پالپوتومی چیست ؟

پوسیدگی دندان یک چالش بین المللی بهداشت عمومی در میان افراد بزرگسال بخصوص کودکان است. یک دندان از سه قسمت مینای دندان، تاج دندان و پالپ دندان تشکیل شده است. پالپ دندان قابل دید نیست، لایه ی پالپ متشکل از رگ های خونی، عصب ها و بافت های پیوندی صورتی رنگ است. وظیفه ی پالپ دندان، مواد مغذی را به دندان می رساند و مسئول رشد دندان است.

پالپوتومی یک روش برای درمان پالپ است، زمان که باکتری ها و عفونت به ریشه و عصب دندان ها نرسیده است با روش پالپوتومی حفاظت از عصب و ریشه ی دندان می کند و باکتری ها و عفونت ها را از بین می برد.

روش پالپوتومی برای چه افرادی مناسب است؟

روش پالپوتومی افراد بزرگسال و کودکان با توجه به نظر دندانپزشک مورد استفاده قرار می گیرد. و بیشتر دندانپزشکان روش درمانی پالپوتومی برای کودکان توصیه می کنند. روش پالپوتومی برای درمان دندان های شیری و دائمی به کار میرود.

روش پالپوتومی در بزرگسالان:

از زمانی که علم دندانپزشکی به وجود آمده و پیشرفت کرده، روش پالپوتومی برای از بین بردن میکروب ها و عفونت ها و ماندگاری دندان ها مورد استفاده قرار می گرفت. دندانپزشک پالپ را از تاج دندان برمیدارد و داخل دندان را با موادهای پرکردنی مثل آمالگام یا کامپوزیت پر می کند و در نهایت پالپ در ریشه ی دندان باقی می ماند. اما امروزه روش های بسیار برای ازبین بردن میکروب ها استفاده می شود و کمتر دندانپزشکی از این روش برای بزرگسالان انجام دهد.

این مطلب هم بخوانید!!!  مهم ترین نکات درباره ی اصلاح طراحی لبخند

روش پالپوتومی در اطفال و کودکان

بیشتر دندانپزشکان روش پالپوتومی را برای کودکان انجام می دهند. پوسیدگی زودرس در میان کودکان مشکل جدی در سلامت عمومی است. هنگامی که پوسیدگی دندان در قسمت پالپ باشد، اشکال مختلفی برای درمان و ترمیم پالپ دندان  استفاده می شود یکی از درمان های مختلف، پالپوتومی است. درمان انتخابی پالپوتومی دندان اصلی را نگه می دارد و از بین بردن دندان جلوگیری می کند.

پالپوتومی دندان های شیری

پالپوتومی دنـدانهـای شـیری یکـی از درمـان هـای شـایع و روزمره در دندانپزشکی کودکان است که بـا انجـام دقیـق و مناسب این درمـان، مـی تـوان دنـدان مـورد نظـر را از درد ، عفونت و مشکلات دیگر و بالطبع کشیده شدن حتمـی نجـات داد. در توجیه کاربرد این روش باید گفت که بافت پالـپ تـاج که در مجاورت بـاز شـدگی ناشـی از پوسـیدگی قـرار دارد . معمولاً حاوی میکروارگانیـسم بـوده و علایمـی از آمـاس و تغییرات دژنراتیو در آن مشاهده میشود که مـی  تـوان بافـت غیرطبیعی را برداشت و این امکان را فراهم آورد کـه فراینـد التیام در مدخل کانال پالپ یعنی در ناحیهای که اساساً پالـپ طبیعی وجود دارد به وقوع بپیوندد. درمان پالپوتومی معمولاً به روش دارویی و با استـفاده از فرموکرزول با نام تجاری Buckley و با غلظت یک پنجم کـه به منظور ایجاد اثر فیکساتیو بر نسج پالپی به مـدت ۵ دقیقـه بر روی نسج پالپ قرار داده میشود، صـورت مـی گیـرد.

این مطلب هم بخوانید!!!  ترمیم دندان آسیب دیده: با دندان‎های ترک خورده و شکسته چه کار کنیم؟

مراحل پالپوتومی

 1. زمانی که کودکتان را به نزد دندانپزشک می برید دندان های کودک شما را معاینه می کند و عکس رادیوگرافی از دندان مورد نظر می گیرد که داخل دندان، پالپ دندان را مشاهده می کند.
 2. دندانپزشک بعد از معاینه، دندان مورد نظر را بی حسی می کند. برای کودکانی که بی قرار هستند بیهوش کننده های که مخصوص دندانپزشکی، استفاده می کند.
 3. در طول درمان پالپوتومی ابتدا دندانپزشک با استفاده از رابر بند دندان را از سایر قسمت های دهان جدا خواهد کرد یا به اصطلاح با رابردم ایزوله می شود.
 4. دندانپزشک از ابزار های مخصوص قسمت های پوسیده و باکتری را پاکسازی می کند. و بخش های باقی مانده با دارو استرلیزه می کند.
 5. دندانپزشک برای اینکه پالپ دندان به طور کامل مشاهده کند، تمام پوسیدگی ها و مینای دندان را برمیدارد؛ شاید احساس درد در این مرحله کنید.
 6. هنگامی که دندانپزشک پالپ دندان را درمان کرد، مواد آمالگام و کامپوزیت پر می کند. بعد از چند ماه به دندانپزشک مراجعه کنید دچار عفونت نشده باشید.
این مطلب هم بخوانید!!!  پست و کور چیست؟

از روش پالپوتومی چه مواد دندانپزشکی استفاده می کنند؟

متداول ترین مواد مورد استفاده در پالپوتومی عبارتنداز: فرموکرزل، اوژنول، سولفاتفریک و هیدروکسیدکلسیم استفاده می شود. مواد محکم تر و با دوام تر اکسید معدنی   (MTA) اما این مواد گرانتر از مواد های دیگر است. برای پرکردن دندان از مواد آمالگام و کامپوزیت استفاده میشود.

چه زمانی بفهمیم دندان ما نیاز به پالپوتومی دارد؟

 • التهاب در لثه
 • درد دائمی در ناحیه دندان
 • درد های شدید شبانه
 • حساسیت دندان به گرما و سرما
 • تورمدر اطراف دندان و لثه
 • لق شدن غر منتظره ی دندان

هزینه ی پالپوتومی دندان چه قدر است؟

هزینه ها در روش پالپوتومی نسبت به عصب کشی ارزان تر است. تعرفه ی هزینه ی پالپوتومی در سال ۹۸ هفتصدهزار ریال است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن