندانپزشک آنها را به شما توصیه کند. پرکننده‏‌های طلا که از ترکیب طلا با فلزات دیگر ساخته می‏‌شود، یکی از این گزینهها میباشد. این پرکننده نسبت به آمالگام قویتر میباشد. اما خوب هزینههای طلا و دستمزد دندانپزشکی در این روش بالا میباشد و کمتر مردم به سمت آن میروند. سرامیک و یونومر شیشه از گزینههای دیگر پرکنندههای دندان هستند. این دو ماده تقریبا شبیه به کامپوزیت میباشند ولی بخاطر معایب بالایی که دارند زیاد مورد استقبال قرار نمیگیرند. همینطور شما برای پاسخ کامپوزیت بهتر است یا امالگام میتوانید با دندانپزشکتان نیز صحبت کنید و مشورت بگیرید.

نظری دهید