بهترین درمان‎های دندانپزشکی برای شکستگی دندان‌های جلو

با اینکه رویی‎ترین قسمت دندان که مینای دندان نامیده می‏شود، قوی‌ترین ماده در بدن است اما این جمله به این معنی نیست که دندان‌ها به هیچ عنوان در معرض آسیب قرار ندارند. گاهی اوقات یک ضربه‎ی ناگهانی ناشی از زمین خوردن، تصادفات یا صدمات ورزشی می‌تواند باعث شکستن یا ترک‎ خوردن دندان‎ها شود. شکستن دندان جلو یکی از رایج‎ترین مشکلات در بین مردم می‌باشد که می‎تواند زیبایی چهره فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

شکستگی دندان جلو می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی به هنگام جوییدن و صحبت کردن شود و ممکن است باعث تضعیف اعتماد به نفس شما شود. شما باید تا حدالامکان از کشیدن دندان‌ آسیب‎دیده خودداری کنید و دندان طبیعی خودتان را حفظ کنید. خوشبختانه امروزه روش‎های درمانی زیادی برای ترمیم دندان‎های ترک‌ خورده، شکسته و لب‌پر وجود دارد.

در بیشتر موارد دندان‌های ترک‌خورده، لب‌پریده یا شکسته درد خاصی ندارند و به همین خاطر بیشتر مردم آن را نادیده می‌گیرند. اما بهتر است بدانید که دندان شما در چنین وضعیتی می‌تواند به محلی برای تجمع باکتری‌ها تبدیل شود و سلامت دندان‌های شما تهدید کند.

به همین دلیل درمان دندان‌های لب‌پریده و ترک‎خورده ضروری هستند و شما باید هر چه زودتر به دندانپرشک مراجعه کنید.

شکستن دندان جلو: بهترین درمان‏‌های دندانپزشکی

ما در ادامه 5 روش برای ترمیم و درمان دندان‎های شکسته را به شما معرفی می‎کنیم. دندانپزشک با توجه به وضعیت دندان‌های شما، یکی از درمان‎های زیر را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

1) باندینگ دندان

باندینگ دندان روشی برای ترمیم دندان‏‌های ترک‎خورده، شکسته، پوسیده و بدشکل است. علاوه بر این، شما می‌توانید از این روش درمانی، برای ترمیم دندان‏‌هایی که تغییر رنگ داده‌اند یا برای پر کردن فواصل بین دندان‎ها استفاده کنید.

باندینگ دندان می‌تواند تا 10 سال عمر داشته باشد. در طول این پروسه‎ی درمانی شما نیاز به بیهوشی ندارید، مگر اینکه از باندینگ برای پر کردن حفره‎ها استفاده شود.

این مطلب هم بخوانید!!!  ترمیم دندان شکسته و انواع شکستگی دندان

معمولا دندانپزشکان در ابتدا کامپوزیتی به رنگ طبیعی دندان را انتخاب می‎کنند و سپس سطح دندان‌ زبر می‎کنند. در مرحله‎ی بعدی ماده‎ی موردنظر را روی دندان قرار می‎دهند و آن را با قالب به شکل دندان درمی‌آورند. بعد از آن، از نورفرابنفش برای خشک کردن کامپوزیت استفاده می‌کنند و بعد از خشک شدن، آن را می‎تراشند تا با شکل دندان‏‌ها هماهنگ شود.

فرآیند باندینگ دندان ساده و راحت بوده و هزینه‌ی آن کم است. در بیشتر موارد این روش درمانی حدود 15 الی 45 دقیقه برای هر دندان طول می‎کشد و دندانپزشک تنها در یک جلسه می‌تواند دندان شکسته شما را ترمیم کند. از معایب باندینگ دندان می‎توان به تغییر رنگ کامپوزیت اشاره کرد که می‌تواند از جذابیت دندان‌ها شما بکاهد. همینطور این روش درمانی نسبت به دیگر روش‎های درمانی مثل ونیر و تاج دندان دوام کمتری دارد.

شکستن دندان جلو
شکستن دندان جلو

2) ونیر دندان

ونیرها روکشی‌هایی از جنس پرسلین یا کامپوزیت هستند که روی دندان‏‌ها قرار داده می‎شوند. این روکش‎ها دقیقا شبیه ناخن مصنوعی هستند که به بخش رویی دندان می‌چسبند و ظاهر دندان‎های شما را تغییر می‌دهند.

شما می‌توانید از ونیر دندان برای پوشش دندان‎های لکه‎دار، ترمیم‎ دندان‎های ترک‎خورده، شکسته، بدشکل، کج و همینطور پر کردن فواصل بین دندان‎ها استفاده کنید.

با مراقبت خوب، ونیرها می‌توانند تا 30 سال عمر کنند و بنابراین شما مجبور نیستید که آن را به طور مرتب جایگزین کنید. ونیر دندان نسبت به رنگدانه‎های مواد غذایی مقاوم بوده و تغییر رنگ آن غیرممکن است. از معایب ونیر دندان می‌توان به پروسه درمان طولانی آن اشاره کرد. شما برای ونیر دندان حداقل به چندین جلسه مراجعه به دندانپزشک دارید. همینطور درمان ونیر، نیاز به تراش مینای دندان دارد و شکل طبیعی دندان تغییر می‌یابد. این مورد یکی دیگر از معایب ونیر دندان می‌باشد.

این مطلب هم بخوانید!!!  ساخت پانسمان فوری کاهش درد دندان برای اولین بار

چگونه ونیرها روی دندان قرار می‌گیرند؟

  • قبل از هر چیزی دندان شما نیاز به آماده‎سازی برای ونیرها دارد. به این معنی که دندانپزشک نیاز دارد تا کمی از سطح مینای دندان را تراش دهد تا زمانی که ونیر روی آن قرار می‎گیرد، زیاد بزرگ و ضخیم بنظر نرسد.
  • سپس دندانپزشک دندان‏‌های شما را قالب‌گیری می‎کند و سایه‎ی رنگی مناسبی از ونیر را با توجه به رنگ طبیعی دندا‎ن‌های‌تان انتخاب می‎کند.
  • این قالب به آزمایشگاه فرستاده می‎شود تا پرسلین ونیر مناسب با دندان‎های شما ساخته شود.
  • در مراجعات بعدی دندانپزشک، ونیر را روی دندان شما قرار می‎دهد و شکل و ظاهر آن را بررسی می‎کند. بعد از تنظیم، دندان‏‌ها تمیز می‎شوند و روکش به دندان چسبیده می‎شود.
  • شما ممکن است که برای تغییرات و تنظیمات بیشتر به مراجعات بعدی نیز نیاز داشته باشید.
شکستن دندان جلو
شکستن دندان جلو

3) تاج دندان

اگر دندان شما به شدت شکسته شده باشد یا هنگام جوییدن و نوشیدن درد داشته باشید، شما برای ترمیم آن نیاز به تاج دندان دارید. تاج دندان یکی از رایج‎ترین درمان‎های ترمیم دندان است که ظاهر و عملکرد دندان را به آن باز می‌گرداند.

یکی از مزیت‎های اصلی تاج دندان نسبت به ونیر و باندینگ این است که تاج دندان علاوه بر ظاهر دندان، عملکرد آن را نیز بهبود می‌بخشد.

تاج دندان کلاهکی در شکل و اندازه‌‏ی دندان است که روی دندان قرار می‎گیرد و از آن در برابر آسیب بیشتر محافظت می‌کند. این کلاهک به عنوان پوششی قوی برای دندان شما عمل می‎کند و مانع از دست دادن دندان‎تان می‎شود. بدون یک تاج، دندان آسیب‌دیده نمی‌تواند فشار جوییدن را تحمل کند. تاج دندان به رنگ طبیعی دندان ساخته می‎شود تا با دندان‎های شما کاملا مطابقت داده شود.

این مطلب هم بخوانید!!!  با انواع روش‌های ایمپلنت دندان بیشتر آشنا شوید
شکستن دندان جلو
شکستن دندان جلو

4) عصب‌کشی دندان

اگر شکستن دندان باعث ایجاد ترک در آن شده باشد و این ترک به پالپ دندان نفوذ کرده باشد، شما نیاز به درمان کانال ریشه یا عصب‌کشی دندان خواهید داشت. گاهی اوقات بعد از عصب‌کشی، دندانپزشک تاج دندان را به شما پیشنهاد می‎کند تا دندان در برابر آسیب بیشتر در امان باشد.

در درمان عصب‌کشی دندان، سوراخ کوچکی در سطح بالایی دندان ایجاد می‌شود و این امکان را به دندانپزشک می‌دهد تا به پالپ یا مغز دندان دسترسی داشته باشد. پالپ دندان از عصب، رگ‎های خونی و سلول‌های دیگر تشکیل شده است. در طی پروسه‎ی عصب‌کشی هر چیزی که درون پالپ دندان قرار دارد، برداشته شده و کانال ریشه تمیز می‎شود. سپس کانال ریشه با مواد خاصی پر می‌شود تا از دندان محافظت نماید.

شکستن دندان جلو
شکستن دندان جلو

5) ایمپلنت دندان

اگر شکستگی و ترک دندان تا زیر خط لثه نفوذ کرده باشد، دندان شما غیرقابل ترمیم می‌باشد و دیگر نمی‌توانید دندان طبیعی خود را حفظ کنید. به این ترتیب شما مجبور هستید تا دندان خودتان را بکشید و سپس آن را با ایمپلنت دندان جایگزین کنید. ایمپلنت، جای دندان از دست رفته را می‌گیرد و ظاهر طبیعی به دندان‎های‎تان می‎دهد.

در این روش درمانی پیچی از جنس تیتانیوم درون استخوان فک کاشته می‎شود و سپس یک تاج دندان روی آن قرار می‎گیرد. ایمپلنت درست مثل یک دندان طبیعی عمل می‎کند و به سختی می‌توان آن را دندان طبیعی تشخیص داد.

شکستن دندان جلو
شکستن دندان جلو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن