لومینیرز چیست؟ چرا بسیاری از افراد لومینیرز را به ونیر ترجیح می‌دهند؟

سال‌هاست که دندانپزشکی زیبایی کار خود را شروع کرده و در چند سال گذشته جزو اصلی‌ترین خدمات دندان‌پزشکی‌ها محسوب شده است.  این روزها با ترفندهای بسیار ساده‌ای هم‌چون ونیر و لومینیرز می‌توانید لبخند هالیودی به خود هدیه دهید. اما ونیر و لومینیرز چیست؟

روکش‌های ساخته شده از ماده‌ی نازک و طبیعی که به روی دندان‌ها متصل می‌شوند و ظاهر جذاب‌تری نسبت به دندان‌های طبیعی دارند. این روکش‌ها می‌توانند مشکلات دندان‌ها هم‌چون لکه‌ها، تغییر رنگ، شکاف، ترک و شکستگی‌ها را برطرف کند.

لومینیرز و ونیر چه تفاوت‌هایی دارند؟

با پیشرفت تکنولوژی، محصولات جدید و پیشرفته‌تری در دسترس افراد قرار می‌گیرد. لومینیرز نیز زائیده‌ی همین پیشرفت‌هاست. لومینیرز بر پایه‌ی پرسلن ایجاد می‌شود و بسیار بادوام است، در طول زمان تغییر رنگ نمی‌دهد و به قدری نازک است که همانند دندان طبیعی به نظر می‌رسد.

با این‌که ونیر و لومینیرز تفاوت قیمت چندانی ندارند، اما تفاوت‌های بسیار مهمی بین این دو نوع روکش وجود دارد:

لومینیرزها نازک‌تر هستند

در روش ونیر بخش اعظمی از دندان نیاز به تراش دارد، چرا که ونیرها از ضخامت بیشتری برخوردار هستند، بنابراین ۳ تا ۵ میلی‌متر از دندان تراش می‌گیرد. اما لومینیرزها نازک‌تر (حدود ۰.۲ میلی‌متر) هستند و نیاز به تراش دندان نیست. از لومینرزها گاهی با عنوان لنز دندان نیز نام برده می‌شود.

این مطلب هم بخوانید!!!  دندانپزشکی زیبایی

ونیرها قابلیت حذف شدن ندارند

فرایند تراش دندان و برداشتن مینای آن، مشکل دیگری نیز به وجود می‌آورد: پایداری آن.

هنگامی‌که از ونیرها استفاده می‌شود، این فرآیند قابلیت معکوس شدن ندارد. این بدان معنی است که اگر هر نوع آسیبی به ونیر وارد شود یا اگر به هر دلیلی  ونیر برداشته شود، حفاظت طبیعی دندان که توسط مینای دندان انجام می‌گرفت، برای همیشه از بین رفته است.

اما اگر لومینیرزها برداشته شوند، دندان هنوز هم با محافظ طبیعی خود می‌تواند به فرآیند طبیعی خود ادامه دهد.

لومینیرزها راحت‌تر هستند

با این‌که فرآیندهای دندانپزشکی با ترس و ناراحتی همراه است و خیلی از افراد حتی فوبیای دندان‌پزشکی دارند، اما واقعیت اینست که روند قرار دادن لومینیرزها بسیار آسان و بدون درد است.

همان‌طور که گفتیم در فرآیند قرار دادن لومینیرز دندان‌ها هیچ تراشی انجام نمی‌شود، بنابراین برخلاف قرار دادن روکش‌های سنتی بیمار با حساسیت یا ناراحتی مواجه نمی‌شود.

شباهت‌های ونیر و لومینیرز چیست؟

  • هر دو از پرسلن ساخته می‌شوند
  • هر دو به سفیدی و زیبایی لبخند شما کمک می‌کنند
  • می‌توانند ظاهر دندان‌های کج شده و ناهموار را بهبود بخشند
  • می‌توانند تراش یا ترک خوردگی دندان را بپوشانند
  • قوی و بادوام هستند و محافظت از آن‌ها ساده است
  • با گذشت زمان تغییر رنگ نمی‌دهند
  • در قیمت‌های تقریبا مشابهی عرضه می‌شوند
این مطلب هم بخوانید!!!  پنج محصول برتر IDS 2019 در صنعت دندانپزشکی

سوالات رایج کاربران لبخندون در مورد لومینیرزها

از آن‌جایی که لومینیرزها جدیدتر هستند و چندان رایج نیستند، کاربران اغلب سوالات بسیاری در این مورد دارند، ما سعی کردیم در این متن به سوالاتی که ممکن است با آن‌ها مواجه شوید، پاسخ دهیم، اما اگر هنوز هم ابهاماتی برای شما وجود دارد، می‌توانید سوالات زیر را به همراه پاسخ‌های‌شان مطالعه کنید.

آیا تمام دندانپزشکان خدمات لومینیرز را ارائه دهند؟

تمام دندانپزشکان زیبایی ونیر لومینیرز را ارائه نمی‌دهند، چون برای این کار باید از شرکت سازنده آنها مجوز گرفته باشند. لومینیرز را فقط می‌توان از پرسلن سرینات ثبت شده تهیه کرد که در همه جا در دسترس نیست.

لومینیرز برای چه کسانی مناسب است؟

این تکنیک برای افرادی قابل استفاده است که دارای فاصله بسیار کمی بین دندان ها است یا دچار تنها مقدار ناچیزی انحراف در دندان ها است.

این مطلب هم بخوانید!!!  آبسه دندان چیست و چگونه می‎توان آن را درمان کرد؟

آیا با لومینیرز می‌توان آدامس جوید و غذاهای چسبناک خورد؟

هر چیزی که میل دارید با خیال راحت بخورید و بنوشید، چون لومینیرز به بادوام‌ترین شکل ممکن روی دندان چسبانده شده است. البته چسباندن لومینیرز مجوزی برای کوتاهی در رعایت بهداشت دهان و دندان نیست و باید همچنان هر ۶ ماه یک بار برای معاینه و جرم‌گیری به دندانپزشک مراجعه کنید تا لومینیرز در بهترین شکل ممکن باقی بماند و سلامت بقیه دندان‌ها و لثه‌ها تضمین شود.

آیا لومینیرز را می‌توان از دندان‌ها جدا کرد؟

بله، چون در اکثر موارد ساختار سالم دندان اصلاً تراش داده نمی‌شود، لومینیرز درمانی برگشت‌پذیر است. دندان طبیعی زیر لایه لومینیرز سالم و قوی باقی می‌ماند.

آیا برای تمیز کردن لومینیرز باید از مسواک مخصوص استفاده کرد یا دندان‌ها را به روشی متفاوت نخ کشید؟
لومینیرز از نظر ساختاری شبیه به مینای دندان است. در نتیجه همواره باید از مسواکی با حداقل سایش برای زدودن پلاک، جرم و لکه‌ها استفاده کنید که ملایم و در عین حال موثر باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن