چرا زمانی که مسواک می زنیم از لثه خون می آید؟

این سوال اکثر اوقاتی که مسواک می زنیم و یا نخ دندان استفاده می کنیم از لثه هایمان خونریزی می کند، می پرسیم. خونریزی لثه یک امر طبیعی نیست، بلکه یک مشکل اساسی و مهم است. عدم توجه به خونریزی لثه منجر به پیرای دندان، از دست دادن  و آسی بافت و استخوان دندان و حتی از دست دادن دندان ها و می شود.

التهاب لثه می تواند باعث قرمزی، تورم و حساسیت شود و بیش از حد آن نشانه ی بیماری پریودنتال است. این بیماری لثه باعث از بین بردن پلاک دندان ها و دندان ها شل یا جدا شوند. همچنین بیماری های لثه می تواند بوی بد دهان، طعم بد دهان خود را تغییر دهد.

Image result for blood in toothpaste"

ده دلیل مهم منجر به خونریزی لثه می شود:

۱٫     مسواک زدن محکم و با شدت

مسواک زدن محکم و نخ دندان کشیدن محکم و با شدت منجر به خونریزی لثه می شود. با ملایمت و آرامی مسواک و نخ دندان استفاده کنید. از مسواک های نرم بجای مسواک های سفت و زبر استفاده کنید.

۲٫     عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن نا منظم و عدم استفاده ی نخ دندان منجر به تجمع میکروب ها درپلاکت دندان ها و التهاب لثه ها می شود. اگر به اندازه ی کافی مسواک نزنید و از نخ دندان استفاده نکنید باکتری ها گسترش پیدا می کند و باعث پوسیدگی دندان بیماری لثه ها می شود. حتما روزی دو بار مسواک بزنید و از نخ دندان و دهان شویه هر روزه استفاده کنید.

۳٫     بهم ریختن هورمون ها

در میان خانم ها زمانی که دوران قاعدگی هستند منجر به خونریزی لثه بشوند و هورمون های بدن در زمان قاعدگی و بارداری و یائستگی بهم می ریزد و لازم است بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید زیرا در این دوران لثه نسبت به پلاک و باکتری حساس تر می شود و خون ریزی می کند. هورمون هایی که در دوران باردای به وجود می آید باعث حساس شدن لثه ها می شود.

Image result for blood in toothpaste"

۴٫     استرس

افرادی که استرس و اضطراب بیشتری در زندگی خود دارند و خواب مناسبی ندارند منجر به کمبود ویتامین C , k  می شود و توانایی بدن نسبت به باکتری ها و عفونت کمتر می شود و لثه ها نسبت به این باکتری ها حساستر و خونریزی می کند.

۵٫     سیگار کشیدن

افرادی که سیگار و قلیان می کشند دود سیگار و قلیان در میان دندان می ماند و تجمع باکتری می شوود. و رنگ دندان ها به مرور زمان تغییر می کند. باکتری ها در میان دندان ها تجمع و لثه التهاب و قرمز رنگ می شود و زمانی که فرد مسواک می زند از لثه هایش خونریزی می کند.

استعمال دخانیات می تواند سیستم ایمنی بدن را کاهش دهد ، و بدن را برای مقابله با باکتری های پلاک سخت تر می کند. این می تواند به بیماری لثه منجر شود.

ترک سیگار می تواند به لثه شما کمک کند تا التیام یابد و خونریزی را متوقف کند. در مورد بهترین روش برای ترک سیگار ، با پزشک خود صحبت کنید.

۶٫     کمبود ویتامین C

کمبود ویتامین C سیستم ایمنی بدن را نسبت به عفونت های لثه کم می کند. از لثه خونریزی کند. یکی از عامل های مهم در خونریزی لثه ها، کمبود ویتامین C  است.

Image result for blood in toothpaste"

غذاهای سرشار از ویتامین C شامل موارد زیر است:

پرتقال ها

سیب زمینی های شیرین

فلفل قرمز

هویج

۷٫     کمبود ویتامین K

کمبود ویتامین K، خونریزی لثه ها را افزایش می دهد. چون مواد غذایی که دارای ویتامینk  هستند به لخته شدن خون کمک می کند. و کمبود این ویتامین به راحتی از لثه ها خون بیاید.

غذاهای سرشار از ویتامین K شامل موارد زیر است:

اسفناج

گیاهان سبز

کلاله

سبزی خردل

۸٫     پروتز های دندانی

افراد که از دندان های مصنوعی استفاده می کنند و بخصوص اوایل استفاده از دندان های مصنوعی و پروتزها به دلیل سایش و کم جا بودن آن در دهان خونریزی لثه را تجربه کنند. افرادی که از پروتز های ایمپلنت استفاده می کنند، بسار در مراقبت های بهداشت و دهان خود توجه کنند. عدم توجه به رعایت بهداشت دهان ودندان لثه ها عفونت می کنند و مقاومت خود را از دست می دهند و شل شدن پایه های ایمپلنت می شود.

۹٫     دیابت

خونریزی یا تورم لثه می تواند نشانه هشدار دهنده دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ باشد. هنگامی که شما بیماری دیابت مبتلا باشید، دهان و دندان شما در برابر میکروب ها و باکتری ها مقاومت چندانی ندارد. بنابراین احتما ابتلای عفونت هایی مانند لثه بیشتر است. مقادیر زیاد قند خون که همراه با دیابت است باعث بهبودی بدن می شود که می تواند بیماری لثه را بدتر کند.

۱۰٫عارضه ی دارویی

بعضی از دارو ها مثل داروهای ضد افسردگی و ضد فشار خون حساسیت و تورم لثه ها می شود. زیا مصرف این داروها می تاند خشکی دهان به وجود بیاورد در نتیجه  کاهش ترشح بزاق، باکتری‌ها زمینه‌ی مساعدی برای رشد در دهان را پیدا می کنند.

Image result for blood in toothpaste"

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن