سوالات رایج در مورد عصب‌کشی یا درمان ریشه دندان

در زیر لایه مینا، لایه‌ ای به نام عاج قرار دارد و در زیر آن در بخش مرکزی دندان بافت‌های نرمی به نام پالپ قرار دارد. محفظه پالپ حاوی رگ‌های خونی، عصب‌ها و بافت همبند است و مسئول ایجاد بافت‌های سخت پیرامون در دندان در دوران رشد می‌باشد.

پالپ از تاج دندان تا نوک ریشه که دندان به بافت‌های پیرامونی متصل می‌شود، وجود دارد. اهمیت پالپ در دوران رشد و تکامل دندان است که مواد مغذی را به دندان رسانده و مسئول رشد آن می باشد. با این حال پس از این که دندان به رشد کامل رسید و بالغ شد، بدون پالپ نیز زنده می‌ماند چرا که می‌تواند از بافت‌های پیرامونی مواد مغذی دریافت نماید.

در ادامه به سوالات رایج در مورد عصب کشی دندان پاسخ می‌دهیم:

دلایل نیاز به عصب کشی دندان چیست؟

درمان عصب کشی در شرایطی انجام می‌شود که بافت نرم داخل دندان و مجرای ریشه دچار التهاب و با عفونت شده است. التهاب و عفونت دلایل مختلف ممکن است داشته باشد. مهم‌ترین و اصلی‌ترین علت عفونت داخل دندان پوسیدگی عمیق است. از جمله دلایل دیگر آن درمان‌های مکرر دندانپزشکی در یک دندان، ترک‌ خوردگی عمیق و یا لب پر شدن دندان می‌باشد. علاوه بر این ممکن است در اثر ضربه و جراحتی که به دندان وارد می‌شود پالپ آسیب دیده و ملتهب یا عفونی شود در حالی که ممکن است دندان هیچ علامتی از لب پر شدگی یا ترک ‌خوردگی نشان ندهد.

بهترین راه برای تشخیص این‌که آیا دندان نیاز به عصب کشی دارد، چیست؟

دندانی که نیاز به عصب کشی دارد با علائم زیر همراه است:

این مطلب هم بخوانید!!!  نکاتی که باید در مورد خراب شدن دندان عصب کشی شده بدانید

دندان‌درد که می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد یا خیلی کم و ناچیز، حساسیت لثه، تورم، عفونت و گاها نیز فرد با اختلال در خواب و تب مواجه می‌شود. اما گاهی اوقات نیز مرگ عصب دندان بدون هیچ علائمی اتفاق می‌افتد که امکان تشخیص آن فقط توسط دندان‌پزشک امکان‌پذیر است.

چگونه از عصب کشی دندان جلوگیری کنیم؟

پوسیدگی دندان یکی از دلایل شایع عفونت‌های کانال ریشه است. شما می‌توانید از پوسیدگی دندان با استفاده منظم از مسواک و فلوراید، استفاده از آدامس بدون قند در بین وعده‌های غذایی و کاهش نوشیدنی‌های گازدار و شیرین در رژیم غذایی محافظت نمایید.

آیا عصب کشی درد دارد؟

بله، مثل سایر درمان‌های مرتیط با دندان، عصب‌کشی هم درد دارد. اما با خوردن قرص‌های مسکن و آرامش‌بخش این درد قابل تحمل خواهد بود.

نادیده گرفتن عصب کشی چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد؟

در صورتی که التهاب یا عفونت پالپ دندان درمان نشود، پیامدهایی مانند درد شدید، آبسه، تحلیل رفتن استخوان و از دست دادن دندان رخ خواهد داد.

عصب کِشی یا عصب کُشی؟

در واقع، هیچ‌یک از این واژه‌ها صحیح نیست، اگر بخواهید کلمه‌ی درست‌تر را به کار گیرید، باید بگویید درمان ریشه دندان.

اما چون بافت همبند داخل دندان که اتفاقا شامل اعصاب نیز هست، هم خارج شده و هم کشته می‌شود، به صورت عامیانه به آن عصب کِشی یا عصب کُشی نیز گفته می‌شود.

این مطلب هم بخوانید!!!  صفر تا صد عصب کشی دندان !!

شرایط عصب کشی در دوران بارداری؟

اگر در سه ماهه‌ی اول دوران بارداری خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم که اندکی صبر نمایید و عصب‌کشی را برای سه‌ماهه دوم بارداری خود نگه دارید. چرا که جنین در سه ماهه اول در حال رشد است و اشعه ایکس دندانپزشکی ممکن است روی جنین تاثیر بگذارد.

آیا درد بعد از عصب کشی طبیعی است؟

بله، درد و حساسیت تا چند روز بعد از عصب کشی طبیعی است، اما اگر بعد از سه، چهار روز درد برطرف نشد، حتما دلیل خاصی دارد. احتمالا دندان‌پزشک شما، عصب دندان‌تان را به صورت کامل حذف نکرده است و لثه شما دچار التهاب شده و در نتیجه شما این حالت را به صورت درد و ناراحتی احساس می‌کنید.

آیا راهکار جایگزینی برای عصب کشی وجود دارد؟

هیچ‌کدام از روش‌های جایگزینی دندان از جمله ایمپلنت، بریج و یا دندان مصنوعی نمی‌تواند عملکرد مشابه عملکرد دندان‌های طبیعی شما داشته باشند، از همین رو، باید تا حد امکان  دندان‌ اصلی خود را حفظ کنید. عصب‌کشی در این امر به شما کمک می‌کند.

آیا عصب‌کشی به هنگام عفونت دندان امکان‌پذیر است؟

هیچ مانعی برای عصب‌کشی دندان در چنین شرایطی وجود ندارد. عصب‌کشی کانال‌های ریشه دندان را پاک‌سازی کرده و درد و عفونت شما را کاهش می‌دهد و روند بهبود را تسریع می‌بخشد.
تنها تفاوتی که با عصب‌کشی دندان بدون عفونت دارد اینست که دندانی که دچار عفونت حاد است، نیاز به قرار دادن مواد دارویی داخل دندان دارد که ضدعفونی از داخل ریشه دندان صورت گیرد، در این حالت پر کردن ریشه دندان در جلسه دوم صورت می گیرد.

این مطلب هم بخوانید!!!  7 علامتی که نشان می‎دهد دندان‎تان نیاز به عصب‌کشی دارد

آیا بعد از عصب‌کشی، عمر دندان من کمتر می‌شود؟

اگر عصب‌کشی یا درمان ریشه دندان به خوبی انجام شده باشد و ترمیم مناسبی هم روی تاج انجام شود، دندان عصب‌کشی شده شما، به اندازه دیگر دندان‌های طبیعی شما عمر خواهد کرد. البته ذکر این نکته نیز جائز اهمیت است که رعایت بهداشت دهان و دندان در افزایش عمر دندان‌ عصب‌کشی شده شما موثر است.

آیا دندان شیری را هم عصب کشی می‌کنند ؟

بله. دندان شیری هم اگر بر اثر پوسیدگی ملتهب شود و درد بگیرد ویا بعضا اگر در حد کمی عفونی باشد، باید عصب کشی شود. اما اگر کار به آبسه بکشد، دیگر دندان کشیدنی است. در کل عصب کشی دندان شیری با عصب کشی دندان دایمی متفاوت است

علت درد دندان‌ عصب‌کشی شده بعد از مدت طولانی چیست؟

علت درد دندان عصب کشی شده بعد از چند سال چیست ؟

علل متفاوتی می‌تواند داشته باشد، از جمله:
۱. عصب کشی ناقص قبلی
۲. عفونت دندان عصب کشی شده بعلت پوسیدگی و…
۳. ترک یا شکستگی در دندان عصب کشی شده

عصب کشی در چند جلسه انجام می‌شود؟

درمان عصب کشی بسته به تعداد کانال های دندان، نوع درمان (درمان اولیه یا درمان مجدد) و پیچیدگی درمان بین نیم تا یک ساعت و نیم طول می‌کشد. در صورت نبودن عفونت یا پیچیدگی خاص، درمان به صورت یک جلسه ای انجام می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن