عوارض جای خالی دندان

عوارض جای خالی دندان که در دراز مدت خود را نشان می‌دهند

از دست دادن دندان مشکل بسیار رایجی در بین مردم می‌باشد که می‎تواند بر اثر عوامل متعددی اتفاق بیفتد. در حالی که برای بسیاری از ما، از دست دادن دندان، امری ساده و عادی می‌باشد و معمولا آن را نادیده می‌گیریم، اما متاسفانه باید به شما بگوییم که این موضوع می‎تواند مشکلات جدی را با خود به همراه داشته باشد. عوارض جای خالی دندان در دراز مدت خود را نشان می‎دهند که دیگر قابل جبران نیستند.

با اینکه افراد سالمند بیشتر از بقیه در خطر از دست دادن دندان‎هایشان قرار دارند، اما با این حال افتادن دندان در کودکان و بزرگسالان نیز دیده می‌شود. افتادن دندان‎های شیری در کودکان نشانه‎ای از رشد دندان‌های دائمی می‌باشد و موضوع نگران‌کننده‎ای نیست. اما در مورد بزرگسالان این موضوع فرق می‎کند و از دست دادن دندان می‎تواند شروعی برای مشکلات جدی‎تر در آینده باشد.

البته از دست دادن دندان دائمی طبیعی است، به ویژه‎ زمانی که سن شما بالاتر می‌رود. موضوع نگران‎کننده جای خالی دندان می‌باشد.

از دست دادن دندان می‌تواند به دلایلی زیادی همچون ژنتیک، بهداشت ضعیف دهان و دندان، پوسیدگی، ضربه به دهان، سیگار کشیدن و برخی بیماری‎ها مثل دیابت و بیماری قلبی اتفاق بیفتد. اصلی‌ترین علت افتادن دندان‎ها در بزرگسالان به پلاک دندان و بیماری لثه برمی‌گردد. در واقع این دو عامل روی لثه و استخوان فک که دندان‎ را حمایت می‎کنند، تاثیر می‌گذارند و باعث لق شدن و از دست دادن دندان‌ها می‎شوند.

اگر جای خالی دندان بدون درمان باقی‌ بماند، می‌تواند عوارض زیادی را برای شما به وجود آورد که ما در ادامه به این بحث می‌پردازیم.

عوارض جای خالی دندان

همه‌ی شما به خوبی می‌دانید که از دست دادن دندان می‎تواند باعث تغییرات چشم‌گیری در ظاهر لبخند شما شود. جای خالی دندان می‌تواند لبخند ملیح و دوست‌داشتنی شما را ناخوشایند کند و زیبایی لبخند شما را تحت تاثیر خود قرار دهد. اما خوب، قضیه به اینجا ختم نمی‌شود و از دست دادن دندان می‎تواند از آنچه که شما فکر می‌کنید بدتر باشد، که در ادامه به آن‎ها اشاره می‌کنیم.

کج شدن دندان‎های باقیمانده

بله، زمانی که شما یکی از دندان‎های خود را از دست می‌دهید، دندان‎های کناری شروع به حرکت به سمت جای خالی دندان کرده و حتی ممکن است کج شوند.

این موضوع می‎تواند دندان‌های نامرتبی را برای شما در پی داشته باشد و باعث ایجاد مشکلاتی به هنگام جوییدن غذایتان شود.

پوسیدگی دندان

همانطور که در بالا اشاره کردیم، شکاف بین دو دندان می‎تواند باعث حرکت دندان‏‌های مجاور شود. این حرکت طبیعی دندان‎ها سبب ایجاد یک سری مشکلات می‎شود که وضعیت دندان‎ها را تشدید می‎کند. جابه‎جایی دندان‎ها فضای جدیدی را بین دندان‎ها ایجاد می‎کند و اگر شما بهداشت دهان و دندان‎تان را در این شرایط جدی نگیرید، شرایط برای تشکیل پلاک دندان و پوسیدگی فراهم می‌شود.

تحلیل رفتن استخوان

تحلیل رفتن استخوان یکی دیگر از عوارض جای خالی دندان می‌باشد.

زمانی که شما دندان‎تان را از دست می‎دهید، به مرور زمان استخوانی که دندان در آن قرار داشته نیز از بین می‌رود.

تحلیل استخوان فک می‎تواند روی زیبایی شما تاثیر بسزایی بگذارد و در واقع کاهش حجم استخوان فک، صورت شما را توخالی و افتاده نشان ‎دهد. در نتیجه شما مسن‌تر از آنچه که هستید بنظر خواهید رسید.

البته قضیه فقط به این چند مورد ختم نمی‎شود و شما مشکلاتی را به هنگام جوییدن تجربه خواهید کرد. همینطور احتمالا شما با سردرد، احساس درد فک، عفونت، بیماری لثه، افزایش فاصله بین دندان‎ها و تغییراتی در چهره‎تان روبرو خواهید شد.

گزینه‎های درمانی برای جای خالی دندان

خبر خوب این است که شما روش‏‌های متنوعی برای جایگزینی دندان‎های از دست رفته‎تان پیش رو دارید.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از مدرن‎ترین و بهترین روش‎های دندانپزشکی برای پر کردن جای خالی دندان می‌باشد. این دندان مصنوعی از دو قسمت پیچ و تاج دندان تشکیل شده است. در واقع ابتدا پیچی از جنس تیتانیوم به جای ریشه دندان، درون استخوان فک گذاشته می‌شود و سپس روی آن تاج دندان قرار می‎گیرد.

عوارض جای خالی دندان
عوارض جای خالی دندان

شما می‎توانید از ایمپلنت برای جایگزینی هر چند دندان که مایل باشید، استفاده کنید.

ایمپلنت دقیقا مثل دندان طبیعی است و می‎تواند ظاهر و عملکرد جای خالی دندان را بهبود ببخشد.

خوشبختانه امروزه ایمپلنت‌ها از مواد باکیفیتی ساخته می‎شوند و طول عمر بالایی دارند. با نگهداری و مراقبت مناسب شما می‎توانید تا آخر عمرتان از ایمپلنت دندان بهره ببرید.

معمولا میزان موفقیت در ایمپلنت دندان بسیار بالا می‌باشد اما با این حال امکان شکست آن نیز وجود دارد. عواملی مثل بیماری لثه، سیگار کشیدن، تحلیل استخوان فک، برخی بیماری‎ها مثل دیابت یا روماتیسم فصلی و بهداشت ضعیف دهان و دندان روی عدم موفقیت این درمان دندانپزشکی تاثیر دارند.

بریج دندان

یکی از قدیمی‌ترین روش‎های جایگزینی دندان‎های از دست رفته، بریج یا پل دندان می‌باشد. همانطور که از نام آن مشخص است، دندانپزشک از دو دندان کنار فضای خالی استفاده می‎کند و جالی دندان افتاده را پر می‎کند.

معمولا برای ۱ الی ۳ دندان افتاده امکان استفاده از بریج دندان وجود دارد اما برای اگر شما تعداد دندان‎های بیشتری را از دست داده باشید، این نوع درمان بدردتان نخواهد خورد.

عوارض جای خالی دندان
عوارض جای خالی دندان

همانطور که در بالا اشاره کردیم، در این روش درمانی به دندان‎های کناری نیاز است، به همین خاطر این دندان‎ها باید سالم باشند. درست است که بریج دندان ظاهر طبیعی ایمپلنت را ندارد اما در عوض آسان بوده و نیاز به عمل جراحی نیز ندارد.

دندان مصنوعی جزئی

مطمئنا دندان مصنوعی آشناترین گزینه‎ی این لیست می‌باشد. اگر شما چند دندان خود را از دست داده باشید، می‎توانید جای خالی آن‎ها را با دندان مصنوعی جزئی پر کنید. مهم‌ترین مزیت دندان مصنوعی جزئی این است که شما نیازی نیست که تغییری در دندان‎های طبیعی خود انجام دهید و اگر زمانی دندان‌های خود را به طور کامل از دست دادید، می‎توانید آن را با دندان مصنوعی کامل جایگزین کنید.

شاید در چند هفته‌ی اول، استفاده از دندان مصنوعی جزئی کمی برایتان حس عجیب و غریبی باشد اما نگران نباشید، به مرور زمان به آن عادت خواهید کرد.

عوارض جای خالی دندان
عوارض جای خالی دندان

سعی کنید در این مدت رژیم غذایی نرمی را انتخاب کنید تا بتوانید با دندان‎های مصنوعی‎تان کنار بیابید. غذا خوردن با دندان‌های مصنوعی در ابتدا به کمی تمرین نیاز دارد، اما بتدریج وضعیت بهتر خواهد شد و شما خواهید تونست انواع متفاوتی از غذاها را میل کنید.

نظری دهید