دسته‌ها
مقالات عمومی وبلاگ

بهترین زمان برای مراجعه به دندانپزشک چه زمانی است؟

مراجعه به دندانپزشک در فواصل زمانی منظم یکی از بهترین راه‌ها برای داشتن دندان‌هایی سالم و زیبا است. اما همیشه سوالاتی در مورد بهترین زمان مراجعه به دندانپزشک ذهن افراد را به خود مشغول می‌کند که در ادامه به بررسی این نکات می‌پردازیم.

همه افراد دوست دارند دندان‌هایی سالم و لبخندی زیبا داشته باشند. از این رو همواره دنبال راه‌هایی برای محافظت از دندان‌های خود هستند. در این خصوص باید توجه داشته باشید که مراجعه منظم به دندانپزشک یکی از مهمترین مسائلی است که در خصوص حفظ بهداشت دهان و دندان باید مد نظر قرار بگیرد. اما سوال اینجاست که بهترین زمان مراجعه به دندانپزشک چه زمانی است؟ برای پاسخ به این سوال و سوالاتی از این دست، در این مطلب از لبخندون همراه ما باشید.

بهترین زمان برای مراجعه به دندانپزشک چه زمانی است؟

اگر شما هم از افرادی هستید که به حفظ سلامت خود و به خصوص به حفظ سلامت دهان و دندان خود اهمیت زیادی قائل هستند، احتمالا همواره با این سوال مواجه می‌شوید که چه زمانی باید به دنداپزشک مراجعه کرد؟ انتخاب زمان مناسب برای مراجعه به دندانپزشک از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا اصل پیشگیری بهتر از درمان است.

بنابراین تشخیص بیماری‌های دهان و دندان قبل از این‌که پیشرفت کند و به مرحله‌ای برسد که درمان آن دشوار باشد، یکی از مهمترین مسائل است. به همین دلیل است که متخصصان دندانپزشکی مراجعه به دندانپزشک را دو بار دو سال یا هر ۶ ماه یک بار ضروری می‌دانند.

البته توجه داشته باشید که در صورتی قبل از این زمان نیاز به مراجعه مجدد به دندانپزشک نخواهید داشت که طی این مدت مشکل خاصی نداشته باشید.

 

دنبال قیمت ارزان هستی ، هزینه های درمان دندان بالا است، میخوای ایمپلنت کنی ولی پولش الان نداری  وارد صفحه پکیج خدمات دنداپزشکی شوید و اطلاعات خود را وارد کنید ، مشاورین ما در کمترین زمان با شما تماس می گیرند!!!!

 

هنگام مراجعه به دندانپزشک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که صرف مراجعه به دندانپزشک برای حفظ سلامت دهان و دندان کافی است. اما حقیقت این است که رعایت برخی از نکات قبل از مراجعه به دندانپزشک برای رسیدن به نتیجه مطلوب الزامی است. که در ادامه برخی از مهمترین این نکات را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

 

مراجعه به دندانپزشک

۱) انتخاب دندانپزشک مجرب و متخصص

تخصص همه دندانپزشکان در یک زمینه نیست. به همین دلیل بهتر است بر اساس مشکلی که دارید، دندانپزشک متخصصی را برای مراجعه انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر هدف شما از مراجعه به دندانپزشک انجام معاینات ارتودنسی است بهتر است به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. اما اگر برای تشخیص بیماری‌های لثه‌ای به معاینه نیاز دارید به متخصص لثه مراجعه کنید.

۲) قبل از مراجعه به دندانپزشک از نخ دندان و مسواک استفاده کنید

جدای از بحث تمیزی، بقایای مواد غذایی در دندان‌ها ممکن است معاینه دندانپزشکی را با مشکلاتی روبه‌رو کنند. به همین دلیل لازم است که قبل از معاینات دندانپزشکی بیمار با استفاده از نخ دندان و مسواک بقایای این مواد غذایی را از دندان‌های خود پاک کند تا دندانپزشک به راحتی بتواند به انجام معاینات لازم بپردازد.

۳) به همراه داشتن داروها و سوابق پزشکی

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که بهره‌گیری از خدمات دندانپزشکی ارتباطی با سایر بیماری‌ها و سوابق پزشکی آن‌ها ندارد. اما این تصور کاملا غلط است. توجه داشته باشید که یک دندانپزشک مجرب برای ارائه خدمات مناسب باید از سوابق پزشکی شما و داروهایی که مصرف می‌کنید آگاه باشد، تا بتواند از موادی استفاده کند که سبب ایجاد حساسیت یا تداخل دارویی نشوند.

۴) به همراه داشتن عکس رادیولوژی دندان‌ها

اگر در مراجعات قبلی خود به دندانپزشک عکس رادیولوژی تهیه کرده‌اید، بهتر است این عکس را نیز به همراه داشته باشید. زیرا عکس رادیولوژی تشخیص بیماری و ارائه راه‌حل درمانی را ساده‌تر می‌کند. از این رو داشتن عکس رادیولوژی هنگام مراجعه به دندانپزشک یکی از ضروریات است. البته توجه داشته باشید که اگر مدت زمان زیادی از عکس شما می‌گذرد، بهتر است عکس جدیدی تهیه کنید.

اگر عکس رادیولوژی جدیدی ندارید، لازم نیست خودتان برای تهیه این عکس اقدام کنید. بلکه در صورت نیاز خود دندانپزشک، عکس جدیدی از فک و دندان‌های شما تهیه می‌کند. بنابراین به همراه داشتن دفترچه بیمه هنگام مراجعه به دندانپزشک را فراموش نکنید.

مراجعه به دندانپزشک

۵) قبل از مراجعه برای معاینات دندانپزشکی چیزی میل کنید

هر چند بسیاری از دندانپزشکان برای ارائه خدمات دندانپزشکی وقت قبلی تعیین می‌کنند. اما ممکن است هنگام معاینه زمان کافی برای درمان هم داشته باشند. بنابراین ممکن است در زمان مراجعه به معاینه، خدمات درمانی هم دریافت کنید. بنابراین بهتر است قبل از مراجعه چیزی میل کنید تا در صورت نیاز چند ساعتی گرسنه یا تشنه نباشید.

از سوی دیگر این نکته را مد نظر قرار دهید که گرسنگی و تشنگی می‌تواند میزان تحمل درد را کاهش داده و سبب افزایش اضطراب شود. بنابراین بهتر است برای آرامش خاطر خودتان هم که باشد، قبل از مراجعه به دندانپزشک چیزی میل کنید.

۶) همراه داشته باشید

معاینات دندانپزشکی برای بسیاری از افراد استرس آور است. بنابراین می‌تواند منجر به کاهش قند خون و سرگیجه شود. از سوی دیگر انجام برخی از خدمات دندانپزشکی پیچیده مانند جراحی لثه و ایمپلنت که به بی‌حسی زیادی نیاز دارند، ممکن هوشیاری شما را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو داشتن همراه می‌تواند علاوه بر کاهش استرس، بازگشت شما را نیز ساده‌تر می‌کند.

توجه داشته باشید که برای حفظ نکات ایمنی تا چند ساعت پس از دریافت خدمات دندانپزشکی بهتر است رانندگی نکنید.

۷) به موقع در مطب دندانپزشک حاضر شوید

استرس میزان تحمل درد را به شدت کاهش می‌دهد، بنابراین حضور به موقع در مطب و نداشتن نگرانی از دیر رسیدن یا در ترافیک بودن، می‌تواند تا حد زیادی درد ناشی از دریافت خدمات دندانپزشکی مانند عصب‌کشی و … را کاهش دهد.

مراجعه به دندانپزشک

مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری و شیردهی

نکته قابل توجه دیگری که همواره باید به آن توجه شود، مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری یا قبل از آن است. زیرا سلامت دهان و دندان‌ها ارتباط مستقیمی با میزان کلسیم بدن دارد.

از این رو کاهش کلسیم می‌تواند منجر به آسیب‌دیدگی یا پوسیدگی دندان‌ها شود. بنابراین خانم‌های بارداری که با افت شدید کلسیم بدن مواجه هستند، بهتر است به صورت منظم برای انجام معاینات دندانپزشکی به دندانپزشک خود مراجعه کنند. اما قبل از دریافت هر نوع خدمات درمانی بهتر است پزشک خود را از وضعیت خود باخبر کنند.

البته کاهش کلسیم بدن پس از دوران بارداری، در دوران شیردهی هم ادامه دارد. بنابراین خانم‌هایی که این مرحله از زندگی خود را سپری می‌کنند، بهتر است طبق نظر دندانپزشک خود در فواصل زمانی مشخص یک یا دو ماهه برای انجام معاینات دندانپزشکی یا دریافت خدمات به دنداپزشک مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید