عفونت دندان یا آبسه ، مسئله این است!!!

آبسه دندان می تواند باعث حساس شدن دندان آسیب دیده شود. هنگامی که داخل دندان شما آسیب می بیند، امکان دارد باکتری ها به این ناحیه وارد شده و باعث ایجاد عفونت شوند. گاهی اوقات شما یک ناحیه متورم پر از چرک را (پوسته ضخیم محتوی مایعی به رنگ سفید مایل به زرد) را در این زمان مشاهده می کنید. اگر امکان خارج کردن چرک از محل آن وجود نداشته باشد، ناحیه مورد نظر به تدریج متورم تر و دردناک تر خواهد شد و در اصطلاح به این مشکل آبسه دندان می گویند.

آبسه  دندان یک پوشش را در اطراف چرک ایجاد می کند، با این کار بدن شما سعی می کند از پخش شدن عفونت ایجاد شده در سایر اعضا جلوگیری کند.معمولاً در بسیاری از موارد، آبسه لثه و دندان بسیار سریع تشکیل می شود، گاهی اوقات حتی در طول یک یا دو روز پس از شروع عفونت ایجاد می شود.

Image result for عفونت دندان یا آبسه"

انواع عفونت های دندان :

 • سه نوع آبسه یا عفونت دندانی وجود دارد: عفونت لثه، عفونت پریودنتال (اطراف دندان) و پری اپیکال (ریشه دندان)؛
 • علائم عفونت دندان شامل درد، طعم بد دهان و تب است؛
 • آبسه‌ٔ دندان توسط عفونت باکتریایی ایجاد می شود؛
 • جراحی کانال ریشه یکی از راه‌های درمان عفونت دندان است؛
 • برای کاهش درد بهتر است از خوردن نوشیدنی و غذاهای سرد خودداری کرده و از مسواک نرم برای مسواک زدن استفاده کنید.

 

انواع عفونت دندان

سه نوع عفونت دندان وجود دارد:

۱. آبسه‌ٔ لثه (Gingival abscess): عفونت فقط در بافت لثه ایجاد می‌شود و روی دندان و رباط‌های اطراف دندان اثر نمی‌گذارد.

۲. آبسه‌ٔ پریودنتال (Periodontal abscess): این عفونت در ساختار استخوان حمایت‌کننده از دندان ایجاد می‌شود.

۳. آبسه‌ٔ پری‌آپیکال (Periapical abscess): این عفونت در پالپ نرم دندان ایجاد می‌شود.

این مطلب هم بخوانید!!!  درمان لثه‌ های حساس: چگونه می‎توان لثه‎های حساس را درمان کرد؟

 

Image result for عفونت دندان یا آبسه"

 

علائم آبسه دندان

از علائم آبسه دندان، می توان به ایجاد ورم در لثه و بالا رفتن دمای بدن اشاره کرد

آبسه دندان در همه افرادی که برای درمان مناسب یک دندان ترک خورده یا شکسته، ریشه های در معرض آسیب یا پوسیدگی عمیق دندان خود اقدام نمی کنند،ایجاد می شود، آبسه دندان در کودکان نیز می تواند بروز یابد.

افرادی که برای مدت طولانی به دندان پزشک مراجعه نمی کنند، به خاطر عدم دریافت درمان مناسب برای پوسیدگی های ایجاد شده در دهان تحت تاثیر عواملی همچون رعایت نکردن مناسب بهداشت دهان و مصرف زیاد شکر در رژیم غذایی یا محدودیت های مالی احتمالی، مستعد ابتلا به آبسه دندانی هستند.

افراد مبتلا به دیابت، بیماری خود ایمنی، یا کسانی که از شیمی درمانی برای درمان سرطان استفاده می کنند یا داروهای خاص که باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود مصرف می نمایند، با درصد بالاتر به بیماری آبسه دندان مبتلا می شوند. علایم آبسه دندان شامل یک یا چند مورد از موارد زیر است:

 •   از علائم آبسه دندان درد (درد دندان) که به سرعت تشدید می شود است. این درد می تواند شدید و ضربانی باشد.
 •    ایجاد ورم در لثه که می تواند باعث حساس شدن آن شود نیز از نشانه های آبسه دندان است.
 •  ورم صورت. پوست روی آبسه دندان ممکن است قرمز و متورم شود.
 •  آبسه دندان می تواند باعث حساس شدن دندان آسیب دیده شود که حتی در صورت تماس با اجسام خارجی می تواند با لق شدن دندان در دهان همراه شود.
 •   یکی از علائم آبسه دندان، بالا رفتن دمای بدن (تب) و احساس ناخوشی عمومی در بدن می باشد.
 •   در موارد جدی، ممکن است هنگام ابتلا به آبسه دندان، عضلات فک دچار اسپاسم و گرفتگی شوند.
این مطلب هم بخوانید!!!  ویروس کرونا چیست ؟ و راه های درمان و مراقبت علیه آن

Image result for عفونت دندان یا آبسه"

 

درمان عفونت دندان

هدف اصلی از درمان، خارج کردن منبع عفونت است.

 

در اغلب موارد با کشیدن دندان عفونی، عامل مولد از بین خواهد رفت.

 

اگر آبسه تشکیل شده باشد، برش محل آبسه و تخلیه چرک، ضروری خواهد بود. تخلیه چرک آبسه گاهی هم به کمک عصب‌کشی دندان انجام می‌گیرد و عوامل عفونی از اتاقک عصب خارج خواهند شد.

 

قسمت بعدی درمان، بالا بردن قدرت دفاعی بیمار است. آنتی‌بیوتیک مناسب، استراحت کافی، رساندن مایعات به بیمار، داروهای ضددرد و دهان‌شویه‌های مناسب می‌توانند دفاع شخص را بالا ببرند.

 

در نهایت باید گفت که بهداشت خوب دهان و ترمیم سریع پوسیدگی‌ها، تا حد زیادی خطر ابتلا به عفونت‌های دندانی را کم می‌کند.

پس، مساله بهداشت و درمان مشکلات حفره دهان را جدی بگیریم.

 

Image result for عفونت دندان یا آبسه"

 

اما، بعضی از درمان های خانگی برای درد ناشی از عفونت دندان که مایلم آن را به خوانندگان معرفی کنم به شما در تسکین درد و التهاب و تسریع روند درمان کمک خواهند کرد. اگر شما نیز با این مشکل و ناراحتی دست و پنجه نرم می‌کنید با ما همراه شوید و این مقاله درمان عفونت دندان را تا به انتها بخوانید.

 

سیر

روغن‌ کشی یا روغن نارگیل برای درمان آبسه دندان

Image result for عفونت دندان یا آبسه"

عوارض جانبی عفونت دندان

در بیشتر موارد اگر عفونت دندان بدون درمان رها شود، عوارض جانبی بروز می‌کند. البته ممکن است بعد از درمان موثر هم عوارض جانبی ایجاد شود، اما این اتفاق بسیار نادر است. عوارض جانبی احتمالی شامل موارد زیر است:

کیست دندان: اگر آبسه درمان نشود، احتمال دارد حفره‌ای پر از مایع در بالای ریشه‌ی دندان ایجاد شود که کیست دندان نامیده می‌شود. این احتمال وجود دارد که کیست عفونی شود. در صورتی که این اتفاق بیفتد، بیماران به مصرف آنتی‌بیوتیک و احتمالا به جراحی نیاز دارند.

این مطلب هم بخوانید!!!  بهترین راهکار برای جایگزین کردن دندان های افتاده چیست؟

استئومیلیت (التهاب استخوان): باکتری‌های موجود در آبسه وارد جریان خون می‌شود و استخوان را آلوده می‌کند. بیماران بالا رفتن دمای بدن، درد شدید در استخوان آلوده و احتمالا حالت تهوع را تجربه می‌کنند. به‌طور معمول استخوان آلوده نزدیک به آبسه است. با این حال از آنجایی که باکتری‌‌ها وارد جریان خون می‌شوند، هر استخوانی در هر جایی از بدن می‌تواند آلوده شود. درمان می‌تواند شامل آنتی‌بوتیک‌های خوراکی یا داخل وریدی باشد.

ترومبوز سینوس کاورنوس (Cavernous sinus thrombosis): انتشار باکتری می‌تواند سبب ایجاد لخته خون در سینوس کاورنوس شود که رگ بزرگ در پایه‌ٔ مغز است. ترومبوز سینوس کاورنوس می‌تواند با آنتی‌بیوتیک و گاهی‌اوقات با جراحی سینوس درمان شود. در بعضی موارد شرایط می‌تواند کُشنده باشد که البته از عوارض جانبی نادر است.

آنژین صدری لودیگ (Ludwig’s angina): این بیماری یکی از عفونت‌های کف حفره دهان است و زمانی ایجاد می‌شود که باکتری‌های آبسه‌ٔ دندانی انتشار پیدا کنند. ورم و درد شدید در زیر زبان و گردن از علائم این بیماری است. در موارد شدید، نفس کشیدن برای بیمار سخت می‌شود. آنژین صدری لودیگ می‌تواند کُشنده باشد، اما بیماران با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند. اگر مشکلات تنفسی وجود داشته باشد، شاید بیماران مبتلا به آنژین صدری لودیگ شدید، نیاز به روشی برای باز کردن راه هوایی داشته باشند.

سینوس فکی (Maxillary sinusitis): باکتری‌ها به داخل حفرهٔ کوچک زیر استخوان گونه منتشر می‌شوند که سینوس فکی نامیده می‌شود. این شرایط جدی نیست، اما دردناک است. بیمار ممکن است تب و گونه‌های حساس داشته باشد. در بعضی موارد شرایط خودبه‌خود بهبود می‌یابد. بسته به شدت بیماری، ممکن است پزشک آنتی‌بیوتیک تجویز کند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن