دسته‌ها
ایمپلنت

علت شکست ایمپلنت دندان چیست و چکار باید انجام داد؟

ایمپلنت یکی از محبوب‎ترین روش‎های دندانپزشکی، برای جایگزینی دندان از دست رفته است. در این روش درمانی، پیچی از جنس تیتانیوم، درون استخوان فک کاشته می‌شود و سپس …

ایمپلنت یکی از محبوب‎ترین روش‎های دندانپزشکی، برای جایگزینی دندان از دست رفته است. در این روش درمانی، پیچی از جنس تیتانیوم، درون استخوان فک کاشته می‌شود و سپس تاج دندان روی آن قرار می‌گیرد. میزان موفقیت در ایمپلنت دندان بسیار بالا است اما در برخی از مردم، آن با شکست مواجه می‌شود. گفته می‎شود که حدود 5 الی 10 درصد از ایمپلنت‎های دندان پس از چند ماه یا چند سال پس زده می‌شوند. علت نگرفتن ایمپلنت بیشتر به مناسب نبودن شرایط استخوان فک برمی‌گردد.

ما در ادامه در مورد علت نگرفتن ایمپلنت و سایر مشکلات احتمالی آن صحبت می‌کنیم. اگر شما نیز برای جراحی ایمپلنت دندان برنامه‌ریزی کرده‌اید، یا در حال حاضر دارای ایمپلنت دندانی هستید، پس بهتر است که این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

علائم شکست ایمپلنت دندان

علائم شکست زودهنگام یا دیرهنگام ایمپلنت دندان عبارتند از:

 • مشکلاتی در جوییدن
 • التهاب لثه
 • عقب رفتن لثه
 • لق شدن ایمپلنت
 • درد و ناراحتی شدید
علت نگرفتن ایمپلنت
علت نگرفتن ایمپلنت

علت نگرفتن ایمپلنت چیست؟

عوامل زیادی بر موفقیت ایمپلنت دندان موثر هستند که از آن‎ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) بیماری لثه

لثه‎های سالم برای جراحی ایمپلنت دندان، حیاتی هستند و شما نمی‌توانید با وجود بیماری لثه، دندان‌تان را ایمپلنت کنید. بیماری لثه عفونتی است که به لثه و استخوان‌های فک آسیب می‌رساند. عفونت درمان نشده می‌تواند به اطراف ایمپلنت نیز راه یابد و منجر به شکست ایمپلنت دندان شود.

قبل از ایمپلنت دندان شما باید نسبت به درمان بیماری لثه اقدام کنید.

2) سیگار کشیدن

سیگار کشیدن یکی دیگر از علت‌های شکست ایمپلنت دندان می‌باشد زیرا که باعث می‌شود جریان خون به لثه‌ها محدود شده و روند بهبود کند شود. تحقیقات نشان داده است که سیگار کشیدن می‌تواند میزان عدم موفقیت ایمپلنت دندان را تا 20درصد افزایش دهد. البته سیگاری بودن به این معنی نیست که شما شرایط لازم برای دریافت ایمپلنت دندان را ندارید.

بهتر است که یک هفته قبل از جراحی ایمپلنت و حداقل دو ماه بعد از آن، سیگار نکشید تا بتوانید نتیجه بهتری بگیرید.

3) استخوان تحلیل رفته فک

درمان موفق ایمپلنت به استخوان‌های سالمی برای حمایت از ایمپلنت نیاز دارد. بدون استخوان‌های سالم، جراح نمی‌تواند ایمپلنت را در فک شما قرار دهد. تحلیل استخوان می‌تواند به علت پوکی استخوان اتفاق بیفتد. در این شرایط استخوان شکننده شده و خطر شکستگی افزایش می‌یابد. بیماری لثه نیز می‌تواند تحلیل استخوان را بدتر کند.

4) شرایط پزشکی

برخی بیماری‎ها مثل دیابت، روماتیسم فصلی و بیماری خودایمنی، احتمال شکست ایمپلنت دندان را افزایش می‎دهند. همینطور برخی داروهای خاص می‌تواند باعث پس زدن ایمپلنت دندان شود. بنابراین شما باید در مورد هر نوع دارو(باتجویز و بدون تجویز پزشک) که مصرف می‌کنید، با دندانپزشک‎تان صحبت کنید.

مثلا تحقیقاتی که در سال 2016 در دانشگاه مک‌گیل انجام شد، نشان داد که داروهای رفع سوزش معده می‌توانند رشد استخوان‌ جدید را کاهش دهند و در نتیجه روی ایمپلنت دندان تاثیر بگذارند.

5) بهداشت ضعیف دهان و دندان

یکی از مواردی که بعد از ایمپلنت دندان بسیار اهمیت دارد، بهداشت ضعیف دهان و دندان می‌باشد. این مورد تاثیر زیادی روی موفقیت ایمپلنت دندان دارد و بهتر است که همیشه به بهداشت دهان و دندان‎هایتان رسیدگی کنید.

6) جراح بی‌تجربه

همه جراحان دندانپزشک، حرفه‌ای نیستند و اگر شما به جراح بی‌تجربه‌ای اعتماد کنید، احتمال شکست ایمپلنت دندان‎تان وجود دارد. جراج باتجربه به خوبی می‎داند که چه تعداد ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان‎های از دست رفته شما نیاز است. این مورد بسیار مهم است زیرا که تعداد کم ایمپلنت، می‎تواند باعث فشار بیشتری روی ایمپلنت دندان‌هایتان شود و احتمال شکست ایمپلنت دندان را افزایش دهد.

مراقبت‌های پیشگیرانه

با اینکه نمی‌توان از برخی از عوامل شکست ایمپلنت دندان، جلوگیری کرد اما با این حال می‌توان اقداماتی را برای کاهش خطر پس زدن ایمپلنت انجام داد:

 • به طور مرتب از مسواک، نخ دندان و دهانشویه استفاده کنید و مراقب بهداشت دهان و دندان‎های خود باشید.
 • هر شش ماه یکبار حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • سیگار نکشید.
 • برای داشتن استخوان‌های قوی مصرف کلسیم‌تان افزایش دهید. بدین منظور می‌توانید از مکمل‎های غذایی یا مواد غذایی سرشار از کلسیم مثل شیر، ماست، کلم بروکلی و پنیر استفاده کنید.
 • اگر از دندان قروچه یا بروکسیم رنج می‌برید، می‌توانید از محافظ دهان استفاده کنید.
 • از عاداتی مثل خوردن یخ یا آب‌نبات که می‌توانند به دندان آسیب برسانند، خودداری کنید.

گزینه‎های جایگزین ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان می‌تواند لبخند طبیعی را برای شما به ارمغان آورد. اما با این حال، این درمان دندانپزشکی، برای همه‎ی افراد مناسب نیست. شما می‌توانید به جای ایمپلنت دندان از گزینه‌های دیگری نیز استفاده کنید.

بریج دندان

این درمان دندانپزشکی، یکی دیگر از گزینه‎های محبوب برای پر کردن جای خالی دندان افتاده می‌باشد. بریج دندان برای نوجوانانی که استخوان‌های آن‌ها هنوز در حال رشد است، مناسب می‌باشد. بریج لغتی انگلیسی می‌باشد که به معنی پل است. در واقع نام آن اشاره به روش درمانی آن دارد. در بریج، دندانپزشک بین دو دندان پل می‌بندد و فضای خالی را با یک دندان مصنوعی پر می‎کند.

علت نگرفتن ایمپلنت
علت نگرفتن ایمپلنت

درمان بریج دارای سه نوع است:

 • بریج سنتی

در این روش یک یا تعدادی دندان مصنوعی به دو تاج دندان متصل می‎شود و این تاج دندان‌ها روی دندان طبیعی قرار می‎گیرند و تکیه‎گاهی برای دندان‎های مصنوعی می‎شوند. در این روش درمانی شما نیاز به دندان‏‌های کناری سالمی دارید.

 • کانتی‌لور

اگر شما فقط یک دندان کناری سالم داشته باشید، می‎توانید از روش بریج کانتی‌لور استفاده کنید. در این نوع درمان، دندان مصنوعی تنها به یک تاج دندان متصل شده و به یک دندان طبیعی سالم نیاز است.

 • مریلند

مریلند نیز مانند بریج سنتی نیاز به دو دندان طبیعی برای تکیه دارد اما اینجا دیگر خبری از تاج دندان نیست و به جای آن از بست و اتصالات فلزی یا پرسلین برای متصل کردن دندان مصنوعی به دندان‎های طبیعی استفاده می‎شود.

دندان مصنوعی جزئی

به طور کلی دندان مصنوعی به دو نوع کامل و جزئی تقسیم می‌شود. دندان مصنوعی کامل شناخته شده است و حتما شما نیز با آن آشنایی دارید. دندان مصنوعی جزئی نیز مثل دندان مصنوعی کامل است اما فقط برای یک یا چند دندان از دست رفته کاربرد دارد. این گزینه نسبت به ایمپلنت دندان ارزان‌تر بوده و شما هر زمان که بخواهید می‌توانید آن‎ها را از دهان‌تان خارج کنید.

علت نگرفتن ایمپلنت
علت نگرفتن ایمپلنت

دیدگاهتان را بنویسید