نحوه صحیح مسواک زدن با تصویر

آموزش تصویری روش صحیح مسواک زدن

مسواک زدن دندان‎ها، فقط برای سفید کردن آن‎ها یا جلوگیری از بوی بد دهان نیست، بلکه این‌کار، روی سلامتی کلی بدن‌تان تاثیر می‌گذارد. به همین خاطر ما در این مطلب به نحوه صحیح مسواک زدن با تصویر می‌پردازیم تا شما بهتر بتوانید به بهداشت دهان و دندان‌های‌تان رسیدگی کنید.

واقعیت این است که روی سطح دندان‎های شما لایه‎ی نازکی از باکتری‎ها وجود دارند که برای سلامت دندان‎ها مضر هستند. این تجمع باکتری‎ها که پلاک دندان نامیده می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد حفره و بیماری لثه شود و اگر شما آن را نادیده بگیرید، در دراز مدت، باید منتظر از دست دادن دندان‎های‌تان باشید.

مسواک زدن می‎تواند این پلاک‎ها را از سطح دندان‎های شما پاک کند و دندان‎های شما را از آسیب بیشتر حفظ نماید.

البته نحوه‏‌ی صحیح مسواک زدن از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر شما نتوانید به درستی این‌کار را انجام دهید، نمی‌توانید پلاک‎های دندان را به طور کامل از بین ببرید.

نحوه صحیح مسواک زدن با تصویر

1) انتخاب مسواک و نخ دندان

  • استفاده از مسواک نرم

مسواکی را انتخاب کنید که دارای رشته‌های نایلونی یا موئی نرمی باشد. مسواک نرم، بدون اینکه به سطح مینای دندان و لثه‎های شما آسیب برساند، می‎تواند پلاک‌ دندان را از بین ببرد و سلامت دندان‎های‎تان را تضمین کند. علاوه بر این، مسواک باید به راحتی در دستان‌تان قرار بگیرد و سر آن متناسب با دهان‌تان باشد تا به راحتی بتواند به تمامی دندان‏‌های شما دسترسی یابد.

  • تعویض به موقع مسواک

نکته‎ی بعدی این است که شما باید به طور منظم مسواک‌تان را عوض کنید. رشته‎های نایلونی یا موئی مسواک در طول زمان کهنه و فرسوده می‌شوند و انعطاف‌پذیری و کارایی خود را از دست می‌دهند. شما باید هر سه یا چهار ماه یکبار، مسواک جدیدی بخرید. همینطور دندانپرشکان توصیه می‌کنند که بعد از هر سرماخوردگی مسواک‌تان را عوض کنید.

تحقیقات نشان داده است که مسواک دارای هزاران میکروب بوده و می‎تواند باعث عفونت شود. همیشه بعد از استفاده از مسواک، آن را بشوئید و قبل از مسواک زدن چک کنید که آیا مسواک‎تان خشک شده است یا نه! باکتری‎ها به سرعت می‌توانند روی مسواک‎تان رشد کنند و بیماری‎های خاصی را با خود به همراه آورند.

  • استفاده از خمیر دندان‎های حاوی فلوراید

خمیردندان‎های حاوی فلوراید می‎توانند پلاک‎های دندان را از بین برده و باعث تقویت مینای دندان‎ شوند. نکته‎ی مهم این است که شما نباید خمیر دندان‏‌های حاوی فلوراید را ببلعید زیرا مصرف بیش از حد آن می‎تواند عواقب جدی برای سلامتی‌تان داشته باشد. مخصوصا در مورد کودکان زیر سه سال این نکته بسیار اهمیت دارد و پیشنهاد می‎کنیم که از خمیر دندان‏‌های حاوی فلوراید برای آنان استفاده نکنید.

  • استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان به اندازه‏‌ی مسواک زدن مهم است و می‌تواند پلاک دندان، باکتری‎ها و ذرات غذایی که لابه‎لای دندان‎های‌تان وجود دارند را خارج کند. شما باید قبل از مسواک زدن نخ دندان بکشید. گفته می‌شود که حدود 40% از بهداشت دهان و دندان به کشیدن نخ دندان مربوط است و شما با مسواک زدن فقط می‌توانید 60% بهداشت دهان و دندان‎هایتان را رعایت کنید. سعی کنید به آرامی نخ دندان بکشید تا آسیبی به لثه‎های‎تان وارد نشود.

2) نحوه صحیح مسواک زدن

  • استفاده از مقدار بسیار کم از خمیردندان

سعی کنید از مقدار کمی خمیر دندان (به اندازه‌ی یک نخود) برای مسواک زدن استفاده کنید. استفاده از خمیر دندان زیاد می‌تواند دهان شما را بسوزاند و به این ترتیب مجبور شوید که زمان مسواک زدن‌تان را کوتاه‌تر کنید. همینطور در چنین شرایطی احتمال اینکه خمیر دندان را قورت دهید بسیار بالاست. همانطور که در بالا اشاره کردیم خمیر دندان‌های حاوی فلوراید برای سلامت بدن مضر هستند و قورت دادن آن‌‌ها ممکن است به بدن‌تان آسیب بزند.

  • مسواک زدن دندان

مسواک را در زاویه 45 درجه روی خط لثه‌تان قرار دهید و به آرامی به سمت بالا و پایین مسواک بزنید. بعد از آن مسواک را با حرکات کوتاه و دایره‌وار روی دندان‎های خود بکشید.

شما باید این عمل 12 الی 15 ثانیه روی هر دندان تکرار کنید و مسواک زدن شما 2 الی 3 دقیقه باید طول بکشد. یا اینکه شما می‎توانید دهان خود را به چهار قسمت بالا چپ، بالا راست، پایین چپ و پایین راست تقسیم کنید و هر بخش را 30 ثانیه مسواک بزنید.

سعی کنید از سطح بیرونی دندان‎های پایین سمت چپ شروع کنید، به سمت سطح بیرونی دندان‎های پایین سمت راست بروید، سپس از سطح بیرونی دندان‎های بالا سمت راست به سمت چپ آن بروید. برای سطح داخلی دندان‎هایتان نیز همین عملیات را تکرار کنید. عجله نکنید و اگر این‌کار برای‌تان کسل‌کننده است، می‎توانید با آهنگ یا با تماشای تلویزیون مسواک بزنید.

در مرحله‎ی بعد شما باید مسواک را به صورت عمودی روی دندان‎های آسیاب خود قرار دهید و با حرکات رفت‌وبرگشت آن‎ها را مسواک بزنید.

بعد از آن، شما باید سطح داخلی دندان‎های خود را مسواک بزنید. بدین منظور سر مسواک را به سمت داخل دندان قرار دهید و آن را به سمت جلو و عقب بکشید. این‌کار را برای تمامی دندان‎های خود تکرار کنید. معمولا قسمت داخل از دندان‏‌های جلوی پایین نادیده گرفته می‏‌شوند، سعی کنید آن‏ها را فراموش نکنید. ‎

بعد از تمیز کردن دندان‎ها، به آرامی مسواک را روی زبان‎تان بکشید. البته فشار زیادی وارد نکنید تا به بافت زبان‌تان آسیبی وارد نشود. این‌کار باعث می‎شود که از باکتری‌ها و بوی بد دهان خلاص شوید.

حتما بعد از اتمام مراحل بالا، چند ثانیه مسواک‌تان را زیر شیر آب نگه‌ دارید تا هر گونه باکتری از سطح آن پاک شود. اگر شما مسواک‎تان را به درستی نشویید، شما در هر بار استفاده باکتری‎های بیشتری را به دهان‎تان وارد خواهید کرد. همینطور سعی کنید مسواک خود را در جایی قرار دهید که به طور کامل خشک شود. در غیر اینصورت باکتری‏‌ها می‎توانند روی آن رشد کنند.

نکته:

بیشتر دندانپزشکان توصیه می‎کنند که حداقل دوبار در روز مسواک بزنید. معمولا صبح زود و قبل از خواب بهترین زمان ممکن برای مسواک زدن می‌باشند.

اما اگر در هر یک از وعده‎های غذایی مواد قندی و کربوهیدرات مصرف کردید، بهتر است دوباره مسواک بزنید تا هیچ شانسی را به با باکتری‌های دهان برای آسیب زدن به دندان‌های‌تان ندهید. حتی اگر شما رژیم غذایی سالمی دارید، باز ممکن است که مواد غذایی مثل مرکبات روی مینای دندان شما تاثیر بگذارند و باعث فرسایش آن‌ها شوند. به همین خاطر  توصیه می‎شود که مسواک آخر شب را فراموش نکنید تا از هر گونه پوسیدگی و آسیب جلوگیری نمایید.

نظری دهید