صفر تا صد عفونت دندان

5
(1)

شاید خیلی از ماها یکبار هم شده تجربه عفونت یا آبسه دندان را داشته ایم. اولین چیزی که بعد از عفونت دندان دنبالش هستیم آنتی بیوتیک یا چرک خشک کن است. اما ما چه درمان های دیگری داریم؟

بهترین چرک خشک کن برای آبسه یا عفونت دندان چیست؟ در واقع ، علت این عفونت ها، رشد مستقیم باکتری ها از داخل فضای خمیری دندان (اندودونتیک) یا روی سطوح عمیق ریشه دندان (پریودنتال) به بافت های نرم و استخوان های صورت و گردن است.

عفونت دندان معمولا به شکل آبسه دندانی، دندان های عفونی شده، پوسیدگی دندانی یا سایر عفونت های دندانی باعث ایجاد حفره در زیر دندان ها می شود که وقتی باکتری وارد ریشه دندان می شود، این اتفاق رخ می دهد. این به این معنی است که در صورت داشتن بیماری لثه یا حفره دندانی، به احتمال زیاد در معرض خطر عفونت دندانی هستید. می توانید با حفظ بهداشت دهان و دندان، از عفونت دندان جلوگیری کنید. بنابراین سعی کنید دو بار در روز مسواک بزنید. اگر فکر می کنید دچار عفونت دندان هستید، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندانپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک ها را برای درمان عفونت دندان تجویز کند اما نگران نباشید. آنتی بیوتیک ها درمانی رایج برای اکثر باکتری ها، از جمله عفونت های دهانی می باشند.

آبسه دندان بدون درمان کردن، به خودی خود برطرف نخواهد شد. اگر آبسه یا همان کیسه حاوی چرک، پاره شود ممکن است درد ناشی از آن تا حد زیادی کاهش پیدا کند، اما باز هم نیاز به درمان دارد. اگر آبسه دندان تخلیه نشود، ممکن است عفونت به آرواره‌ها و سایر نقاط سر و گردن نیز گسترش پیدا کند.

اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف باشد و آبسه دندان را نیز درمان نکنید، خطر گسترش عفونت دندان به سایر نقاط بدن شما بسیار بیشتر از کسی است که سیستم ایمنی سالم و قوی دارد.

علائم آبسه دندانی معمولا شامل می شود:

 •  درد
 • ورم
 •  قرمزی دهان و صورت
این مطلب را هم بخوانید:   سردردها یا دندان درد، مسئله این است!

اغلب یک یا چند دندان به فشار بسیار حساس هستند. با عفونت پیشرفته، می توان عوارض دیگری مانند:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تب
 •  لرز
 •  مشکل بلع، باز کردن دهان و یا تنفس

اگر این مشکلات درمان نشود، عفونت می تواند از طریق استخوان گسترش یابد و به دندان های مجاور آسیب برساند که نیاز به درمان بیشتری دارد. علائم همراه با آبسه دندانی ممکن است شامل موارد زیر باشد، اما محدود به موارد زیر نمی شود:

 •  حفره های عمیق
 •  التهاب لثه
 • تورم صورت
 •  حساسیت به لمس
 •  گاهی اوقات توانایی محدود برای باز کردن دهان (مشکل یا درد در هنگام باز کردن دهان یا در هنگام بلعیدن).

چرا باید عفونت دندان را درمان کنید؟

دلایل بسیاری وجود دارند که شما را برای درمان هرچه سریعتر عفونت دندان ترغیب می کنند. برخی از این خطرات جدی عبارتند از:

 • عفونت باکتریایی در استخوان فک
 • می تواند باعث ایجاد آبسه در دندان های دیگر شود
 • مشکلات جدی هنگام جویدن غذا
 • چرک می تواند از طریق رگ های خونی به مغز منتقل شود، که می تواند کشنده باشد
 • ورم گردن و گوش درد

انواع عفونت دندان

سه نوع عفونت دندان وجود دارد:

۱. آبسه‌ٔ لثه (Gingival abscess): عفونت فقط در بافت لثه ایجاد می‌شود و روی دندان و رباط‌های اطراف دندان اثر نمی‌گذارد.

۲. آبسه‌ٔ پریودنتال (Periodontal abscess): این عفونت در ساختار استخوان حمایت‌کننده از دندان ایجاد می‌شود.

۳. آبسه‌ٔ پری‌آپیکال (Periapical abscess): این عفونت در پالپ نرم دندان ایجاد می‌شود.

 

عفونت دندان چه خطراتی دارد؟

آنتی بیوتیک و عفونت دندان

در بسیار از موارد، دندانپزشک برای کمک به بدن در جنگ با عفونت، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند، اما نکته مهم این است که باید بدانیم آبسه دندان به‌خودی‌خود از بین نمی‌رود و نیاز به انجام اقدامات درمانی بعدی دارد.

آنتی بیوتیک‌ها به منظور جلوگیری از گسترش عفونت دندان و لثه تجویز می‌شوند و ممکن است همراه با دارو‌های مسکن مورد استفاده قرار گیرند. از نمونه‌های دارو‌های آنتی بیوتیک می‌توان به آموکسی سیلین یا مترونیدازول اشاره کرد. آنتی بیوتیک‌ها نباید به هیچ وجه جای مراجعه به پزشک را نمی‌گیرد و نباید برای به تعویق انداختن درمان مورد استفاده قرار گیرد.

این مطلب را هم بخوانید:   صفر تا صد پروتز دندانی

عفونت دندان کشیده شده

عفونت اگر چه نادر است، اما گهگاهی اتفاق می‌افتد. دندانپزشک اگر متوجه شود خطر عفونت در شما وجود دارد، ممکن است پیش و پس از کشیدن دندان آنتی بیوتیک برایتان تجویز کند. کشیدن ناقص دندان به صورتی که ریشه دندان در فک باقی مانده است. دندانپزشک شما معمولا ریشه دندان را میکشد تا از عفونت جلوگیری کند، اما گاهی اوقات بر جای گذاشتن رأس کوچک ریشه، خطر کمتری دارد.

عوارض کشیدن دندان عفونی

اگر ناگزیر مجبور به کشیدن دندان عفونی خود شدید ممکن است با عوارضی مواجه شوید.

حفره خشک یک عارضه متداول پس از کشیدن دندان است و زمانی اتفاق می‌افتد که در حفره لخته خون نتواند تشکیل شود یا لخته‌ای که تشکیل شده، کنده شود. این اتفاق موجب میشود استخوان پشتیبان و عصب‌ها در معرض هوا و غذا قرار بگیرند. اغلب حفره خشک کاملا دردناک است و دو تا پنج روز پس از کشیدن دندان اتفاق می‌افتد و میتواند بوی بد یا طعم بد دهان را ایجاد کند.

اگر یکی از دندان‌های بالایی کشیده شود، سوراخی ممکن است در یکی از نواحی سینوس تشکیل شود. معمولا این حالت خود به سرعت بهبود می‌یابد، اما اگر چنین نشود ممکن است لازم باشد دوباره به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر دندانی در فک مقابل وجود نداشته باشد، حفره دندانِ کشیده به مرور زمان جا به جا میشود و احتمالا ریشه نمایان شده و به تغییرات دما حساس میشود. به ویژه زمانی که چند دندان کشیده شده باشند، مشکل بلند مدت محتمل دیگر نازک شدن استخوان فک است که در نتیجه این اتفاق، آسانتر می‌شکند.

عفونت دندان عصب‌کشی‌شده

عصب کشی دندان درمانی غیر قابل پیش بینی است و احتمال درد و عفونت دندان بعد از عصب کشی و متعاقب آن کشیدن دندان وجود دارد. در صورتیکه مقدار عفونت دندان کم بوده و ریشه دندان را درگیر نکرده باشد و فقط مربوط به استخوان و لثه اطراف دندان باشد. بعد از استفاده‌ی دارو‌های ضد عفونت مشکل برطرف می‌شود.

این مطلب را هم بخوانید:   درمان های ارتودنسی آیا خطر پوسیدگی را کاهش می دهد!!

یکی از علل عفونت و تورم بعد از عصب کشی، نفوذ مواد ریز شده باقیمانده عصب در هنگام عصب کشی به نوک ریشه دندان و داخل بافت دور دندان است که معمولاً غیر قابل پیشگیری است، و در صورتیکه مقاومت بدن مناسب باشد سریع این مواد جذب و درد وعفونت بر طرف خواهد شد.

یکی دیگر از علل عفونت و درد بعد از عصب کشی وجود ضایعه و عفونت در استخوان و لثه اطراف دندان عصب کشی شده است، ترشحات این عفونت معمولاً قبل از عصب کشی از طریق حفره موجود در پوسیدگی دندان خارج شده و به همین دلیل این عفونت قبل از عصب کشی خود را نشان نمی‌دهد و بعد از عصب کشی و بسته شدن راه خروجی ترشحات عفونت، این ترشحات در جستجوی راهی برای خروج بوده که ایجاد فشار در نوک ریشه دندان شده و باعث تورم و درد می‌شود.

 

این پست پسند کردید؟

به این پست لطفا امتیاز بدید

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد مشارکت کننده ها 1

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.