پنج سوال رایج والدین برای دندان درآوردن کودکان

4.3
(4)

دندان درآوردن یکی از مهم ترین دغدغه های پدر و مادران است. همه ی پدر و مادر ها خاطره های شیرین و تلخی از دندان درآوردن کودکان خود دارند. دندان درآوردن یک اتفاق طبیعی است؛ در این مقاله سوال هایی که پدر و مادران عزیز در ذهن خود درباره دندان درآوردن کودکان دارند، مطرح کردیم.

 

رویش دندان های شیری در چه زمانی آغاز می شود؟

شکل گیری زمان رویش دندان های شیری از زمانی که نوزادان در رحم مادر هستند. زمانی که ماردان عزیز، باردار هستند؛ دندان های نوزادان که پایه ی اصلی دندان های شیری هستند، ایجاد شده است. البته به ندرت است که نوزادان با یک یا دو دندان به دنیا می آیند. یا در طول چند هفته های اول زندگی خود دندان درمی آیند. رویش دندان نوزادان از ۶ ماهگی آغاز می شود و تا ۳ سالگی ادامه می یابند. زمانی که کودکان سه ساله شوند باید ۲۰ دندان شیری داشته باشند.

ترتیب رشد دندان های شیری کودکان چگونه است؟

 

 1. اولین دندان های شیرین کودکان عزیزمان، دو دندان پیشین میانی فک پایین هستند. اکثر اوقات ۶ تا ۱۰ ماهگی دندان ها رویش می کنند.
 2. رویش دو دندان پیشین میانی فک بالا که معمولا بین۸ تا۱۳ ماهگی اتفاق می افتد.
 3. دندان های پیشین کناری فک بالا و پایین معمولا بین ۸ تا۱۶ ماهگی رویش می یابند. در اکثر موارد دندان های فک پایین تمایل به رویش زودتر دارند.
 4. دندان های آسیاب اول شیری فک پایین و بالا معمولا بین ۱۳ تا۱۹ ماهگی رویش می یابند.
 5. دندان های نیش شیری فک بالا و پایین معمولا بین ۱۶ تا ۲۳ ماهگی رویش می یابند.
 6. در آخر دندان های آسیاب دوم شیری بین سن ۲۵ تا ۳۳ ماهگی رویش می بابند.
این مطلب را هم بخوانید:   پالپوتومی چیست ؟

اگر نوزادتان دیر تر از این زمان های ذکر شده دندان درآورد اما رشد استخوانی، موها و پوستی طبیعی بود جای نگرانی نیست. اما اگر کودکتان در تولد یک سالگی دندانی درنیاورده است، حتما  او را به نزد پزشک ببرید.

چگونه متوجه بشویم نوزادمان دارد، دندان در می آورد؟

علائم دندان درآوردن در نوزادان متفاوت است. در بعضی از نوزادان بدون هیچ درد و ناراحتی، دندان هایشان درمی آورند. ولی بعضی از نوزادان بسیار با سختی و ناراحتی دندان هایشان رشد می کنند.

هنگام رویش دندان در نوزادان و کودکان نوپا زیر دیده می شود:

 • بی قراری در طول روز
 • کاهش خواب به علت ناراحتی لثه
 • امتناع از خوردن مواد غذایی به دلیل در منطقه لثه
 • انگشت هایشان را بیش از حد می مکند.
 • مالیدن لثه ها.
 • دست های کوچکشان را در دهانشان می گذارند یا هر چیزی که نزدیکش باشد را گاز می زند.
 • مالش گونه و منطقه گوش به عنوان یک نتیجه از درد راجعه در طول درآمدن دندان آسیا
 • افزایش بزاق و خارج شدن آن از دهان
 • در برخی از نوزادان افزایش خفیفی در درجه حرارت بدن ۳۸٫۳ درجه سانتیگراد رخ دهد.
 • قدرت بی اشتهایی
 • لثه در محل دندان قرمز و متورم است.

چه علائمی پدر و مادر ها به اشتباه  برای دندان درآوردن نوزادشان بیان می کنند؟

 

 • بهانه گیری مشخص شده
 • اسهال
 • علائم سرماخوردگی
 • تب، رویش دندان یک فرایند طبیعی است و ارتباطی با تب و اختلالات سیستماتیک توجیه نیست. هر تب بیش از ۱۰۱F ارتباطی با دندان درآوردن ندارد.
 • بیماری های مثل تشنج، عفونت گوش و عفونت دستگاه تنفسی نسبت می دهند
 • آبریزش بینی و سرفه
این مطلب را هم بخوانید:   تعرفه ی دندانپزشکی سال ۹۸
Baby boy posing for his first portrait

برای کاهش درد دندان درآوردن کودکتان چه روش هایی توصیه می شود؟

لثه های نرم و کوچک نوزادان تحمل درد، دندان درآوردن را ندارند. و این دوران را با بی قراری و مریضی میگذرانند. و ما برای شما راه حل هایی می آوریم تا درد، دندان آوردن کودکان عزیز شما را کاهش و تسکین دهد.

·         پارچه حوله ای و نم دار

پارچه حوله ای خیس و سرد راهی برای کاهش درد کودک می شود. این پارچه ها را روی لثه های کودک قرار دهید تا بجود. میتوانید یک تکه یخ را در لای پارچه ها بگذارید و محکم دهید. کودکتان به لثه هایش میمالد و دردش را تسکین می دهد.

پارچه را در چای بابونه خیس کیند و در یخچال قرار دهید تا سرد و خنک بماند.

·         لثه کودک را بمالید

دستاهایتان را به خوبی بشورید و انگشتتان را بر روی لثه ی کودک بمالید. فشار دادن می تواند درد دندان درآوردن را کاهش می دهد.

·         از غذاهای سفت استفاده کنید

خوراکی ها و میوه های منجد می تواند درد ناشی از دندان درآوردن را کاهش دهد. مثل خیار یا هویج یا سیب منجد را تکه تکه کنید تا کودکتان آنها را گاز بزند و روی لثه هایش بمالد و حتما حواستان به خوردن کودک باشد مبادا در گلویش بپرد و دچار خفگی شود.

·         از دندانگیر ها استفاده کنید

دندانگیرها برای کاهش درد دندان درآوردن بسیار کمک می کند. دندانگیر های لرزان که با گاز گرفتن کودک، شروع به لرزش می کند این مسئله بسیار دوست داشتنی و خوشایند هست. و می توانید دندان گیر ها را در یخچال بگذارید تا سرد شود وقتی کودک به لثه هایش می مالد دردش را تسکین می دهد.

این مطلب را هم بخوانید:   تعرفه ی دندانپزشکی سال ۹۸

نکته بسیار مهم زمانی که از دندان گیرها برای کودکتان استفاده می کنید. رعایت بهداشت آن و جنسی که از آن تهیه می شود را توجه و دقت کنید. جنس دندان گیرها طوری باشد که بتوانید شستوشو، جوشانده و استریل شود. و دندان گیرها فرم دهان بچه ها را تغییر نمی دهد. و با رعایت بهداشت، بهترین وسیله برای کاهش درد دندان درآوردن کودکان است.

·         داروهای مسکن

اگر هیچ روش ذکر شده در بالا به کودکتان برای کاهش درد دندان درآوردن کمکی نکرده است. با توصیه ی پزشک می توانید از دارو های مسکن و ژل های بی حسی استفاده کنید.

داروهای گیاهی هم می تواند به کاهش درد دندان درآوردن کمک کند. دارو های گیاهی عبارتند از: گل رز، بابونه و گل میخک

این گیاهان را مثل چای دم کنید و پارچه ی نرمی را آغشته به چای گل رز یا بابونه یا میخک کنید و در یخچال بگذارید تا سرد شود. پارچه را آرام بر روی لثه های کودکتان بمالید تا دردش تسکین دهد.

این پست پسند کردید؟

به این پست لطفا امتیاز بدید

میانگین امتیازها 4.3 / 5. تعداد مشارکت کننده ها 4

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.