عصب کشی دندان چیست؟

5
(5)

اکثر افراد حداقل یک بار در عمرشان دندان های خود را عصب کشی کرده اند. عصب کشی یا درمان ریشه تحت نظر متخصصی به نام اندونسی صورت می گیرد.

قبل از اینکه درباره ی عصب کشی صحبت کنیم، ساختار دندان را بهتر بشناسیم؛ یک دندان از سه قسمت کلی تشکیل شده است:

 1. مینای دندان: قسمت رویی دندان است و سخت ترین عضو بدن از لحاظ استحکام است. و یک پوششی است تاج دندان را می پوشاند. مینای دندان همان چیزی که در دندان هایمان می بینیم
 2. عاج دندان: بافتی مینیرالیزه است که تنه ی اصلی دندان را تشکیل می دهد. عاج در ناحیه ی تاج به وسیله ی مینا و در ناحیه ریشه به وسیله ی سیمان پوشیده شده است.
 3. پالپ: در لایه ی پالپ متشکل از رگ های خونی، عصب ها و بافت ها است. وظیفه ی پالپ دندان، مواد مغذی دندان را می رساند و مسئول رشد دندان است.

عصب هایی که در قسمت پالپ دندان است تا مینای دندان متصل هستند.

چه اتفاقی می افتد که دندان نیاز به عصب کشی دارد؟

زمانی که دندان دچار پوسیدگی بیش از حد شود نیاز به عصب کشی دارد. پوسیدگی از مینای دندان فراتر رود به عاج که لایه ی زیرین مینای دندان است نفوذ پیدا می کند و دندان را آلوده می کند. در آخر پوسیدگی قسمت پالپ دندان یا ساختار عصبی دندان وارد شود نیاز به عصب کشی است. زمانی که پوسیدگی به این مرحله برسد دیگر قابل برگشت نیست. ساختار عصبی دندان کم کم از بین می رود؛ در این زمان مواد شیمیایی آزاد شده منجر به عفونت در نوک ریشه می رود در نتیجه درد و تورم در ناحیه ی دندان احساس می شود.

این مطلب را هم بخوانید:   با شایع‎ترین بیماری‎های مربوط به دندان‌‌‌ها بیشتر آشنا شوید

در اثر ترک خوردگی و یا ضربه و جراحت به دندان، عدم ترمیم ترک خوردگی، عفونت وارد قسمت پالپ یا بخش عصبی دندان می رود. پیامدهای مثل آبسه، تحلیل رفتن استخوان و از دست دادن دندان می شود.

علائم پوسیدگی دندان چیست؟

 • ملتهب شدن لثه در ناحیه ای که دندان دچار پوسیدگی شده است.
 • حساسیت دندان به سرما و گرما زمانی که شما چای داغ یا آب سرد می نوشید در دندان پوسیده ی خود احساس درد می کنید.
 • لمس کردن دندان منجر به تیر کشیدن و درد شدن،  دندان می شود.
 • پوسیدگی عمیق یا تیرگی لثه
 • دندان های خورد شده و ترک خورده
 • ظاهر شدن کیس ها و جوش ها در لثه

کدام یکی از متخصصان دندانپزشکی، عصب کشی می کند؟

درمان ریشه و عصب کشی بسیار سخت و حساس است. زمانی که بیماران به نزد دندانپزشک می روند حتما به تجربه و تخصص دندانپزشک توجه و تحقیق کنند. در بعضی اوقات دندانپزشک های عمومی عصب کشی های سطحی و ساده را انجام می دهند ولی بیشتر وقت ها بیمارانی که نیاز به عصب کشی دارند به متخصص آندونتیست معرفی می کنند. آندونتیست دانپزشک آموزش های پیشرفته ای را در زمینه مراقبت های قسمت داخلی دندان یاد گرفته اند ولی تمام متخصصان دندانپزشکی دوره های آموزشی آندونسی را دیده اند.

مراحل عصب کشی دندان

در عصب کشی دندان ها چهر مرحله صورت می گیرد بر اساس نوع بیمار و نوع دندان تعداد جلسات متفاوت است. از یک تا سه جلسه طول می کشد. قبل از معاینه بیمار باید از دندان خود عکس پرتوی ایکس بندازد تا دندانپزشک ریشه های دندان و میزان عفونت دندان را بررسی کند.

این مطلب را هم بخوانید:   7 علامتی که نشان می‎دهد دندان‎تان نیاز به عصب‌کشی دارد

چهار مرحله ی عصب کشی عبارتند از:

 1. دندانپزشک، دندان مورد نظر را بی حس می کند. که بیمار در مراحل درمان دچار درد و ناراحتی نشود. عصب کشی نسبت به پر کردن دندان درد کمتری دارد.
 2. دندانپزشک با وسایل های و ابزار های مخصوص دندان عفونی شده را می تراشد داخل قسمت های عاج و پالپ دندان می رود. عفونت های که در دندان و ریشه ی دندان وجود دارد را از بین می برد و تخلیه می کند.
 3. بعد از تخلیه کردن عفونت ها از ریشه، ماده ای از جنس پلاستیک که همان آمالگام است، پر می کند. دیگر عفونت داخل دندان نشود.
 4. بعد از گذشت چند هفته یا چند روز بر روی دندان مورد نظر روکش یا تاج دائمی می گذارند هم نسبت به عفونت ها دندان مقاومت باشد هم جلوه ی خوبی در دندان ایجاد می کند.

هزینه های عصب کشی چه قدر است؟

هزینه های عصب کشی بستگی به نوع خدماتی که برای بیمار ارائه می شود و کدام دندان است و چه قدر دچار عفونت شده است متفاوت است. بعضی از بیمه های درمانی بخشی از هزینه های عصب کشی را تقبل می کنند. هزینه های بالا یکی از موانعی برای درمان عصب کشی است اکثر افراد نمی توانند هزینه های درمان عصب کشی را بدهند مجبور به کشیدن دندان می شوند و کشیدن دندان به همین ارزانی هم نیست و باید جای خالی دندان را با دندان مصنوعی یا ایمپلنت پر کنند. چه بهتر دندان طبیعی خود را حفظ کنیم. و با رعایت بهداشت دهان و دندان از هزینه های گزاف جلوگیری کرد.

این مطلب را هم بخوانید:   نکاتی که باید در مورد خراب شدن دندان عصب کشی شده بدانید

این پست پسند کردید؟

به این پست لطفا امتیاز بدید

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد مشارکت کننده ها 5

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.