پروتز دندان چیست؟

پروتز دندان همان دندان های مصنوعی است که به بیان دیگر، بازسازی بخش های از بدن که به عنوان مثال دندان به صورت مصنوعی است. پروتز دندان از یک روکش ساده تا دندان مصنوعی کامل است.

جایگزین دندان از دست رفته را با پروتز ترمیم می کند. برای بیماران ظاهر زیبا و لبخند زیبایی را ایجاد می کند. خوردن خوراکی و غذا آسان تر می جوند.

مهم ترین هدف پروتز دندان بهبود عملکرد دهان و دندان به خصوص جویدن است.

پروتز دندان

انواع پروتز دندان

پروتز دندان انواع مختلفی دارد که بر حسب نیاز بیمار هر نوع از پروتز را انتخاب و استفاده می کند.

  1. پروتز ثابت
  2. پروتز متحرک
  3. پروتز های نیمه متحرک

پروتز ثابت دندان

پروتز های ثابت جایگزین دندان از دست رفته است. که می توان روکش دندان هایی که نیاز به پر کردن و عصب کشی هستند، برای محافظت بیشتر دندان از پروتز های ثابت استفاده کرد. ایمپلنت یک نوع از پروتز های ثابت دندان محسوب می شود. ایمپلنت با کاشت در دهان و جایگزین دندان خالی در دهان استفاده می شود.

اکثر افراد از پروتز های ثابت استفاده می کنند. زیرا زیبایی بیشتری را به دندان ها خود می دهند و دردسر های دندان مصنوعی متحرک را ندارند.

انواع پروتز ثابت دندان

  1. بریج دندان
  2. کراون یا روکش تک واحدی

بریج دندان

بریج دندان یا پل گذاری در دندان یکی از انواع پروتز های ثابت دندان محسوب می شود. زمانی که یک ردیف از دندان ها را از دست داده شود و یک دندان در اول فک و یک دندان در آخر فک باشد؛ دندانپزشک دندان های طبیعی را می تراشد و به عنوان پایه پروتز استفاده می کند و یک دندان ثابت را فک قرار می دهد.

این مطلب هم بخوانید!!!  تشخیص کمبود ویتامین D از دندان

  کراون یا روکش تک واحدی

کراون یا روکش دندان جز پروتز ثابت دندان است. زمانی که دندان را تراشیده شده برای ترمیم مثل پر کردن و عصب کشی که دندان بسیار شکننده و حساس است از روکش تک واحدی استفاده می کنند. بعضی از افراد برای زیبایی و پوشش دندان ها که تغییر رنگ داده اند از کراون یا روکش تک واحدی استفاده می کنند. و در ایمپلنت هم در قسمت تاج دندان است از این روکش های تک واحدی  به کار می برند.

پروتز متحرک دندان

یکی از انواع رایج پروتز های دندان، پروتز های متحرک هستند. همیشه به یاد دندان های مصنوعی پدر بزرگ و مادربزرگمان می افتیم که دندان های مصنوعی خود را در هنگام خواب در می آوردند و با سپیدی صبح در دهان خود می گذاشتند. پروتز های متحرک نسبت به پروتز های ثابت قیمت های مناسبت تر و ارزان تر هستند. پروتز های متحرک دندان در دهان ثابت نیستند و هر زمانی که خواستید از دهان خود بیرون می آورید. از لحاظ زیبایی بهتری به دندان شما می دهند. در بعضی از پروتز های متحرک با یک قطعه فلزی  به دندان متصل می شود اکثر افراد به دلیل این قطعه فلزی که در دهان مشخص است ناخوشایند است. با پیشرفت علم امروزه، قطعه ی فلزی به رنگ دندان هست و کسی متوجه دندان مصنوعی هست، نمی شود.

این مطلب هم بخوانید!!!  دندانپزشکی و آنچه که درباره رشته ی دندان پزشکی باید بدانید؟!

انواع پروتز متحرک دندان

  1. پروتز پارسیل
  2. دندان مصنوعی کامل

   پروتز پارسیل

پروتز پارسیل یکی از انواع پروتز های متحرک دندان می باشد. پروتز پارسیل، شامل چندین دنندان جایگزینی متثل بر پایه ی پلاستیکی به رنگ لثه است، توسط پایه یفلزی متصل شده است. در چند هفته ی اول پروتز پارسیل حجیم و نارحت کننده است و بعد از مدتی به این پروتز عادت می کنید. حتما به دستور دندانپزشک خود گوش دهید. شاید دندانپزشک شما بگوید این پروتز را تمام مدت در دهانتان باشد تا مشکل و ایرادی که هست را سریع تر متوجه و دندانپزشک تنظیم کند.

   پروتز کامل یا دندان مصنوعی کامل

پروتز کامل همان دندان مصنوعی های پدر بزرگ و مادربزرگمان است. زمانی که دندان های خود را از دست دادایم . به طور کامل در دو فک خود استفاده می کنیم. دندان مصنوعی کامل یک قسمت آن لثه ی پروتزی که به رنگ صصورتی است و شبیه لثه است و دارای استحکام بالایی است و قسمت دیگر تاج یا همان دندان های سفید است. هر زمانی که بخواهید دندان مصنوعی به طور کامل از دهانتان بیرون بیاورید. جویدن هم مثل دندان های طبیعی است و در روز های اول تا عادت کنید سخت و اذیت بشوید و زمانی که عادت به پر.وتز کامل کردید دیگر برای شما راحت و آسان است.

پروتز نیمه متحرک

اوردنچر نوعی پروتز دندانی نیمه متحرک است که بر روی دو پایه دندانی یا چند پایه ی ایمپلنت است. نسبت به پروتز های دیگر راحت تر است. پروتز های نیمه متحرک می توانید از دهان بیرون آورد و تمیز کرد و قسمت اتچمنت پروتزهای نیمه متحرک هر چند وقت یکبار غیرقابل استفاده می شود حتما تعویض کنید.

این مطلب هم بخوانید!!!  عوارض جای خالی دندان که در دراز مدت خود را نشان می‌دهند


ز های دندان را چگونه ساخته می شود؟

دندانپزشک تشخیص می دهد کدام یک از پروتز هایی که معرفی کردیم را شما استفاده کنید. بعد از ارزیابی کامل دندان و حفره های دهان از پرتونگاری دندان استفاده می کند. دندانپزشک برای شما پروتز هایی را ایجاد می کند به طور عادی غذا بخورید و صحبت کنید. زمانی که قالب گذاری کامل از دهان شما شد. پروتز های دندان طیف وسیعی از موادی از جمله: پرسلن، رزین کامپوزیت، اکریلیک و زیرکونیا ساخته می شود.

اگر نیاز به ایمپلنت داشته باشید روند ها و فرایند های دیگر نیاز دارد تا پروتز ثابت در دهان شما قرار گیرد.

پروتزهای دندانی می توانند با جایگزین کردن دندانهای از دست رفته یا ایجاد زیبایی جذاب تر دندانها به بیماران احساس اطمینان بیشتری دهند. اگر فکر می کنید پروتز ممکن است راه حلی برای مشکلات دندانپزشکی شما باشد ، با دندانپزشک یا متخصص پروتز خود ملاقات کنید تا در مورد گزینه های بهبود لبخند خود صحبت کنید.

قیمت پروتز دندان

با توجه به مطالبی که خواندید هر کدام از پروتز های دندان قیمت ها و تعرفه های مشخصی دارد. بستگی به نوع دندانپزشک و کلینیک دندانپزشک تعرفه ها متفاوت است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن