صفر تا صد روش های سفید کردن دندان ها

وقتی کسی که برای اولین بار شخص شما را می‌بیند، متوجه زردی دندان‌هایتان می شود، این پیام به او ارسال خواهد شد که شما مراقب بهداشت دهان و دندان خود نیستید. آیا کسی وجود دارد که دوست نداشته باشد لبخندی زیبا با دندان‌های سفید و درخشان داشته باشد؟ بهترین راه سفید کردن دندان چیست؟ ما در بخش مقالات سایت لبخندون به معرفی راه کارهای سفید کردن دندان می پردازیم.

از روش های سریع سفید کردن دندان ها  می توان در خانه امتحان کنید. این روش های هزینه زیادی ندارند و عوارض جانبی کمتری نیز دارند، این روش ها می توانند نتایج خوبی را نیز ارائه دهند.

ااز جمله دلایل زرد شدن دندان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • جویدن تنباکو و استعمال دخانیات
 • نوشیدن چای، قهوه، شراب و نوشابه
 •  مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به شیوه‌ای نادرست
 •  سن بالا
 •  ژنتیک و خصوصیات طبیعی
 •  وارد آمدن آسیب‌های فیزیکی به مینا (تروما)

راهکارهای طبیعی برای سفید کردن دندان‌ها

چگونه می توان دندان های زرد و لکه دار را با استفاده از روش های طبیعی سفید نمود؟

هنگامی که ما توانستیم از مشکلات و عواملی که باعث تغییر رنگ دندان ها و بروز لکه هایی بر رویشان می شوند متوجه شویم، و تفاوت بین لکه های داخلی و بیرونی را بدست نماییم، می توانیم عزم خود را جزم کنیم تا از بروز چنین مشکلی جلوگیری کرده و یا از درمان های موجود برای بر طرف نمودن این مشکل استفاده نماییم.

روغن نارگیل

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ صورت گرفت نشان داد که شستشوی دهان با روغن نارگیل می تواند به شکل موثری دندان ها را سفید کند. هرچند تحقیقات بیشتری برای تایید کامل این تاثیر مورد نیاز است اما می توانید آن را امتحان کنید.مقاله‌ای که در Journal of Contemporary Dental Hygiene منتشر شده می‌گوید: «غرغره کردن روغن‌های خوراکی (oil- pulling therapy) راهکاری طبیعی و بی‌خطر برای سفید کردن دندان‌هاست که هیچ عارضه‌ی جانبی ندارد. بنابراین می‌توان آن را به‌عنوان یک درمان پیشگیرانه در خانه و برای حفظ بهداشت دهان به‌کار برد.»

این مطلب هم بخوانید!!!  تاریخچه دندانپزشکی و دندانسازی ایران

زردچوبه

زردچوبه یک ادویه بسیار محبوب جهانی است که ریشه آن در آسیا وجود دارد. از هزاران سال پیش زردچوبه را به عنوان ماده‌ای برای درمان و بهبود بسیاری از بیماری‌ها می‌شناختند.

امروزه نیز زردچوبه یک درمان خانگی برای بسیاری از بیماری‌ها و تهدیدات جدی سلامتی به شمار می‌رود. علاوه بر دیگر ویژگی‌های درمانی، زردچوبه می‌تواند به عنوان یک ابزار مناسب برای سلامتی دندان و سفیدسازی آنان به کار رود. استفاده از زردچوبه خطری ندارد و برای بسیاری بهتر از دیگر روش‌های درمانی برای دندان است.

ذغال سنگ فعال

پودر زغال سنگ با درجه فعال مواد غذایی را روی مسواک مرطوب بپاشید،سپس به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید. مراقب باشیدکه پاشیده نشود، چون می تواند همه جا را لکه دار کند ! پس از آن ،با آب بشویید و به طور منظم مسواک بزنید.
 پوست پرتقال و نمک
بخش سفید پوست پرتقال را، با نمک دریا بپوشانید سپس به آرامی بر روی دندان های خود به مدت ۲ دقیقه مالش دهید بعد آنرا بشویید و سپس برای حذف تمام مرکبات، به طور منظم با خمیر دندان و یا جوش شیرین مسواک بزنید.

پوست موز روی دندان

به آرامی یک قطعه کوچک از داخل پوست موز را برای دو دقیقه روی دندان های خود بمالید بشویید و سپس برای حذف تمامی موز با خمیر دندان به طور منظم و یا جوش شیرین مسواک بزنید.

 توت‌فرنگی

خوراکی‌های سالمی مثل توت‌فرنگی سفید و درخشان می‌کنند. توت‌فرنگی حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مفید و ترکیبات دیگری است که برای سلامت دندان‌ها مفید است. اما این تنها توت‌فرنگی نیست که با بالارفتن سن به حفظ ظاهر دندان‌هایتان کمک می‌کند بلکه کیفیت تغذیه‌ی عمومی‌تان نیز ارتباط تنگاتنگی با سلامت دندان‌هایتان دارد.

استفاده از هیدروژن پراکسید (Hydrogen Peroxide) 

هیدروژن پر اکسید یا آب اکسیژنه، یک اکسنده رایج است که  به عنوان یک ماده شیمیایی سفیدکننده به کار میرود وهمچنین باکتریهای داخل دهان را از بین میبرد. مردم سالهاست که برای ضد عفونی کردن زخم یا جراحت از آن استفاده می کنند.

تحقیقات نشان داده که استفاده از خمیر دندانهایی که حاوی جوش شیرین و ۱ درصد هیروژن پراکسید باشند تاثیر قابل توجهی در سفیدی دندانها دارند. یک راه مصرف از آن این  است که به عنوان دهانشویه قبل از مسواک زدن استفاده شود.

این مطلب هم بخوانید!!!  بلیچینگ چیست و چه مضرات و عوارضی دارد؟

ابن ماده به دلیل دارا بودن خاصیت آنتی باکتریال برای رفع چرک و تورم لثه هم مفید است. راه دیگر برای استفاده از هیدروژن پراکسید این است که ۲ قاشق چایخوری از آن را با یک قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کنید و دندانها را به آرامی با خمیر به دست آمده مسواک بزنید. این عمل را چند روز در هفته تکرار کنید اما استفاده بیش از حد از آن میتواند به مینای دندان آسیب بزند.

شستشو با سرکه سیب

کوراتولا می‌گوید که سرکه سیب رقیق کمک می‌کند تا قدرت لکه بری هر خمیر دندانی بیشتر شود. او توصیه می‌کند که سرکه سیب را رقیق کنید یعنی سه قسمت آب را به یک قسمت سرکه سیب اضافه کنید و سپس آن را با یک خمیر دندان کاملا طبیعی، مخلوط کنید و طبق معمول مسواک بزنید.

آناناس

مطالعات نشان داده است که خمیر دنداهای حاوی آنزیم بروملین (bromelain)، یک آنزیم که از ساقه و هسته آناناس استخراج میشود، تاثیر قابل توجهی در تمیز و سفید کردن لک های روی دندان‌ها دارد.

آبلیمو

روش دیگر استفاده از محافظ دهانی است که می توانید آن را از داروخانه تهیه کنید . بوکسور ها برای محافظت از دندان هایشان هنگام مسابقه از این وسیله استفاده می کنند .

کافی است کمی جوش شیرین و آبلیمو را مخلوط کنید ( اگر مخلوط خیلی دوام داشت ، مقدار کمی آب اضافه کنید) سپس ترکیب به دست آمده را درون محافظ دهان بریزید و برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در دهان خود قرار دهید پس از شستشوی دهان متوجه تاثیر این ترکیب خواهید شد . به جای استفاده از محافظ می توانید محلول را داخل دهانتان برای چند دقیقه نگه دارید تا به نتیجه دلخواه برسید.

مسواک زدن و نخ ندان کشیدن

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور منظم میتواند به سفید ماندن دندانها و کاهش باکتری ها در دهان و پلاک دندان شود.

این مطلب هم بخوانید!!!  لومینیرز چیست؟ چرا بسیاری از افراد لومینیرز را به ونیر ترجیح می‌دهند؟

خوردن کرفس و سیب

این دو خوردنی حاوی سلولز‌های رشته‌ای هستند که مانند یک مسواک طبیعی می‌توانند به آرامی و بدون ضرر، دندان‌ها را تمیز و سفید کنند، این خوردنی‌ها اثر رنگدانه‌های ناشی از مواد غذایی را از روی دندان‌ها پاک می‌کنند.

جوش‌شیرین

برای این منظور می‌توانید ۶ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با نصف قاشق غذاخوری نمک، ۴ قاشق چای‌خوری گلیسیرین و ۱۵ قطره روغن نعنا یا دیگر روغن‌های گیاهی تازه کننده بازدم ترکیب کنید، این ترکیب را به مقادیر کم هر وقت که می‌خواهید دندان‌هایتان سفیدتر شوند روی آن‌ها بگذارید و بعد از مدتی دهانتان را بشویید.

ویتامین C

یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ نشان داد که کمبود ویتامین C می تواند موجب ایجاد باکتری بر روی دندان ها و لثه ها شود و در نتیجه باعث تغییر رنگ دندان ها شود.

سعی کنید از مواد خوراکی که حاوی ویتامین C هستند بیشتر استفاده کنید تا با کمبود این ویتامین مواجه نشوید.

استفاده از سفیدکننده در مطب

این روش ساده و بدون درد با یک اقدام مختصر جهت جداسازی لب‌ها و لثه انجام شده و بعد از آن از یک محلول ژل‌مانند بر روی دندان‌ها استفاده می‌شود که از طریق نوعی پرتو خاص فعال می‌گردد. در انتها دندان‌ها شستشو داده شده و دستورالعمل‌های لازم بعد از درمان برایتان تجویز می‌شود.

همچنین سعی کنید با رعایت نکات زیر در مسواک زدن نیازی به سفید کردن دندان نداشته باشید

 • ۲ تا ۳ بار در روز مسواک بزنید.
 • هر دفعه به مدت ۲ تا ۳ دقیقه این کار را انجام دهید.
 • از تمیز شدن کامل دندان هایتان اطمینان حاصل کنید.
 • در حین مسواک زدن حتما از حرکات دایره ای استفاده کنید.
 • مراقب باشید به لثه هایتان آسیب نزنید، اما آن ها را به آرامی تمیز کنید.
 • پشت دندان ها را فراموش نکنید.

دنبال این هستی که دندان خودت و خانواده را در اسرع وقت و با کمترین زمان ممکن خریداری کنی ، پس وارد لینک پکیج خدمات پایه و مکمل دندانپزشکی لبخندون بشو و فرم تماس پرکنید 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن