چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد

7 علامتی که نشان می‎دهد دندان‎تان نیاز به عصب‌کشی دارد

2.7
(23)

عصب کشی دو کلمه‌ای است که می‎تواند کلی دلهره و حتی ترس را با خود، برای هر یک از ما به همراه آورد. اگر شما درد شدیدی را در دندان‎تان احساس می‎کنید، به احتمال بالا، نیاز به عصب‌کشی دندان دارید. خوشبختانه این روش درمانی، درد دندان را کاهش می‏‌دهد و شما را به زندگی نرمال‌تان بازمی‌گرداند. اما چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد.

اول بهتر است اشاره کنیم که عصب‌کشی، در دنیای پزشکی با نام کانال ریشه شناخته می‎شود. زمانی که عصب یا پالپ دندان شما در اثر پوسیدگی، شکستگی یا ضربه، ملتهب می‌شود، نیاز به عصب‌کشی دندان خواهد داشت. در طول فرآیند عصب‌کشی، دندانپزشک از ابزارهای خاصی به نام فایل استفاده می‎کند و تمامی عصب و رگ‎های خونی را از آن خارج می‌کند تا از آسیب‌های بیشتر به دندان در آینده جلوگیری کند.

کانال ریشه به شما کمک می‎کند تا دندانِ طبیعی خود را ترمیم و آن را از پوسیدگی‌های بیشتر و عفونت حفظ کنید.

فقط دندانپزشک می‌تواند تعیین کند که آیا دندان شما به عصب‌کشی نیاز دارد یا نه! اما با همه‎ی این‎ها، برخی علائم وجود دارد که می‎تواند به ما کمک کند تا نیاز به درمان کانال ریشه را خودمان نیز تشخیص دهیم. هرچند که علائم فیزیکی در مراحل اولیه قابل تشخیص نیست و اینجاست که اهمیت مراجعه منظم به دندانپزشک مشخص می‎شود.

ما در ادامه بیشتر در مورد این علائم صحبت می‌کنیم.

چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد

1) دندان درد

یکی از علائم اصلی اینکه شما نیاز به عصب‌کشی دندان دارید، احساس درد در دندان‎تان است.

درد یکی از شاخص‌هایی است که نشان می‎دهد چیزی درون ریشه دندان‎تان غلط است.

اگر شما به هنگام خوردن یا نوشیدن چیزهای گرم و سرد احساس درد دارید، شما باید هر چه سریع‌تر به دندانپزشک مراجعه کنید.
دندانپزشک، دندان درد شما را بررسی خواهد کرد تا ببیند رگ‌های خونی یا عصب شما به علت عفونت ملهتب شده است یا نه! بسته به شرایط شما، دندانپزشک ممکن است کانال ریشه را برای تسکین درد به شما پیشنهاد کند.

این مطلب را هم بخوانید:   پالپوتومی چیست ؟
چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد
چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد

2) دندان شکسته یا ترک‌خورده

دندان شما می‌تواند در اثر خوردن غذاهای سخت یا به هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی ترک‎خورده یا شکسته شود. هنگامی که دندان شما شکسته شده یا ترک برمی‎دارد، آن می‌تواند تا ریشه دندان پیش رود و منجر به عفونت شود. عفونت در ریشه دندان می‌تواند به جریان خون وارد شود و پخش شود. این مشکل نیاز به درمان کانال ریشه دارد تا از عفونت و درد بیشتر در آینده جلوگیری شود.

چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد
چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد

3) حساسیت به گرما و سرما

حساسیت دندان یکی دیگر از علائم رایجی است که نشان می‌دهد شما نیاز به درمان عصب‎کشی دندان دارید. اگر شما به هنگام نوشیدن قهوه، چای یا هر چیز گرمی دردی را احساس می‌کنید، این می‌تواند نشانه‎ای از وجود مشکل در دندان‎تان باشد. معمولا در چنین شرایطی گفته می‎شود دندان تیر می‏‌کشد، ولی مطمئن باشید که این مشکل مبهم در آینده می‌تواند به دردی شدید و تیزی تبدیل شود.
غذاها و نوشیدنی‎های سرد نیز ممکن است باعث ایجاد درد در افرادی با دندان عفونی شوند. احتمالا دندانپزشک با این علائم درمان کانال ریشه را برای شما تجویز خواهد کرد.

چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد
چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد

4) ورم اطراف لثه

لثه‌های متورم نشانه‌ای از مشکلات زیرسطحی هستند. اگر لثه‎ی دندان آسیب‌دیده‌تان دچار التهاب شده است، آن می‎تواند نشانه‌ای از نیاز به عصب‌کشی دندان باشد.

چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد
چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد

5) تغییر رنگ دندان

معمولا تغییر رنگ دندان ناشی از بهداشت ضعیف دهان و دندان می‌باشد. برخی غذاها و نوشیدنی‎ها می‌توانند باعث ایجاد لکه‌هایی روی سطح دندان شوند و رنگ طبیعی دندان را تغییر دهند. اما در برخی موارد نیز این تغییر رنگ دندان می‌تواند ناشی از آسیب به سطح زیر دندان یعنی عصب دندان باشد. هنگامی که عصب و رگ‌های خونی آسیب می‌بینند، بهترین راه عصب‌کشی است.

این مطلب را هم بخوانید:   هر آنچه که باید در مورد عصب‎کشی دندان بدانید

6) حساسیت طولانی مدت

اگر حساسیت دندان‌های شما برای هفته‌ها و ماه‌ها طول کشیده و هیچ بهبودی حاصل نشده است، احتمالا عصب‌کشی دندان در آینده منتظرتان می‌باشد. حساسیت طولانی مدت عموما نتیجه آسیب به کانال ریشه است و قرار نیست به خودی خود بهبود یابد. اگر شما می‌خواهید تا از این درد برای همیشه خلاص شوید و از گسترش آن به دندان‎های‌ دیگرتان جلوگیری کنید، حتما باید هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنید.

چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی داردچگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد
چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد

7) پوسیدگی عمیق

زمانی که پوسیدگی دندان به ریشه دندان می‎رسد، دیگر مسواک و نخ دندان و دهان‌شویه نمی‌تواند آن را به حالت اول بازگرداند و مشکل‌تان را حل کند. معمولا پوسیدگی با حفره‎های کوچکی شروع می‌شود اما چون نادیده گرفته می‌شوند، کم کم گسترش می‌یابند و به ریشه دندان راه پیدا می‌کنند. در چنین مواقعی، عصب‌کشی دندان به احتمال زیاد، تنها گزینه‎ی شما برای درمان می‌باشد و بعد از آن می‌توانید با تاج دندانپزشکی، دندان‌تان را ترمیم کنید.

رعایت بهداشت دهان و دندان و چکاب‌های منظم دندانپزشکی بسیار مهم هستند و می‌توانند به شما کمک کنند تا اولین نشانه‌ها از پوسیدگی دندان را تشخیص و از آسیب‌های بیشتر جلوگیری کنید.

هنگامی که شما لثه و دندان‎های خود را نادیده می‌گیرید، عفونت و بیماری گسترش می‌یابند و کوچک‌ترین مسئله به مشکلی جدی تبدیل می‌شود.

چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد
چگونه بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد

عصب‌‌کشی دندان، درد نداد!

بیشتر مردم از عصب‌کشی دندان می‌ترسند و به نوعی از آن گریزان هستند اما می‌توان به قاطعیت گفت که امروزه بیشتر دندانپزشکان در کار خود حرفه‌ای هستند و درمان عصب‌کشی‌تان کاملا بدون درد خواهد بود. استفاده از بی‌حسی در طول درمان، عصب‌کشی دندان را بسیار امن، سریع و بدون درد می‎کند.

این مطلب را هم بخوانید:   تعرفه ی دندانپزشکی سال ۹۸

البته بعد از عصب‌کشی شما درد را احساس خواهید کرد. اما این درد نیز موقت است و با داروهای مسکن که دندانپزشک تجویز خواهد کرد، کاهش می‌یابد. معمولا تا چند روز بعد از عصب‌کشی، دندان درد طبیعی است و به زودی برطرف می‌شود و شما نباید نگران آن باشید. اما اگر بعد از چند روز، همچنان دردتان ادامه داشت، حتما به دندانپزشک‌تان مراجعه کنید و مشکل را با او در میان بگذارید.

متاسفانه در بعضی موارد، دندانپزشک، ممکن است نتواند عصب دندان را کاملا حذف کند و عصب‌های کوچک در اطراف دندان باقی بمانند و منجر به التهاب و درد شوند. گاها نیز لوازم دندانپزشکی باعث آسیب به بافت اطراف دندان می‎شوند.

این پست پسند کردید؟

به این پست لطفا امتیاز بدید

میانگین امتیازها 2.7 / 5. تعداد مشارکت کننده ها 23

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.