اصطلاح پروتز دندانی به چه معنایی است و به چه درمان‎های دندانپزشکی گفته می‏‌شود؟

افزایش سن روند طبیعی و اجتناب‎ناپذیر از زندگی ماست که بر تمامی‎بخش‎های بدن‌مان تاثیر می‎گذارد. از سفید شدن موها گرفته تا احساس درد و ناراحتی در اعضای بدن! متاسفانه این افزایش سن روی دندان‎هایمان نیز تاثیر دارد و شکل و ساختار دندان‌ها را تغییر می‌دهد. با افزایش سن دندان‌ها ساییده‌ و ضعیف‎ شده و مینای دندان‌ها نازک‌ می‎شود و دیگر به خوبی نمی‎تواند از دندان‌ها محافظت نماید. همینطور دندان‌ها به راحتی شکسته می‌شوند و ترک برمی‎دارند و احتمالا شما با لکه‌هایی روی سطح دندان‎ها نیز روبرو خواهید شد. به طور کلی دندان‎ها دیگر آن استحکام گذشته را ندارند و به راحتی می‎افتند. اما خوب ناامید نشوید. پروتز دندانی در چنین مواقعی می‌تواند به شما کمک کند و دوباره لبخند دلنشینی به شما هدیه دهد.

پروتز دندانی چیست؟

پروتز دندان به درمان‎هایی گفته می‎شود که برای ترمیم قسمتی از دندان یا جایگزینی دندان‌های افتاده بکار می‎رود.

پروتز دندانی علاوه بر جنبه‌ی زیبایی، عملکرد دندان را نیز بالا برده و عمل جوییدن را برای فرد راحت‌تر می‏کند. همینطور می‎تواند به بهبود گفتار فرد نیز کمک کند.

انواع پروتز دندان

به لطف علم و تکنولوژی امروزه انواع پروتز دندان وجود دارند که می‌توانند متناسب با نیاز هر بیمار انتخاب شوند. پروتزهای دندانی می‎توانند برای جایگزینی یک دندان، چندین دندان در یک ردیف، چندین دندان در بخش‎های مختلف دهان یا تمامی دندان‎ها بکار برده شوند. انواع پروتز دندان عبارتند از تاج دندان، بریج دندان، ایمپلنت، دندان مصنوعی کامل و جزئی که در ادامه بیشتر با هر کدام از آن‎ها آشنا می‌شویم.

تاج دندان

تاج دندان روکش یا کلاهکی به شکل دندان است که روی دندان طبیعی شما قرار می‌گیرد. تاج دندان می‌تواند دندان شما را به شکل، اندازه و عملکرد نرمال خود بازگرداند و آن را بهبود بخشیده و قوی‌تر نماید. شما به یکی از دلایل زیر ممکن است که به تاج دندان نیاز داشته باشید:

  •  اگر حفره دندان شما برای پر کردن بیش از حد بزرگ باشد.
  • اگر دندان شما ترک‌خورده، شکسته، ساییده شده یا ضعیف شده باشد.
  • اگر دندان‌تان را عصب‎کشی کرده‌اید، با کمک تاج دندان می‎توانید از دندان ترمیم‎شده‌تان محافظت کند.
  • اگر دندان شما رنگ یا شکل نامناسبی داشته باشد، تاج دندان می‎تواند آن را پوشش دهد و لبخند شما را زیباتر نماید.
پروتز دندانی
پروتز دندانی

تاج دندان از مواد مختلفی همچون آلیاژهای فلزی، سرامیک، پرسلن و رزین کامپوزیتی ساخته می‎شود. بعد از ساخت تاج دندان معمولا آن را به رنگ طبیعی‌ دندان‌تان در می‌آورند، به طوری که به سختی می‎توان حضور ماده‎ی دیگر روی دندان را تشخیص داد. تاج دندان شما مثل دندان طبیعی‌تان است و شما همیشه باید بهداشت دهان و دندان‎تان را رعایت کنید. هر روز دوبار دندان‎های‌تان مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

بریج دندان

بریج یا پل دندان یکی دیگر از گزینه‏‌های رایج برای جایگزینی دندان‎های از دست رفته می‌باشد. در درمان بریج دو دندان کناری دندان افتاده تراش داده می‌شوند و یک پروتز متشکل از سه دندان مصنوعی، روی آن‏ها قرار می‎گیرد. در واقع دندان‎های کناری تکیه‎گاهی برای دندان موردنظر می‎شوند. بریج به خوبی فضای خالی بین دو دندان را پر می‎کند و ظاهر طبیعی به دندان‎هایتان می‌دهد.

شما می‌توانید برای 1 الی 3 دندان متوالی‌تان که از دست داده‌اید، از بریج دندان استفاده کنید. اما اگر دندان‎های بیشتری را از دست داده باشید، بهتر است که از گزینه‏‌های دیگر کمک بگیرید.

معمولا در صورت شکستگی استخوان فک یا آسیب جدی به آن، بریج دندان توصیه می‎شود. این روش درمان در چنین مواردی ساده‎تر و ارزان‎تر بوده و درد کمتری دارد. اما در مورد ایمپلنت شما به استخوان‎های سالمی نیاز دارید. شاید مهم‎ترین مزیت بریج دندان این است که روش درمانی آن ساده بوده و نیاز به عمل جراحی نیست. اما گزینه‏‌هایی مثل ایمپلنت نیاز به جراحی دارند.

تقریبا طول عمر بریج دندان 5 الی 15 سال می‎باشد که بیشتر به رعایت بهداشت دهان و دندان‎تان بستگی دارد. اگر شما به درستی بهداشت دهان و دندان‎های‌تان را رعایت نکنید، دندان‏های پایه(دندان‏های کناری که پلی برای پروتز دندان هستند) پوسیده خواهند شد. یکی دیگر از معایب بریج دندان این است که تراش دادن دندان‏‌های کناری می‎تواند باعث درد و ناراحتی شود و سلامت دندان‏‌های‌تان را تحت تاثیر قرار دهد. بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که در درمان بریج پروتز دندان ممکن است از جای خود حرکت کند و این می‎تواند عمل جوییدن را سخت نماید. برای همین است که بیشتر مردم ایمپلنت را به آن ترجیح می‎دهند.

پروتز دندانی
پروتز دندانی

ایمپلنت

در مواردی که تنها یک یا چند دندان شما افتاده باشد، ایمپلنت به راحتی می‎تواند مشکل شما را حل کند و ظاهر زیبایی به دندان‎هایتان ببخشد. در روش درمانی ایمپلنت پیچی از جنس تیتانیوم درون استخوان فک گذاشته می‎شود و جایگزین ریشه‎ی دندان افتاده می‎شود. سپس روکشی روی پیچ قرار گرفته می‏‌شود و ظاهر طبیعی به دندان می‌دهد. این روش درمانی بسیار آسان بوده و معمولا با بی‏‌حسی در حین درمان همراه خواهد بود و شما هیچ دردی احساس نخواهید کرد. اما خوب مثل کشیدن دندان ممکن است در طول چند روز آینده حس ناخوشایندی داشته باشید. البته شما می‎توانید برای جایگزینی تمامی دندان‎های خود از ایمپلنت استفاده کنید اما هزینه‎ی آن بسیار بالا خواهد بود.

ایمپلنت درمان سالم و مطمئنی است و درست مثل یک دندان طبیعی عمل خواهد کرد. فقط شما باید به بهداشت ایمپلنت‎تان اهمیت دهید و از آن مراقبت کنید. چرا که مانند دندان‏‌های طبیعی ایمپلنت شما نیز ممکن است دچار عفونت لثه، خونریزیT درد و ناراحتی شود.

یکی از بزرگترین مزایای ایمپلنت‏ درمانی این است که ایمپلنت روی دندان‎های دیگر قرار نمی‎گیرد و ‏ آسیبی به دندان‎های دیگر نمی‎زند. در حالی که در درمان بریج، دندان‎های مجاور تراش داده می‌شوند و تحت تاثیر قرار می‎گیرند. همینطور شما می‎توانید از روش درمانی ایمپلنت ‎ برای جایگزینی بیش از یک دندان استفاده کنید، اما در بریج نیاز به دندان‏‌های مجاور می‎باشد. البته شما می‏توانید از ترکیب‎های مختلف ایمپلنت و بریج نیز برای جایگزینی دندان‏‍‌های از دست رفته‎تان نیز استفاده کنید. ایمپلنت نسبت به بریج نیاز به مراقبت کمتری دارد و اکثرا تا آخر عمرتان با شما خواهد ماند. اما تاج دندان و بریج هر 10 الی 15 سال باید جایگزین ‎شوند.

پروتز دندانی
پروتز دندانی

دندان مصنوعی

زمانی که بیمار تعداد زیادی از دندان‏‌های خود را از دست می‎دهد، ارزان‎ترین گزینه دندان مصنوعی می‎باشد. دندان مصنوعی می‎تواند جایگزین مناسبی برای دندان‏‌های طبیعی شما باشد و ضمن حفظ زیبایی دندان‎ها به جوییدن غذا نیز کمک کند. دندان مصنوعی جزئی زمانی استفاده می‎شود که تنها چند دندان از دست رفته باشند و بین دندان‏‌های موجود قرار می‎گیرد. اما دندان مصنوعی کامل جایگزین تمامی دندان‏‌های شمامی‌باشد. ما در گذشته شاهد دندان‌های مصنوعی بوده‎ایم که زیاد حس دندان‌ طبیعی را به فرد القا نمی‌کرد اما به لطف پیشرفت علم، دندان‎های مصنوعی امروزی شکل طبیعی‎تری دارند و راحت‎تر نیز هستند.

پروتز دندانی
پروتز دندانی
به اشتراک گذاری:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of