چهار نکته ی مهم درباره ی ارتودنسی نامرئی

با پیشرفت تکنولوژی در حوزه ی علم دندانپزشکی روش های جدید و نوینی برای بهبود سریع تر و راحت تر در درمان بیماری های دهانی و دندان به وجود آمده است. یکی از ابزار ها و علم جدید در دندانپزشکی، در حوزه ی تخصص ارتودنسی است به نام ارتودنسی نامرئی است. زمانی نام ارتودنسی را میبریم در ذهن افراد ارتودنسی های فلزی که ظاهر ناخوشیندی در افراد ایجاد می کند را به یاد می آورند.

۱٫    ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نامرئی روش نوینی برای اصلاح طراحی لبخند و ردیف دندان ها است. اکثر افراد بزرگسال تمایل بیشتری برای درمان دندان ها در حوزه ی ارتودنسی از روش ارتودنسی نامرئی دارند. زیرا بزرگسالان در جوامع حظور دارند ارتودنسی های معمولی که با براکت ها فلزی ظاهری ناخوشایند دارند و ارتودنسی های نامرئی بدون اینکه افراد متوجه بشوند فقط از فاصله ی نزدیک این نوع ارتودنسی مشخص است.

۲٫    مراحل انجام ارتودنسی نامرئی

 1. قبل از اینکه متخصص ارتودنسی دندان های بیمار را معاینه می کند ابتدا عکس رادیولوژی دندان بیمار را می بیند و دندان را به طور کامل معاینه می کند.
 2. دندانپزشک روش های مختلف ارتودنسی را برای بیمار توضیح و شرح می دهد.
 3. بیمار بر اساس صحبت های دکتر و موقعیت خود روش ارتودنسی نامرئی را انتخاب می کند.
 4. متخصص ارتودنسی تمامی دندان های بیمار را اسکن می کند.
 5. ارتودنسی نامرئی را با نرم افزار سه بعدی طراحی می کنند و در بخش لابراتور قالب های ژله ای ارتودنسی نامرئی را می سازند.
 6. تمام جلساتی که بیمار در طول درمانش به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنند دندانپزشک برنامه ریزی می کند. تعداد جلسات مراجعه برای تعویض الاینرها در این نوع ارتودنسی، مدت زمان درمانی ارتودنسی نامرئی و هزینه درمان ارتودنسی نامرئی با بیمار صحبت می شود.
 7. یکی مهم ترین تاثیرگذاری در ارتودنسی دندان ها، رعایت نکات بهداشتی است. وسیله ی ارتودنسی هر کدام از روش هایی چون سیم و براکت و الاینر باشند، عامل تجمع باکتری در میان دندان ها می شود؛ رعایت بهداشت دهان و دندان به روند بهبودی درمان ارتودنسی و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها با اهمیت است.
 8. وسیله ی ارتودنسی نامرئی را در دهان بیمار نصب می کنند. یکی از بارزترین ویژگی های ارتودنسی نامرئی، الاینر های پلاستیکی شیشه ای و شفافی است، غیر قابل مشاهده بودن این ارتودنسی ها می شود.
 9. با مراجعات منظم به متخصص ارتونسی و تعویض الاینر ها از میزان روند درمان و تاثیر مثبت آن بر روی دندان اطلاع کسب کنید.
 10. آخرین مرحله ارتودنسی نامرئی تثبیت درمان ارتودنسی نامرئی با استفاده از دستگاه های نگهدارنده یا رتینر است. پس از گذشت طول درمان ارتودنسی به مدت ۶ تا ۲۴ ماه و تاثیر مثبت ارتودنسی نامرئی باید الاینر ها را از دهان خارج کرد.
این مطلب هم بخوانید!!!  آیا می‌دانید سیاه شدن دندان از داخل نشانه‏‌ای از مرگ دندان می‌باشد؟
این مطلب هم بخوانید!!!  اوردنچر چیست؟

۳٫    مزایای ارتودنسی نامرئی

 1. مهم ترین مزایای ارتودنسی نامرئی، شفاف و بی رنگ بودن آن است که فرد در جامعه قرار می گیرد احساس ناراحتی بابت سیم های ارتودنسی نمی کند چون ارتودنسی نامرئی دیگر سیمی و بریس های فلزی ندارد.
 2. قابل متحرک بودن ارتودنسی نامرئی، زمانی که می خواهید خوراکی و غذایی میل کنید به راحتی دستگاه ارتودنسی نامرئی برا برمیدارید و غذایتان را با خیال راحت میل کنید.
 3. اگر می خواهید نتیجه ی خوبی از ارتودنسی نامرئی داشته باشید حداقل در روز ۲۲ ساعت در دهانتان باشد.
 4. متحرک بودن ارتودنسی نامرئی در بهداشت دهان و دندان به راحتی انجام می شود. در زمان مسواک زدن و اسفاده از نخ دندان، دستگاه ارتودنسی نامرئی را از دهان خود بیرون می اورید.
 5. با تکنیک ارتودنسی اینویزالاین شما می‌توانید زمان کمتری را برای مراجعه به مطب متخصص دندانپزشک خود صرف کنید. در این روش برای نگهداری و معاینه آن کافی است به طور میانگین هر ۶ هفته یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید. راه‌های دیگر برای اصلاح دندان‌ها می‌تواند زمان بیشتری بگیرد و تعداد دفعات ملاقات با دندانپزشک مربوطه را افزایش دهد.
 6. ارتودنسی های فلزی ۳ الی ۵ سال طول درمان می انجامد. تا نتیجه نهایی به دست بیاید ولی ارتودنسی های نامرئی فقط یک طول می کشد تا دندان ها مرتب و اصلاح شوند. در ابتدا برنامه کامپیوتری طراحی سه بعدی انجام می دهد، طول درمان را هم اطلاع می دهد که هر بیمار چه قدر زمان طول می کشد تا دندان هایش اصلاح شوند.
این مطلب هم بخوانید!!!  فواید و عوارض ارتودنسی کدامند؟

۴٫    معایب ارتودنسی نامرئی

 1. یکی از مهم ترین معایب روش ارتودنسی نامرئی هزینه ی بالای آن است.
 2. ارتودنسی نامرئی را حداقل ۲۲ ساعت در روز باید در دهان باشد فقط در زمان مسواک زدن و غذا خوردن باید بیرون بیاورید. اگر این روند را انجام ندهید طول درمانی بیشتری نیاز دارد.
 3. زمانی که اولین بار ارتودنسی نامرئی را در دهانتان می گذارید احساس درد می کنید و زمانی که الاینر ها را هم تعویض می کنید این احساس درد ناشی از فشار لاینرها بر روی دندان تان است بیشتر می شود. با تجویز دکتر دندانپزشک می توانید از مسکن استفاده کنید.
 4. در بعضی از افراد ناراحتی جزئی در گفتار به وجود می آید که با گذر زمان بهبود می آید.
 5. بسیاری از مشکلات دندانی شدید و اسکلتال ( استخوانی) با این روش قابل حل نیست .
 6. احتمال گم شدن ارتودنسی نامرئی وجود دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن