مضرات جرم گیری دندان

مضرات جرم گیری دندان: از شایعه تا واقعیت

جرم‌گیری دندان از جمله رایج‌ترین خدمات دندانپزشکی است که بیشتر برای کمک به افراد مبتلا به بیماری‎های لثه یا با دندان‌های جرم‌ گرفته انجام می‌شود. در واقع جرم‌گیری دندان یک نوع تمیز کردن دندان است اما در سطح عمیق‌تریT این‌کار انجام می‌شود. همانطور که از نام آن مشخص است، این درمان دندانپزشکی جرم، پلاک دندانی و لکه‌های خارجی روی سطح دندان و زیر خط لثه را از بین می‌برد. باورهای متفاوتی در مورد جرم‌گیری دندان وجود دارند و برخی از افراد نیز از مضرات جرم گیری دندان خبر می‌دهند.

چه زمانی جرم‌گیری دندان لازم است؟

این یک واقعیت است که پلاک دندان، همیشه روی دندان‎های شما تشکیل می‌شود و اجتناب از آن ممکن نیست.

این پلاک‌های دندان که بوسیله‎ی باکتری‎ها دهان ایجاد می‎شوند، می‌توانند باعث بیماری لثه و پوسیدگی دندان شوند. مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و مراجعات دندانپزشکی به طور مرتب می‌تواند این پلاک دندان را از بین ببرد و از مشکلات جدی‌تر در آینده جلوگیری کند.

اگر شما لثه‎های سالمی داشته باشید، بافت اطراف دندان، مانع تشکیل زیاد پلاک می‎شود. با این حال اگر شما به بیماری لثه مبتلا شوید، این بافت اطراف دندان شل شده و شروعی برای تشکیل پلاک دندان خواهد بود. البته بیماری لثه تنها به پلاک دندان منجر نمی‌شود و می‎تواند مشکلاتی همچون بوی بد دهان را با خود داشته باشد.

اگر دندانپزشک، علائم بیماری لثه (پریودنتال) را در دهان شما مشاهده کند، احتمالا برای شما جرم‌گیری دندان را توصیه خواهد کرد. این روش درمانی به شما کمک می‎کند تا اثرات جانبی این بیماری را متوقف کنید و دهان‌تان را سالم‌تر نگه دارید. در واقع باکتری‎های موجود در پلاک و جرم دندان، یکی از علل ایجاد بیماری لثه می‌باشند و باعث عقب‌ رفتن لثه از دندان می‌شوند.

مضرات جرم گیری دندان
مضرات جرم گیری دندان

اگر بیماری پریودنتال درمان نشود، می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • از دست دادن استخوان و بافت
 • افتادن دندان
 • لق شدن دندان
 • کج شدن دندان

مهم‌ترین دلایل ایجاد بیماری لثه عبارتند از:

 • بهداشت دهان و دندان
 • سیگار کشیدن
 • پیری
 • تغییر در هورمون‌ها
 • تغذیه نامناسب
 • سابقه‌ی خانوادگی
 • سایر شرایط پزشکی

از علائم این بیماری نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آبسه دندان
 • خونریزی لثه
 • لثه‌های قرمز، عفونی و متورم
 • بوی بد دهان
 • کج شدن دندان‌ها

چه اتفاقی در طول جرم‌گیری دندان رخ می‌دهد؟

جرم‌گیری دندان در مطب دندانپزشکی و به عنوان یک روش سرپایی انجام می‌شود و بسته به وضعیت شما ممکن است به یک یا چند مراجعه به دندانپزشک داشته باشید. معمولا در این روش درمانی، نیاز به بی‌حس‌کننده نیست ولی باز بسته به شدت جرم، ممکن است دندانپزشک برای کاهش ناراحتی شما از آن استفاده کند.

در طول این فرآیند، دندانپزشک با لرزش یک سر فلزی، هر گونه جرم و پلاک دندان را تا زیر خط لثه از سطح دندان‎های شما می‌تراشد و از اسپری کردن آب برای شستن پلاک از روی دندان‎ها استفاده می‎کند.

مزایای جر‌م‌گیری دندان

مهم نیست که شما چقدر مواظب بهداشت دهان و دندان‎هایتان باشید، زیرا همانطور که اشاره کردیم، پلاک و تارتار دندان همیشه تشکیل می‌شود و اجتناب از آن غیرممکن است. قبل از بررسی مضرات جرم گیری دندان بهتر است ابتدا با مزایای آن آشنا شوید.

۱)    لثه‌های سالم‎تر

جرم‎گیری بخش مهمی از کنترل بیماری لثه است.

از بین بردن مرتب تارتار از زیر خط لثه، کمک می‎کند تا رشد باکتری‌هایی که سبب بیماری لثه می‌شوند محدود شود.

علاوه بر جرم‎گیری دندان، احتمالا دندانپزشک به شما توصیه خواهد کرد تا از خمیر دندان‌های مخصوصی استفاده کنید تا میزان پلاک و تارتار را در دندان‎ها و لثه‎هایتان را کاهش دهید.

۲)    سلامت عمومی بهتر

بسیاری از مطالعات از رابطه‎ی بین بیماری لثه و مشکلات جدی‌تری همچون بیماری‌های قلبی، دیابت و زوال عقلی خبر می‌دهند.

محققان فکر می‎کنند که باکتری‌هایی که سبب بیماری لثه می‌شوند، می‌توانند از طریق رگ‌های خونی به قسمت‌های دیگر بدن منتقل شوند و باعث بیماری‌هایی در قسمت‌‌های دیگر بدن شوند. تئوری دیگر نیز این است که التهاب لثه که با بیماری لثه مرتبط است، می‎تواند باعث آسیب به رگ‌های خونی شود و شرایط را بسیار بدتر کند. به همین دلیل کنترل بیماری لثه بسیار مهم بوده و می‌تواند برای سلامت عمومی بدن مفید باشد.

۳)    دندان‌های سفیدتر

تارتار سایه‎ی رنگی زردی دارد و می‌تواند دندان‌های شما را کثیف و رنگ‌پریده نشان دهد. هنگامی که دندانپزشک پلاک و تارتار از سطح دندان‌های شما پاک کند، شما با لبخندی‎ روشن‌ و سفیدتر روبرو خواهید بود.

۴)    خلاصی از بوی بد دهان

باکتری‌هایی که پلاک دندان و تارتار را می‌سازند، گازهایی تولید می‎کنند که به بوی بد دهان می‌انجامد. در طول جرم‌گیری این باکتری‌ها از دندان‌های شما حذف شده و دهانتان دیگر بو بدی نخواهد داد. البته اگر می‌خواهید برای همیشه از بوی بد دهان خلاص شوید، نیاز دارید که بهداشت دهان و دندان‌های‌تان را همیشه رعایت کنید و هر روز از مسواک و خمیر دندان استفاده کنید.

۵)    هزینه‎ی کم

در مقابل مزایای بالایی که جرم‎گیری دندان با خود به همراه دارد، هزینه‏‌ی آن بسیار کمتر است. اگر شما بیماری لثه را درمان نکنید و اجازه دهید که پیشرفت کند، می‌تواند آسیب‌های جدی به دهان و دندان شما وارد کند و در نتیجه شما نیاز به هزینه‎های بیشتری برای درمان خواهید داشت.

به عنوان مثال بیماری لثه پیشرفته، اغلب منجر به لق شدن و افتادن دندان‌ها می‌شود و بعدا شما برای جایگزینی آن‌ها نیاز به ایمپلنت یا دندان مصنوعی خواهید داشت. این گزینه‎های درمانی بسیار گرون‌تر از جرم‎گیری دندان هستند و بهتر است راه‌حل ساده‎تر یعنی جرم‌گیری دندان را انتخاب کنید.

مضرات جرم گیری دندان

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم باورهای متفاوتی در مورد مضرات جرم گیری دندان وجود دارند. با اینکه بسیاری از مردم معتقدند که جرم‎گیری باعث ساییده شده مینای دندان و ایجاد حساسیت دندانی می‎شود، اما اینگونه نیست. اول اینکه امروزه با وجود تجهیزات پیشرفته، دیگر صدمه‌ای به مینای دندان وارد نمی‎شود. همینطور حساسیت دندان بعد از جرم‌گیری گذارا و موقتی است و پس از مدتی کوتاهی از بین می‎رود.

برخی از افراد نیز فکر می‎کنند که جرم‎گیری باعث عقب‌ رفتن لثه می‎شود. نه اینطور نیست. در واقع این عقب‌ رفتن لثه قبلا اتفاق افتاده و جرم جای آن را گرفته است. در واقع با برداشتن جرم این احساس به فرد دست داده است که لثه پایین‌تر رفته و لای دندان‎ها باز مانده است. بهتر است بدانید که این جرم است که باعث تحلیل لثه می‎شود و شما باید سالی یکبار جرم‌گیری را در برنامه‎تان بگنجانید.

البته به این نکته نیز اشاره کنیم که جرم‎گیری نامناسب می‎تواند باعث لق شدن دندان و بیماری لثه شود. به همین دلیل شما باید به دندانپزشکان متخصص مراجعه کنید تا از آسیب‌های احتمالی جلوگیری نمایید. مضرات جرم گیری دندان در مقابل فواید آن ناچیز بوده و شما نباید به خاطر برخی شایعات از جرم‌گیری دندان‎هایتان غافل شوید.

نظری دهید