صفر تا صد زیبایی دندان با لومینیرز

5
(1)

لومینیرز دندان نوع خاصی از ونیرهای پورسلین دندانی هستند. ونیرها پوشش‌های نازکی هستند که روی دندان کشیده می‌شوند. برای این که ونیر روی دندان بنشیند دندان‌ها باید خیلی تراشیده شوند و اغلب حالت راحتی برای بیمار ایجاد نمی‌کنند. لومینیرز دندان نوع خاصی از ونیرها و نازک‌تر از ونیرهای استاندارد هستند. به طوری که ونیرهای معمولی ۰.۵ تا ۰.۷ میلیمتر ضخامت و لومینیرز دندان تقریباً ۰.۱ تا ۰.۲ میلیمتر ضخامت دارند.

lumineers teeth
lumineers teeth

لومینیرز دندان چیست؟

لومینرز نوعی روکش زیبایی نازک ونیر است که به دلیل حداقل آماده‌سازی و تراش دادن دندان یا عدم نیاز به آماده‌سازی مورد توجه دندانپزشکان و بیمارانی است که می‌خواهند طرح لبخند را ضمن حفظ کردن ساختار دندان اصلاح کنند. لومینرز روشی مناسب برای بستن فاصله بین دندانی و اصلاح نامرتبی‌ها و کجی‌های جزئی دندان‌ها است.

دندانپزشکان لومینرز را برای درمان زردی و بدرنگی، لب پر شدن یا شکستگی یا کج و نامرتب بودن دندان توصیه می‌کنند. لومینیرز غالباً به کوتاه کردن، تراش دادن یا ساییدن ساختار دندان نیازی ندارد و روکش نازک ونیر بدون آسیب زدن به ساختار دندان محکم روی سطح جلوی دندان چسبانده می‌شود. به همین دلیل است که لومینرز دندان درمانی با حداقل تهاجم محسوب می‌شود.

لومینرز از نظر باریک بودن، ضخامتی حدود ۰٫۲ میلی‌متر، یعنی به باریکی لنز چشم و همچنین از نظر شفافیت و هم‌رنگ دندان بودن درمان دندانپزشکی زیبایی منحصر به فردی به شمار می‌رود که ظاهری کاملاً شبیه به مینای دندان را ایجاد می‌کند. ونیر معمولی ضخیم‌تر از لومینرز است و ساختار اصلی دندان باید ساییده شود تا فضای لازم برای چسباندن آن ایجاد شود، اما لومینیرز آن‌قدر باریک است که هیچ نیازی به تراش دادن دندان ندارد یا بخش بسیار ناچیزی از دندان ساییده می‌شود. به علاوه این روکش زیبایی نازک استحکام بالایی دارد، در برابر سایش مقاوم است و بیش از ۲۰ سال روی دندان باقی می‌ماند.

این مطلب را هم بخوانید:   ایمپلنت اندواستیل چیست ؟
lumineers teeth
lumineers teeth

مراحل نصب لومینرز

 

جلسه اول

 

جلسه اول آسان است. دندانپزشک از دندان‌های بالا و پایین قالب می‌گیرد و مدل را به لابراتوار لومینیرز می‌فرستد. ازآنجایی که دندان تراش داده نمی‌شود، استفاده از روکش‌های موقتی آکریلیکی ناخوشایند ضرورتی ندارد.

 

جلسه دوم

 

دندانپزشک لومینیرز بسیار نازک را روی دندان‌ها می‌چسباند. دندانپزشک پیش از چسباندن لومینیرز اندازه بودن آن را بررسی می‌کند و سپس اسید متوسطی را روی دندان می‌زند تا پیوندی قوی بین دو سطح برقرار شود. سپس دندانپزشک بایت را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که بایت متعادل است و دندان‌ها به خوبی روی هم قرار می‌گیرد.

اگر بایت مشکلی نداشته باشد، احتمال لب پر شدن لومینیرز در عملکرد روزمره دندان به حداقل می‌رسد.دندانپزشک لومینیرز را معمولاً چند هفته پس از ویزیت اول روی دندان می‌چسباند. البته بیمار لومینرز دندان را قبل از چسباندن روکش امتحان می‌کند. دندانپزشک پس از اطمینان از مناسب و اندازه بودن لومینیرز اسید ملایمی را روی دندان می‌زند تا روکش نازک ونیر بهتر به دندان بچسبد.

دندانپزشک لومینرز را یک به یک روی دندان‌ها می‌چسباند و بایت را در پایان بررسی می‌کند تا مطمئن شود که دندان‌ها به خوبی روی هم قرار می‌گیرد؛ چون اگر دندان‌ها به نحو مناسب با یکدیگر تماس نداشته باشد، احتمال شکستگی و لب پر شدن لومینرز حین عملکرد روزمره دندان وجود دارد.

lumineers teeth
lumineers teeth

مزایای این روکش لومینیرز عبارت است از:

  • بدون درد بودن درمان
  • عدم ایجاد حساسیت برای دندان
  • سفید کردن مادام‌العمر دندان‌ها
  • درمانی سریع و آسان

طول عمر لامینیت چقدر است ؟

 

میزان طول عمر لامینیت ها‏ عموما ۱۰ سال می‏باشد که البته به میزان مراقبت بیمار و تخصص دندانپزشک نیز بستگی دارد. ناگفته نماند که در طی درمان ممکن است لامینیت ‎ها‏ دچار تغییر رنگ شوند که این مورد نیز قابل ترمیم است.

این مطلب را هم بخوانید:   ترمیم پوسیدگی دندان از عمل تا واقعیت!!

 

lumineers teeth
lumineers teeth

 

چه زمانی به نتیجه دلخواه در لومینرز می رسیم ؟

در روش‌های درمان با لمینیت، ممکن است بیمار پس از درمان به حساسیت دچار شود که البته پس از مدتی این حساسیت‌ها از بین می‌رود. این در حالی است که در روش درمانی لومینزر، امکان حساسیت به مواد غذایی گرم و سرد وجود دارد.
در روش درمانی لومینیرز ، به دلیل برجسته شدن دندان‌ها، ممکن است به لثه‌ها آسیب وارد شود اما در روش لمینیت این مشکل وجود ندارد.
در روش لومینیرز سرعت عمل و عدم اتلاف وقت بیمار و خود دندانپزشک زیبایی ترمیمی یکی از مزایا محسوب می‌شود در حالی که لمینیت نیازمند زمان بیشتری است.
در روش درمانی لمینت دندان‌ ها تراش داده می‌شود اما در لومینیرز این امر حذف شده و دندان‌ها و شکل آناتومیک آن‌ها بدون دستکاری، ترمیم می‎شوند.
هزینه‌ای که برای درمان لومینیرز دریافت می‎شود عموما ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر از روش درمانی لامینیت است.
چنانچه بیمار تمایل به بازگشت دندانها به حالت اول را داشته باشد، به دلیل عدم تراش دندان‌ها، این امر امکان پذیر است در حالی که در روش لمینیت ، دندان‌ها تراش داده شده و بازگشت به حالت اول یا غیرممکن است و یا با مشکل انجام می‌شود.

این پست پسند کردید؟

به این پست لطفا امتیاز بدید

این مطلب را هم بخوانید:   طراحی لبخند دندان ها چیست؟

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد مشارکت کننده ها 1

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.