عوارض کشیدن دندان عقل

عوارض کشیدن دندان عقل : کشیدن دندان عقل چه خطراتی دارد؟

آیا از عوارض کشیدن دندان عقل آگاه هستید؟

دندان عقل که در علم دندانپزشکی به دندان مولر سوم نیز شهرت دارد گاهی به خاطر عواملی باید جراحی و کشیده شود.

البته کشیدن دندان همیشه آخرین راهی است که دندانپزشک انتخاب می‌کند، به این دلیل که با برخی مراقبت‌های پزشکی و رعایت‌ نکاتی از سمت خود بیمار می‌توان دندان را نجات داد. اما اگر راه دیگری برای نگه داشتن دندان وجود نداشته باشد و اگر تاثیر مخربی بر روی دندان‌های دیگر و سلامت بیمار بگذارد باید جراحی و کشیده شود. اما اگر دندان عقل هیچ آسیبی به دندان‌های دیگر و فک شما وارد نکند هیچ لزومی برای کشیدن آن وجود ندارد و باید سیر طبیعی رویش را طی کند. البته بدون شک کمی درد در این دوره طبیعی است.

کشیدن دندان عقل جدای از دردی که برای بیمار به همراه دارد عوارض دیگری هم دارد، عوارض کشیدن دندان عقل کدامند و چه پیامدهایی را به دنبال دارد؟

پرسشی که در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد. دندان‌های عقل آخرین دندان‌های موجود در لثه هستند که در علم پزشکی به دندان مولر سوم معروف هستند. چهار عدد دندان عقل در چهار طرف فک وجود دارد. رویش دندان عقل عموما از سن 17 سالگی آغاز می‌شود و تا اواخر دهه دوم سن هر شخص ادامه دارد. البته این موضوع ممکن است در هر فردی متفاوت باشد و افراد در سنین متفاوت شاهد رویش این دندان‌ها باشند.

گاهی اوقات در هنگام رویش دندان عقل فضای کافی برای رشد دندان وجود ندارد، یکی از دلایل کمبود فضا می‌تواند مشکلات فکی در فرد باشد، که در این حالت مسیر رویش دندان عقل تغییر کرده و به صورت دندان نهفته به رشد خود ادامه می‌دهد. دندان عقل نهفته انواع مختلفی دارد که عبارت هستند از: عمودی، افقی، زاویه‌ای(نیمه نهفته) و کاملا نهفته. همان طور که از نام دندان عقل عمودی مشخص است این دندان به طور عمودی پنهان شده است. دندان عقل افقی هم به صورت خوابیده نیز و در لثه نهان شده، همچنین دندان عقل نیمه نهفته کمی از لثه بیرون زده و قسمتی از آن مشخص است.

اما دندان عقلی که کاملا نهفته باشد به صورت پنهان در لثه قرار گرفته و فقط با عکسبرداری قابل تشخیص و رویت خواهد بود. اگر فضای کافی در قوس فکی وجود نداشته باشد دندان به صورت نهفته یا نیمه نهفته باقی خواهند ماند، اما اگر در جای درست و به موقع رشد کند و از آن به درستی مراقبت شود و همچنین بهداشت دهان و دندان از سوی فرد رعایت شود هیچ مشکلی برای آن پیش نمی‌آید و مانند دندان‌های دیگر می‌توان از دندان عقل هم استفاده کرد.

دندان عقل نهفته منجر به بروز عفونتی به نام پری کورونیت (pericoronitis)  می‌شود.

این عفونت زمانی تشدید پیدا می‌کند که در اطراف دندان عقل مواد غذایی و باکتری‌ها تجمع زیادی داشته باشند. از علائم وجود این عفونت می‌توان به بوی بد دهان، طعم بد در فضای دندان و گاهی کامل باز نشدن دهان نیز اشاره کرد. بهترین کار برای کاهش بروز این عفونت این است که به پزشک مراجعه کنید و نوع دندان عقل خود را با عکسبرداری مشخص کنید و به رشد درست آن کمک کنید تا این فرآیند با درد کمتر و تاثیرات منفی کمتری همراه باشد.

عوارض کشیدن دندان عقل

البته دندان عقل نهفته عوارضی را به همراه دارد، مانند:

 • پوسیدگی و تحلیل دندان‌های مجاور
 • از بین رفتن ترتیب و نظم دندان‌های دیگر به دلیل فشار ناشی از رویش
 • بیماری‌های عفونی لثه
 • مانعی برای پر کردن دندان‌های مجاور
 • تحلیل و تخریب ریشه دندان‌های مجاور
 • بروز کیست‌های عفونی متداول در اطراف دندان نهفته

اگر که این عوارض تشدید شوند و با مراقبت و داروهای تجویز شده پزشک نتوان عفونت را کنترل کرد پزشکان تصمیم به جراحی و کشیدن دندان عقل می‌کنند که این عمل بدون عوارض نخواهد بود.

عوارض کشیدن دندان عقل

از عوارض کشیدن دندان عقل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که البته برخی از این موارد در صورتی که به پزشکی با تجربه و متخصص مراجعه کنید کمتر رخ می‌دهند و البته فراموش نکنید که بعد از کشیدن دندان عقل مراقبت‌های شما هم در بهبود سریعتر بدون تاثیر نیست. اما بعد از کشیدن دندان عقل تا 2 هفته کمی درد و خونریزی کاملا طبیعی است.

 • یکی از عوارض کشیدن دندان عقل ایجاد یک حفره در جای کشیدگی است.در صورت کشیدن دندان عقل به دلیل عمق زیاد ریشه این دندان، یک حفره نسبتا بزرگ در انتهای لثه ایجاد خواهد شد که به Dry Socket یا همان حفره خشک شهرت دارد.
 • زمانی که دندان عقل کشیده می‌شود ممکن است در جای خالی آن غذا و باکتری‌ها تجمع کنند که این مورد مشکلاتی از قبیل عفونت را به همراه خواهد داشت.
 • کشیدن دندان عقل ممکن است بر روی دندان‌های دیگر هم تاثیر مخربی داشته باشد به این صورت که بر اعصاب دندان‌های مجاور تاثیر می‌گذارد.
 • همچنین ممکن است تا مدتی بیمار نتواند به دلیل خشکی حفره ایجاد شده دهان خود را به طور کامل باز کند.
 • از دیگر عوارض کشیدن دندان عقل وجود بو و مزه‌ی بد در دهان به دلیل ایجاد حفره‌ی خشک یا همان Dry Socket است.

مراقبت‌های لازم بعد از کشیدن دندان عقل

درد بعد از کشیدن دندان عقل مانند سایر دندان‌ها است و در صورت مصرف مسکن‌های تجویز شده توسط پزشک و رعایت یکسری نکات این درد بعد از چند روز از بین خواهد رفت. عوارض کشیدن دندان عقل با مراقبت‌های بعدی کمتر خواهد شد. فرد باید نکاتی مثل غذا خوردن و باز و بسته کردن دهان را رعایت کند تا درد و دوره‌ی درمان را سریع‌تر بگذارند. برخی از این مراقبت‌ها عبارت هستند از:

 • کاهش فعالیت‌های بدنی حداقل تا یک هفته.
 • نکشیدن مرتب سیگار تا چند روز، که بهتر است تا پایان طول درمان سیگار نکشید.
 • شستوشوی دهان بعد از اینکه 24 ساعت از زمان جراحی گذشته و همچنین رعایت بهداشت دهان.
 • فراموش نکنید که وجود خون و غشای سفید رنگ در اطراف حفره‌ی ایجاد شده طبیعی است که با شست و شو رفع خواهد شد.
 • یکی از نکاتی که باید حتما رعایت کنید دستکاری نکردن محل زخم و بخیه‌ها می‌باشد، به هیچ وجه زخم ایجاد شده را تحریک نکنید.
 • از کمپرس یخ برای کاهش درد استفاده کنید که کبودی‌ها و درد را به خوبی کاهش می‌دهد.
 • بعد از کشیدن دندان عقل تا چند روز اول بیشتر مایعات مصرف کنید و سعی کنید مایعات گرم و داغ کمتر بخورید همچنین از مواد غذایی نرم استفاده کنید زیرا ممکن است به دلیل وجود درد و التهاب جویدن غذای سفت کمی درد شما را بیشتر کند.

عوارض کشیدن دندان عقل برای همه افراد یکسان است اما اگر بعد از گذشت چند روز مجدد شاهد خونریزی بودید حتما به پزشک خود مراجعه کنید. البته بهترین کار این است که پس از جراحی هر چند روز به پزشک خود مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌های دیگر و همچنین جای بخیه و حفره‌ی ایجاد شده را بررسی کند تا مطمئن شوید مشکل جدی وجود ندارد و به دندان‌های دیگر هم آسیبی نمی‌رسد.

نظری دهید