چگونه با دندان مصنوعی کنار بیاییم

4 راه‌حل مطمئن برای عادت‌ کردن به دندان‌های مصنوعی

مثل هر تغییر دیگری در زندگی، استفاده از دندان‎ مصنوعی نیز، برای نخستین می‌تواند تجربه‎ی عجیب و غریبی باشد. معمولا در روزهای اول، دندان مصنوعی، مشکلاتی را در غذاخوردن، صحبت‎کردن و حتی سرفه و خندیدن شما ایجاد می‌کند که کاملا طبیعی است. هزاران نفر در دنیا از دندان مصنوعی استفاده می‎کنند و در نهایت هر کدام به طریقی با آن کنار آمده‌اند. اینکه چگونه با دندان مصنوعی کنار بیاییم زیاد سخت و نگران‌کننده نیست و فقط نیاز به کمی صبر و تحمل دارد.

مطمئنا عادت کردن به دندان مصنوعی زمان می‌برد و شما تا مدتی با آن احساس بیگانگی خواهید کرد. حتی ممکن است که احساس بی‌دست و پا بودن نیز بکنید. اما مطمئن باشید که روزی می‌رسد که بین دندان مصنوعی و دندان‌های طبیعی‎تان هیچ تفاوتی احساس نخواهید کرد.

مشکلات رایج با دندان‎ مصنوعی

  • صحبت کردن با دندان‎های مصنوعی در ابتدا ممکن است بسیار ناخوشایند و ناشیانه بنظر برسد و حتی برخی از کلمات به هنگام تلفظ کردن سخت بنظر برسند. نگران نباشید، با تمرین، این مشکل ساده‎تر می‌شود. زمانی که در خانه تنها هستید، با صدای بلند صحبت کنید و کلمات سخت را تا زمانی که درست تلفظ شوند، تکرار کنید. اگر هنگام صحبت کردن دچار مشکل می‌شود، آرام و شمرده حرف بزنید.
  • دندان مصنوعی کامل یا جزئی ممکن است تا مدتی در دهان شما لق باشد، باید صبر کنید تا با گذشت زمان به آن عادت کنید. ماهیچه‎های زبان و گونه زمان می‌برند تا یاد بگیرند که دندان‎های مصنوعی را در محل اصلی خود نگه دارند و شما نباید نگران باشید زیرا این پروسه به طور طبیعی با گذر زمان اتفاق خواهد افتاد. شما می‌توانید در این مدت از چسب دندان مصنوعی برای تثبیت آن در دهان‌تان استفاده کنید تا از مشکلاتی همچون خارج شدن دندان مصنوعی از دهان‌تان جلوگیری نمایید.
  • در هنگام سرفه، خنده یا لبخند ممکن است که دندان‎های مصنوعی شما از جای خود حرکت کنند.
چگونه با دندان مصنوعی کنار بیاییم
چگونه با دندان مصنوعی کنار بیاییم

ما در ادامه نکاتی برای اینکه چگونه با دندان مصنوعی کنار بیاییم معرفی می‎کنیم. سعی کنید در این مدت صبور باشید و این نکات را به دقت رعایت کنید تا هر چه زودتر به دندان‌های مصنوعی‌تان عادت کنید.

چگونه با دندان مصنوعی کنار بیاییم ؟

برای مدتی کوتاه رژیم غذایی نرمی را انتخاب کنید

اگر شما به تازگی شروع به استفاده از دندان‏‌های مصنوعی کرده‌اید یا اینکه دندان‌های مصنوعی خودتان را عوض نموده‌اید، بهتر است که برای مدتی از رژیم غذایی نرمی استفاده کنید. همینطور توجه کنید که غذا را به طور مساوی در هر دو طرف از دهان خود بجویید تا دندان مصنوعی شما به یک طرف کج نشود.

غذا خوردن با دندان‌های مصنوعی در ابتدا به کمی تمرین نیاز دارد، اما بتدریج وضعیت بهتر خواهد شد و شما خواهید تونست انواع متفاوتی از غذاها را میل کنید. اما تا به اون روز، شما باید از خوردن غذاهای چسنبده و غذاهایی که نیاز به جوییدن بیش از حد دارند، خودداری کنید.

با گذشت زمان، زبان و گونه‎های شما با دندان مصنوعی مانوس خواهند شد و آن را در محل اصلی خود نگه خواهند داشت.

توجه داشته باشید که دندان مصنوعی شما ممکن است باعث شود که بزاق بیشتری تولید شود ولی نگران نباشید، این موضوع نرمال است و دوباره پس از مدتی به میزان طبیعی خود باز خواهد گشت.

تا چند روز، دندان مصنوعی را از دهان‌تان خارج نکنید

بهتر است که در چند روز اولی که دندان مصنوعی را تحویل گرفته‌اید، ساعات بیشتری آن‎ها را در دهان‌تان نگه دارید. سعی به هنگام خواب نیز دندان‏‌هایتان را از دهان‌تان خارج نکنید تا هر چه سریع‌تر به آن‏ها عادت کنید. همینطور این کار باعث می‌شود که اگر دندان مصنوعی‎تان مشکلی داشته باشد، هر چه سریع‌تر متوجه آن شوید و در مراجعه به دندانپزشک آن را برطرف کنید.

اگر در روزهای اول، تحمل نگه‌داری دندان مصنوعی را به مدت 24 ساعت در دهان‎تان ندارید، اشکالی ندارد، به خودتان فرصت دهید. دندان مصنوعی را چند ساعتی در دهان‎تان نگه دارید و سپس آن را از دهان‎تان خارج کرده و به خودتان استراحت دهید.

البته بعد از اینکه به دندان مصنوعی‌تان عادت کردید، بهتر است که در طول شبانه روز حداقل 8 ساعتی را به فک‎تان استراحت دهید و دندان مصنوعی‌تان از دهان‌تان خارج کنید.

معمولا شب بهترین زمان برای آن است. حتما دندان مصنوعی‌تان در آب قرار دهید تا تغییر جحم ندهد.

تمرین کنید

خجالت نکشید، جلوی آینه بنشینید و با خودتان حرف بزنید. سعی کنید تمامی حرکاتی که بنظرتان با دندان مصنوعی سخت بنظر می‌رسد را تمرین کنید تا هر چه سریع‌تر به آن‎ عادت کنید. با صدای بلند کتاب و روزنامه بخونید، اعداد را با صدای بلند بشمرید و حتی می‌توانید آهنگ موردعلاقه‎تان را پلی کرده و با صدای بلند، با آن همخوانی کنید. این به شما کمک می‎کند تا کلمات را به درستی و روان ادا کنید و سریع‎تر با دندان‎های مصنوعی‎تان خو بگیرید.

به یاد داشته باشید که برای برخی افراد عادت به دندان مصنوعی تا چند ماه نیز طول می‎کشد، پس در این مدت ناامید نشوید و به مسیرتان ادامه دهید.

چسب دندان می‌تواند بهتون کمک کند

امروزه چسب‎های مخصوص برای دندان‏های مصنوعی وجود دارند که کمک می‎کنند دندان‎ مصنوعی در موقعیت اصلی خود محکم بماند و تکان نخورد. به این ترتیب شما با خیال راحت می‌توانید غذا بخورید، صحبت کنید و نگران جابه‌جا شدن دندان‏‌هایتان نباشید. البته بهتر است در این مورد با دندانپزشک‌تان نیز مشورت کنید.

چگونه با دندان مصنوعی کنار بیاییم
چگونه با دندان مصنوعی کنار بیاییم

نکاتی برای نگهداری از دندان مصنوعی

  • بعد از هر وعده‎ی غذایی دندان‎های مصنوعی خود را با آب بشویید تا ذرات غذایی از سطح آن پاک شوند.
  • هر روز آن‎ها را مسواک بزنید.
  • به هنگام استفاده نکردن از دندان مصنوعی آن را داخل آب قرار دهید. هیچ گاه نگذارید تا دندان‎ مصنوعی‎تان خشک شود و هیچ وقت نیز از آب بسیار گرم استفاده نکنید.
  • سعی کنید از یک مسواک نرم برای ماساژ لثه‌هایتان استفاده کنید. این‌کار باعث می‎شود که خون در لثه‎هایتان جریان یابد.

و به عنوان نکته‎ی آخر باید اشاره کنم که استخوان فک با گذشت زمان به تدریح تحلیل می‌رود و بافت نرم زیر آن تغییر می‎کند. این تغییر می‌تواند باعث لق شدن دندان مصنوعی در دهان‌تان شده و شما را اذیت کرد. به همین خاطر بهتر است که بهتر است مرتبا به دندانپزشک مراجعه کنید تا آن‎ها را چک کند.

همینطور احساس درد و ناراحتی در روزهای اول طبیعی می‌باشد اما اگر آن بعد از چند روز برطرف نشود، باید حتما آن را با دندانپزشک‎تان درمیان بگذارید. احساس درد در گونه می‌تواند نشانه‎ای از نامتناسب‌ بودن دندان مصنوعی‎تان باشد و بهتر است هر چه سریع‌تر به دندانپزشک‎تان مراجعه کنید. اینکه چگونه با دندان مصنوعی کنار بیاییم برای هر فرد متفاوت است و به سبک زندگی و سلامت دهان و دندان‌های فرد وابسته است.

نظری دهید