سیر تا پیاز کشیدن دندان عقل

2.7
(6)

دندان عقل، آخرین دندان های دائمی و سومین سری دندان های آسیاب در پشت دهان افراد است. دندان های عقل از سن ۱۷ تا ۲۶ سالگی رشد می کنند. در میان دختران و پسران زمان رشد دندان عقل متفاوت است. در میان دختران دندان عقل زودتر ظاهر می شود. در هر دو فک بالا و پایین چهار دندان عقل رویش می کند.

چرا دندان عقل را بکشیم؟

دندان عقل  به دلیل اینکه آخرین دندان هایی هستند که در ریشه رشد می کنند. در قبل اکثر دندان ها فضای کافی را گرفته بودند و زمان رشد دندان عقل فضای کافی برای رشد ندارد؛ به صورت نهقته، نیمه نهفته و کامل ظاهر می شوند ولی در بعضی موارد به دندان های اطراف فشار وارد می کند.

  • پوسیدگی در دندان های عقل
  • ارتودنسی برای صاف و ردیف کردن دندان
  • نهفته بودن دندان عقل در فک
  • کاشتن پروتز های دندانی
  • عفونت و بیماری های لثه
  • درد های ناشی از درآمدن دندان عقل
  • آسیب زدن و فشار آوردن دندان عقل به دندان های اطراف منجر به و نامنظم شدن دندان ها
  • کیست های پر از مایع در اطراف دندان
  • آبسه، ایجاد چرک ها در دندان عقل یا اطراف دندان به وجود می آید منجر به تجمع باکتری ها در دهان افراد می شود.

چرا در فرایند ارتودنسی دندان عقل افراد را می کشند؟

اکثر متخصصان ارتودنسی، زمانی که بیمار به آن ها مراجعه می کند اولین توصیه ی متخصص به بیمار دندان های عقل خود را بکشند. چون در ارتودنسی دندان های آسیاب به عقب کشیده می شوند و زمانی که دندان عقل در فک باشد این کار غیر ممکن است. و در فرایند ارتودنسی دچار مشکل می شود. دندان ها نامنظم و نامرتب باشند مجبور به کشیدن دندان عقل می شود.

این مطلب را هم بخوانید:   دندانپزشکی زیبایی

چگونه دندان عقل را می کشند؟

نوع دندان عقل و کشیدن آن متفاوت است. اگر دندان عقل به صورت کامل رشد کرده باشد، کشیدن آن راحت است. اگر به صورت نهفته یا نیمه نهفته ظاهر شده باشد نیاز به جراحی دارد. اثر دندانپزشک های عمومی این جراحی ها را انجام می دهند و در صورت نیاز و دندان عقل در جای حساسی در فک باشد؛ جراح فک و صورت این عمل را انجام می دهد.

مراحل جراحی دندان عقل

بیهوشی:   نوع بیهوشی بستگی به بیمار و نوع جراحی متفاوت است.

۱٫     بی حسی موضوعی

دندانپزشک یا جراح فک و صورت در محل جراحی دندان عقل بی حسی موضوعی از تریق تزرییقی انجام می دهند. در زمان کشیدن دندان احساس درد نمی کنید و در حد فشار احساس می کنید.

۲٫     بیهوشی آرام بخش

دندانپزشک یا جراح فک و صورت  در بازوی بیمار بی حسی آرام بخش می زند و از بی حسی موضوعی در محل دندان استفاده می کند. بیمار در حین جراحی آگاه است ولی احساس درد نمی کند

۳٫     بیهوشی عمومی

در شرایط خاص دندانپزشک یا جراح، بیمار را بیهوش کامل می کند. در حین جراحی دندان عقل،میزان تنفس و فشار خون را تحت نظر قرار می دهند. بیمار در شرایط جراحی آگاهی خود را از دست می دهد و احساس دردی در حین جراحی نمی کند.

چگونگی جراحی دندان عقل

دندانپزشک یا جراح فک و صورت، برشی را در بافت لثه ایجاد می کنند تا دندان و استخوان در معرض دید دندانپزشک قرار گیرد. در صورت نیاز دندان را قطعه قطعه یا خرد می کنند و در غیر اینصورت دندان را به طور کامل بیرون می آورند. در ناحیه ی استخوان را تمیز می کنند . شکاف ایجاد شده را بخیه می زنند. در انتها گاز استریل را در محل جراحی قرار می دهند تا خونریزی را کاهش دهند.

این مطلب را هم بخوانید:   دندان عقل نهفته چیست و چه خطراتی را به دنبال دارد؟

نکات مهم بعد از جراحی دندان عقل

زمانی که جراحی دندان عقل تمام شد. حتما دستورات پزشک خود را انجام دهید و در اینجا نکات مهمی که بعد از عمل جراحی و مراقبت های لازم را برای شما بیان می کنیم.

خونریزی

در روزهای اول خونریزی به صورت خونابه  می آید و از مکیدن و خارج کردن آن با فشار خودداری کنید و در غیر اینصورت منجر به لخته خون می شود.

مدیریت درد

از زمانی که دندان عقل خود را جراحی کردید حتما از داروهای مسکن استفاده کنید. زیرا اثر داروی بیهوشی از بین می رود محل جراحی شروع به درد گرفتن می کند.

تورم یا کبودی

بعد از جراحی احتمال تورم و کبودی در صورت شما ظاهر می شود و از کمپرس یخ  در محل کبودی بگذارید تا از تورم و کبودی کاهش پیدا کند. و نگران نباشید کبودی و تورم تا چند روز اول از بین می رود . اگر تورم در صورتتان بیشتر شد حتما به دکتر مراجعه کنید.

نوشیدنی

بعد از جراحی از نوشیدنی و آب زیاد استفاده کنید. تا ۲۴ ساعت آینده از مشروبات الکلی، کافئین دار، گازدار و نوشیدنی های گرم استفاده نکنید. حداقل یک هفته با نی بنوشید.

غذا

در روز اول از غذاهای نرم و سوپ میل کنید. از غذاهای سفت و جویدنی منجر به تحریک شدن زخم می شود، خودداری کنید.

تمیز کردن دهان

در طی ۲۴ ساعت اول از مسواک زدن خودداری کنید. بعد از یک روز می توانید مسواک بزنید. تا یک هفته بعد از خوردن غذا دهان خود را با آب نمک گرم بشویید.

این مطلب را هم بخوانید:   فلوراید تراپی چیست و چه مزایا و عوارض جانبی با خود به همراه دارد؟

مصرف دخانیات

از مصرف دخانیات تا چند روز اول خودداری کنید. به دلیل اینکه بهبودی جراحی دندان عقل را به تاخیر می اندزد .

این پست پسند کردید؟

به این پست لطفا امتیاز بدید

میانگین امتیازها 2.7 / 5. تعداد مشارکت کننده ها 6

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.