مسواک بین دندانی

مسواک بین دندانی چیست و به چه دردی می‌خورد؟

اغلب ما برای این‌که دندان‌های سالمی داشته باشیم، استفاده از مسواک را در اولویت قرار می‌دهیم، اما آیا مسواک به تنهایی قادر است تمامی باکتری‌های موجود در دندان‌ها را از بین ببرد و سلامت دندان‌های ما را تضمین کند؟

اگر چه مسواک در تمیزی دندان‌ها نقش بسیار مهمی دارد، اما همان‌طور که می‌دانید مسواک معمولی نمی‌تواند وارد فواصل بین دندانی شود، از همین رو این ناحیه یکی از شایع‌ترین محل‌های پوسیدگی دندانی محسوب می‌شود.

از سوی دیگر، تحقیقات نشان می‌دهند هنگامی که تنها از یک مسواک معمولی استفاده می کنیم ۴۰% از پلاک‌های بین دندان‌ها تمیز نمی‌شود.با استفاده از برس بین‌دندانی میزان حذف پلاک‌ها تا ۹۵ درصد بهبود می‌یابد. یک برس بین دندانی باید در شکاف بین دو دندان قرار بگیرد.

مسواک بین دندانی باکتری‌های موجود مابین دندان‌ها را تمیز کرده و از پوسیدگی آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که مسواک‌های بین دندانی نقش نخ دندان را ایفا می‌کنند و اگر شما با نخ دندان راحت نیستید، می‌توانید به سادگی مسواک‌های بین دندانی را جایگزین آن کنید.

هم‌چنین مسواک‌های بین دندانی برای افرادی که ارتودنسی یا ایمپلنت دارند، بسیار مناسب‌ است. در واقع، این مسواک‌ها به صورت تخصصی برای تمیز کردن سیم و براکت های ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مسواک های بین دندانی را باید حداقل روزی یک بار استفاده کرد و بهترین زمان استفاده از آنها بعد از وعده غذایی، به خصوص بعد از شام، است

برای یادگیری نحوه‌ی استفاده از مسواک‌های بین دندانی ویدیوی زیر را مشاهده کنید. اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه توضیح دهیم:

مسواک بین دندانی را با حرکت ملایم در فواصل بین دندان ها وارد کنید. هرگز این مسواک را با فشار وارد فضاهای دندانی نکنید. برای فک پایین، این مسواک را به صورت مایل از پایین به بالا و برای فک بالا، به صورت مایل از بالا به پایین حرکت دهید. با حرکت های ظریف افقی، چند بار مسواک بین دندانی را در فضاهای بین دندان حرکت دهید.

 

نظری دهید