شیری

عوارض کشیدن دندان‌های شیری برای کودکان

در سنین کودکی با رویش دندان‌های شیری، فرم دندان‌ها صورت می‌گیرد و به همین دلیل مراقبت صحیح از این دندان‌ها بسیار حائز اهمیت است.

وی اظهار داشت: دندان‌های شیری الگویی برای رویش دندان‌های زیری هستند و مسیر رویش دندان‌های زیری را تعیین می‌کنند و در صورت کشیدن آنها، دندان‌های اصلی راه خود را برای رویش گم می‌کنند.

قربانی بیان کرد: متاسفانه بعضی از والدین برای کشیدن دندان‌های شیری کودکانشان به دندانپزشکی مراجعه می‌کنند و این در حالی است که می‌توان ۹۹ درصد دندان‌های شیری کودکان را حفظ کرد.

این دندانپزشک در ادامه گفت: کشیدن دندان‌های شیری علاوه بر موارد ذکر شده، بر جویدن کودک هنگام خوردن و حتی تکلم کودک نیز تاثیر بسیاری می‌گذارد که این امر بعضا تا سال‌ها باعث رنج کودک می‌شود.

وی اظهار داشت: در صورت کشیدن دندان‌های شیری کودکان، دندان‌های اطراف آن، خود را به سمت جای خالی کج می‌کنند که این امر باعث بر هم خوردن فرم دندان‌های کودک شده و علاوه بر آن با کشیدن این دندان‌ها، فرم استخوانی فک کودک نیز ناقص می‌شود.

ملیحه قربانی در پایان افزود: والدین می‌توانند با مراجعه به دندانپزشک و مشورت، بهترین تصمیم را در خصوص دندان‌های کودکانشان بگیرند و حتی با مشورت پزشک می‌توانند از دندان‌های شیری کودکانشان مراقبت و آنها را حفظ کنند و در صورت کشیدن آنها نیز با استفاده از روکش و فضانگهدار می‌توان از عواقب آن جلوگیری کرد.

منبع : اخبار دندانپزشکی ایران

این پست پسند کردید؟

به این پست لطفا امتیاز بدید

میانگین امتیازها / 5. تعداد مشارکت کننده ها

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.