چه کار کنیم که دندان هایمان پوسیده نشود؟ فیشور سیلانت چیست؟

2.6
(5)

متخصصان دندانپزشک در طول تاریخ یکی از سوال هایی مهمی همیشه در ذهن خود کلنجار می رفتند، اینکه چه کار کنیم دندان ها دیگر پوسیده نشود؟ درطول تاریخ بسیاری از دندان پزشکان تلاش های فراوانی برای رسیدن جواب به این سوال را داشتند که در سال  ۱۹۰۵اولین نتیجه دندانپزشکی برای جلوگیری از پوسیدگی توسط دندان پزشکی به نام میلر با ماده ای از نیترات و نقره تشکیل شده است، را بر روی سطح دندان ها می گذاشتند تا باکتری و مواد غذایی بر روی سطح دندان و شیار های دندان باقی نماند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش جدیدی آمده است به نام فیشور سیلانت، یک راه پیشگیری در سطح جونده دندان ها است.

 

فیشور سیلانت چیست؟

فیشور سیلانت از دو کلمه ی فیشور به معنی شیار و سیلانت به معنی پوشاندن که باهم پوشاننده ی شیار دندان است. دندان های آسیا که در پشت دندان ها هستند سطح دندان ها عمیق و  شیار های بزرگی دارد و زمانی که غذا و خوراکی میل کنید مقداری از آن در لا به لای شیار ها قرار می گیرد با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بیرون نمی آیند. در مدت ها باعث پوسیدگی دندان می شود. حال فیشور سیلات با روش و تکنیک جدیدی در روی دندان ها  و شیار ها قرار می گیرد و هیچ مواد غذایی در شیار های دندان نمی ماند و دیگر نیاز به پر کردن و عصب کشی دندان ها ندارید چون فیشورسیلانت از دندان های شما محافظت می کند و دچار پوسیدگی نمی شود.

این مطلب را هم بخوانید:   صفر تا صد پروتز دندانی

چه کسانی می توانند از فیشور سیلانت استفاده کنند؟

بهترین زمان برای استفاده از فیشور سیلانت کودکی تازه دندان های شیری اوفتاده و دندان های دائمی درآمده اند. از سن ۶ تا ۱۴ سالگی برای استفاده از فیشور سیلانت است. دندان های دائمی پوسیده نشده اند و بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده باشند. افراد بزرگسال هم با تشخیص متخصص دندانپزشک می توانند از فیشورسیلانت استفاده کنند، بزرگسالانی که دندان هایشان هیچ پوسیدگی نداشته و شیار های عمیقی بر روی دندان های خود داشته باشند دندانپزشک در اینصورت فیشورسیلانت را توصیه می کند. ولی بهترین زمان سن ۶ و ۷ سالگی است که والدین با تاکید بر رعایت بهداشت و دهان کودک خود به متخصص دندانپزشک کودک مراجعه کنند از فیشور سیلانت را بر سطح دندان کودک بگذارند تا هیچ وقت دندان کودک خود پوسیده نشود.

چگونه فیشورسیلانت را بر سطح دندان ها می گذارند؟

فیشور سیلانت روشی سریع و بدون درد است که با پر کردن دندان ها بسیار فرق دارد و حتی نیاز به استفاده از بی حسی ندارد. ابتدا دندانپزشک سطح دندان را تمیز می کند و ماده ی اسیدی چند ثانیه بر روی سطح دندان قرار می دهد و دندانپزشک مطمئن شود هیچ بزاق و آبی در دهان نباشد، ماده ی مخصوص سیلانت را روی سطح دندان وشیار ها قرار می دهد و با اشعه ی آبی رنگ آن را محکم می کند و همرنگ دندان ها است بعد از آن به راحتی می توان غذا و خوراکی میل کنید. این کار ۱۵ دقیقه بیشتر طول نمی کشد. تجربه و تکنیک های یک دندانپزشک می تواند بهترین عایق بندی یا فیشورسیلانت را بر سطح و شیار دندان ها قرار دهد.

این مطلب را هم بخوانید:   هر آنچه درباره ی آبسه و کیست باید بدانید، تفاوت آبسه و کیست

آیا بعد از فیشور سیلانت باز هم باید مسواک بزنیم؟

زمانی که فیشور سیلانت را برر روی سطح دندان قرار دادیم هر چند که مانع از پوسیدگی دندان ها می شود. حتما مسواک و از نخ دندان استفاده کنیم هر چند که فیشورسیلانت عمر زیادی دارد با عدم رعایت بهداشت دهان و دندان مدت کوتاهی که حداقل ۵ سال از دندان ها در برابر پوسیدگی و باکتری ها محافظت می کند.

حتما هر شش ماه یکبار به نزد دندانپزشک برای معاینه ی دندان های خود بروید.

نشانه هایی که نباید از فیشور سیلانت استفاده کنیم!!!

نشانه های فر در معرض پوسیدگی دندان ها هستند و نمی توانند از فیشور سیلانت استفاده کنند:

این شامل بیماران با:

  • سابقه پوسیدگی دندان داشته باشند
  • گودالها و شکافهای بازدارنده عمیق
  • بهداشت دهان و دندان ضعیف
  • علائم اولیه پوسیدگی دندان
  • پلاک دندان های ضعیفی داشتته باشند
  • نقص مینای دندان مانند هیپوپلازی مینا
  • از ارتودنسی استفاده می کنند.
  • بیماری های لثه داشته باشند

هزینه ی فشورسیلانت چه قدر است؟

هزینه ی فیشورسیلانت که محافظت دندان در برابر پوسیدگی دندان ها می کند و با هزینه های ترمیم و پرکردن دندان ها و عصب کشی  می واهیم مقایسه کنیم بسیار ناچیز است. میزان استفاده از ماده ی سیلانت قیمت آن را کم یا بیشتر می کند.

 

این پست پسند کردید؟

به این پست لطفا امتیاز بدید

میانگین امتیازها 2.6 / 5. تعداد مشارکت کننده ها 5

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.