پست و کور چیست؟

زمانی که از دندان هایمان به خوب مراقبت نکنیم دندان ها پوسیده می شوند و در نهایت نیاز به عصب کشی داریم. دندان هایمان به شدت از بین رفته و ریشه ی دندان سالم مانده است. فقط تنها کاری که می توانم برای دندانمان انجام دهیم، روش روکش، پست و کور(post&core)  است.

دندانپزشک زمانی که دندان هایتان را معاینه می کنند و عکس دندان ها را چک می کند به دلیل اینکه ریشه ها سالم هستند و فقط تاج دندان شما ریخته است  به شما پیشنهاد می کند از روش پست و کورر استفاده کنید.

پست (post ) چیست؟

در زمان عصب کشی، دندان هایی که به شدت تخریب شده و یا شکسته شده است و فقط یک تا دو میلی متر از تاج دندان ها باقی مانده است یا بیان دیگر بیش از پنجاه درصد از بافت تاج دندان از دست رفته باشد، از روش پست استفاده می کنند. پست ها پین یا یک میله از جنس های مختلفی مثل؛ فلز،  سرامیک، فلز های نیکل و کروم به صورت ریختگی یا زیر کونیوم، پست های پیش ساخته و پست های قابل انعطاف هستند که در ریشه ی دندان یا داخل کانال دندان فرو می رود و می چسبد، تاج دندان روی میله ای که به نام پست است، پایه گذاری می شود. هیچ ترمیم و روکشی بر روی پست گیر نمی کند. و زمانی که روکش و آلارگام روی دندان که تاج دندان هست، قرار بگیرد میله ی پست باید دو تا سه میلی متر بیرون باشد تا روکش و آلارگام بر روی تاج بماند. پایه گذاری پست در جلسه اول انجام می شود.

این مطلب هم بخوانید!!!  عصب کشی دندان چیست؟

انواع پست ها:

در متن بالا اشاره کردیم که پست ها انواع مختلفی داردمثل فلزی، سرامیکی و فلزات ریختگری و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

 پست های انعطاف پذیر:

پست های انعطاف پذیری که امروزه با پیشرفت تکنولوژی آمده اند زمانی که ریشه دندان در برابر نیروهایی که به آن وارد می شود انعطاف دارد، پست یا پینی که در ریشه دندان قرار دارد، انعطاف نشان می دهد. چسباندن پست های انعطاف پذیر بسیار حساس است که دندانپزشک مهارت و تجربه حرفه ای باید داشته باشد تا بتواند به راحتی پست های قابل انعطاف را بچسباند.

پست های فلزی سفید و سرامیکی:

پست های سرامیکی یا زیر کونیا پست های مناسب برای دندان های جلو هستند بخصوص برای لبخند زیبایی که میخواهید داشته باشید بهترین گزینه پست های سرامیکی است، چون زمانی که روکش سفید رنگی می گذارید دیگر رنگ فلزی سیاه مشخص نیست بلکه مثل دندان های طبیعی می ماند.

 

پست و کور های ریختگی و پیش ساخته

بیشتر دندانپزشکان عموما از پست های ریختگری استفاده می کنند. یکی از انواع پست ریختگری، یک پست و کور ریختگری بهم متصل شده اند که در لابراتور فقط مخصوص دندان های شما ساخته شده است این روش دو جلسه طول می کشد و قیمت آن نسبت به پست های دیگر گران تر است.

این مطلب هم بخوانید!!!  7 علامتی که نشان می‎دهد دندان‎تان نیاز به عصب‌کشی دارد

پست از پیش ساخته که هزینه ی کمتری دارد و در یک جلسه انجام می گیرد.

روش کور دندان چیست و کار کرد آن چیست؟

در جلسه ی بعدی که به نزد دندانپزشک خود می روید از روش کورcore استفاده می کند. در زمانی که تاج دندان از دست رفته و پین ها پست را جایگذاری شده، ترک خوردگی تاج دندان، پوسیدگی یا سوراخ هایی که در تاج دندان به وجود می آید، دندانپزشک از روش کور استفاده می کند. دندانپزشک ساختار از دست رفتهی تاج دندان را با مواد ترمیمی که از آلارگام و کامپوزیت همان مواد سفیدی که برای پرد کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد، پر می کند تا زمانی که روکش را می گذاریم پایه ی دندان را محکم نگه دارد.

کور نقش مهمی در ثبات دندان های شما را دارد. وقتی که از کور استفاده نکنیم و روکشی را بر روی دندان عصب کشی شده که بدون هیچ ساختاری، دندان حالت اولیه ی خود را ندارد و باعث می شود روکش دندان به سمت کناره ی خود حرکت کند و در نهایت می ریزد و کور کارکرد بسیار مهمی برای ساختار دندان دارد. دندانپزشک با قرار دادن کور حجم بسیاری که ساختار دندان از بین رفته بود، به وسیله ی کور این ساختار برمی گردد و زیرساختی را برای ترمیم جدید ایجاد می کند. پایه ی محکمی برای روکش دندان می شود و با کمک پست و کور حالت اولیه ی دندان شما دوباره برمیگردد.

این مطلب هم بخوانید!!!  اوردنچر چیست؟

 

تفاوت پست و کور چیست؟

پست و کور روش درمانی هست که هر دو همزمان در عصب کشی باهم انجام می شود و اگر یکی از آنها در مراحل عصب کشی صورت نگیرد، دوباره دندان های شما خراب و می ریزد. نقش بسیار مهمی در عصب کشیی دندان ها دارد. کور می تواند به تنهایی در روش های دیگر دندانپزشکی انجام گیرد، مثل پر کردن دندان ها. ولی پست زمانی که میخواهیم عصب کشی کنیم استفاده می شود و پست در روش های دیگر دندانپزشکی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

قیمت پست و کور دندان چه قدر است؟

با توجه اینکه روش پست و کور زمانی که دندان ها عصب کشی می شود، استفاده قرار می گیرد. اصولا دندانپزشکان بر اساس کانال های دندان و میزان از بین رفتن تاج دندان هزینه را برای شما تعیین می کنند.

پست و کور چه قدر عمر دارد؟

عمر پست و کور ابتدا به رعایت بهداشت دهان و دندان شما بستگی دارد. اگر روکشی آسیب ببیند به معنی از دست دادن دندان ها نیست و زمانی پین وکور ریخته شود عمر آن تمام شده است. بر اساس تحقیقاتی که کرده اند عمر پست و کور ها ۱۴ سال و بیشتر هم بوده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن