راههای از بین بردن بوی بد دهان

نکاتی که باید در سلامت بهداشت دهان و دندان باید رعایت کنیم

5
(3)

سلامت بهداشت دهان و دندان واقعا بسیار بسیار پر اهمیت است. اکثر ما حداقل یک بار گذرمان به دندانپزشکی افتاده است و خوب می‌دانیم بدترین حالت درست کردن دندان، تحمل صدای مته‌ مانند دستگاه‌های دندانپزشکی نیست.

لیست هزینه گران درست کردن دندان رویدستمان از درد دندان بیشتر است، واقعیت این است که هزینه‌های دندانپزشکی اصلاً شوخی‌بردار نیستند و بر اساس نوع کاری که روی دندان انجام می‌شود طیف متنوعی را در برمی‌گیرند. راه‌حل چیست؟ اینکه خودمان قبل از فاجعه به داد خودمان برسیم و خود مراقبتی را آویزه گوشمان کنیم.

بهداشت عمومی دهان و دندان چیست ؟

بهداشت دهان و دندان شامل تشخیص سلامتی دهان و بهبود آن درمیان جوامع و نه فقط در اشخاص است. یکی از موضوعات بحث‌برانگیز در خصوص بهداشت دهان و دندان، فلوئورید کردن آب آشامیدنی است. همچنین، دهان شویه‌های تبلیغاتی نیز یکی از موضعات مهم این رشته به‌شمار می‌رود زیرا بعضی از مطالعاتی که در این رابطه صورت گرفته، سرطان دهان را به استفاده از آن‌ها ربط می‌دهد.

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که رعایت بهداشت دهان نه تنها برای سلامت دندان‌ها ضرورت دارد، بلکه برای سلامت قلب و مغز نیز حیاتی است. محققان با مطالعه روی بیمارانی که به دلیل سکته حاد مغزی در بیمارستان بستری شده بودند، اطلاعات خود را در زمینه ارتباط برخی انواع سکته مغزی با نوعی باکتری دهانی به نام cnm-positive Streptococcus mutans افزایش دادند.

آیا مسواک بهترین راه برای داشتن بهداشت دهان و دندان است؟

رعایت بهداشت دهان و دندان باید بخش مهمی‌ از برنامه روزانه همه افراد باشد. هدف از مسواک زدن و نخ کشیدن باید علاوه بر تمیز نمودن وبرداشت پلاک های میکروبی از روی دندانها، برداشتن این پلاکها از روی زبان و سایر مخاط دهانی نیز باشد. پیشگیری از بیماری های دندان و لثه، بدون انتخاب مسواک مناسب وهمچنین روش صحیح مسواک‌ زدن میسر نمی باشد.

مسواک مناسب:

هنگام انتخاب مسواک باید به اندازه و نوع الیاف آن دقت کرد. مسواک باید الیاف نایلونی داشته باشد. الیاف یا موهای سر مسواک سه نوع نرم، متوسط وسخت دارند که بهتر است از مسواک با موهای نرم و یا متوسط استفاده گردد، زیرا که استفاده مداوم از مسواک سخت باعث صدمه به مینای دندان، آسیب لثه و حتی تحلیل رفتن لثه می‌شود.

این مطلب را هم بخوانید:   مهم‎ترین دلایل افتادن دندان‎ها چیست و افتادن آن‌ها چه عوارضی می‎‌تواند داشته باشد؟

موهای مسواک معمولا بعد از سه ماه استفاده کردن از هم باز می‌شوند. اگر این تغییر زودتر و مثلا ظرف یکی دو هفته اتفاق بیافتد، نشانه این است که یا جنس مسواک مناسب نیست، و یا فرد با روش درستی مسواک نزده و فشار بیش از حد به مسواک وارد می‌ کند. مسواک باید با زاویه بین ۳۰ تا ۴۵ درجه در محل تلاقی دندان و لثه قرار گرفته و با نیرویی ملایم و به صورت حرکات لرزشی و دایره وار دندان را تمیز کند. این عمل در هر ناحیه باید حدود ۱۵ ثانیه به طول بیانجامد.

اندازه سر مسواک نیز باید متناسب با دهان فرد باشد. به همین منظور لازم است مسواک کودکان کوچکتر از بزرگسالان باشد. طبق توصیه متخصصین دندانپزشکی اطفال، کودکان تا سن ۷ الی ۸ سالگی نیاز به کمک و نظارت در هنگام مسواک زدن دارند.

انواع مسواک:

مسواک‌های موجود در بازار، دو نوع دستی و برقی هستند. برخی مطالعات نشان داده اند که تاثیر مسواک برقی درمیزان برداشت پلاک میکروبی و تمیز کردن دندانها در مقایسه با مسواک‌ های دستی بیشتر است. مسواک برقی فواید خاص خود را دارد.

استفاده از مسواک های برقی در بیشتر مردم سودمند است زیرا فارغ از توانایی فردی، یک تکنیک خوب مسواک زدن را فراهم وانگیزه فرد را تقویت می کنند و مقبولیت بیشتری در طولانی مدت دارند. این مسواکها به ویژه برای کودکان یا افرادی که در حال درمان ارتودنسی‌ هستند و نیز افرادی که دارای کم توانی یا ناتوانی حرکتی مثل پارکینسون یا بیماریهای مفصلی هستند، مفید می باشند.

راهکارهایی برای مبارزه با بوی بد دهان

بوی بد دهان (Halitosis) مشکل بسیار شایعی است. بسیاری از افراد برای از بین بردن بوی بد دهان از آدامس های معطر و خوشبو کننده های مختلف استفاده می کنند.
اما این راهکارها فقط راه حل هایی موقتی هستند و شما باید به فکر درمان اصلی و همیشگی این مشکل باشید.

این مطلب را هم بخوانید:   دندان‎های لق در بزرگسالان: هر آنچه که شما در این زمینه باید بدانید

حلق، دهان و بینی حفره هایی هستند که باکتری ها می توانند در آن رشد کنند.
همچنین شیار های روی زبان نیز خود محل مناسبی برای تجمع باکتری ها هستند.
این باکتری ها، ترکیبات گوگرد داری از خود آزاد می کنند که منشا بوی بد دهان می باشند.

بوی بد دهان می تواند نشانه بیماری های دیگری در بدن باشد که شما از وجود آن ها بی خبرید.
مانند: پوسیدگی دندانی، بیماری های لثه، بیماری های گوارشی، بیماری های تنفسی و …که باید به فکر درمان آن ها باشید.

روش صحیح مسواک زدن

قبل از شروع مسواک زدن باید از تمیز و سالم بودن مسواک خود مطمئن بود. اول از سطح جونده دندانها شروع می کنیم به طوری که با حرکت رفت و برگشتی در روی سطح جونده خمیر دندان بخوبی کف می کند و شیارهای موجود بر روی دندان تمیز می شود .از یک سمت فک پایین شروع کرده و به سمت دیگر رفته و سپس همینطور برای فک بالا اقدام می کنیم. بعد به سراغ سطوح طرفی دندان می رویم که مهمترین قسمت آموزش مسواک زدن درک نحوه تمیز کردن این ناحیه می باشد.

مسواک را باید با یک زاویه ۴۵ درجه نسبت به محور طولی دندان بر روی شیار لثه و دندان قرار دهیم و مقداری فشار به سمت پایین بیاوریم تا پرزهای مسواک کاملا بین لثه و دندان فرو رود. (تصویر شماره ۱)

بعد با یک حرکت لرزشی مناسب و با دامنه کم مسواک را به سمت بالا حرکت می دهیم این حرکت لرزشی نباید بیش از سه و یا چهار دفعه تکرار شود ، تا کلیه سطوح توسط مسواک تمیز گردد. برای سطوح داخلی دندانها نیز به با توجه به عکس شماره ۲ و ۳ عمل می کنیم.

این مطلب را هم بخوانید:   راه‌هایی برای کمک به حفظ سلامت لثه و بهداشت دهان و دندان

چند نکته در مورد مسواک زدن:

 • مناطقی که خوب تمیز نمی شوند و باید بیشتر به آنها توجه کرد عبارتند از: ناحیه دندان عقل، سطوح داخلی دندانها، دندان های نیش که در زاویه قوس فکی قرار دارند، سطح رویی زبان که حتما باید مسواک کشیده شود و لای پرزهای زبان نیز تمیز گردد.
 • طول مدت مسواک زدن صحیح بین ۵ الی ۷ دقیقه می باشد.

۴ نکته مهم  برای بهداشت دهان و دندان که باید رعایت کنید :

مواد قندی تنها ماده مضر برای دندان ها نیستند. مواد ترش و اسیدی نیز باعث از بین رفتن مواد معدنی سطح مینای دندان می شوند.

مینای دندان سخت ترین ماده موجود در بدن است، اما ممکن است به راحتی بشکند. خوردن قطعات یخ، پاپ کورن، ته دیگ سفت و سایر مواد غذایی سفت و سخت همانند خوردن سنگ است و باعث شکستن و لب پر شدن دندان ها می شوند.

فلوراید بیش از حد ممکن است برای دندان ها مضر باشد.

براکت های ارتودنسی دندان ها را نسبت به پوسیدگی مستعد تر می کنند.

 

توصیه کیلینیک  لبخندون در مورد چگونگی رعایت بهداشت دهان و دندان :

 • برندهای تولید کننده محصولات بهداشت دهان و دندان همه نیاز های مردم را در نظر گرفته اند.
 • زیرا در حال حاضر انواع محصولات برای افرادی که تحت ارتودنسی هستند وجود دارد
 • و هیچ عذری برای بیماران در خصوص عدم رعایت بهداشت دهان ودندان باقی نگذاشه اند.
 • مثلاً بیماری که ارتودنسی می کند و به مدت ۲ سال روی دندان ها براکت دارد،
 • هیچ عذری در این ارتباط که در پایان ارتودنسی دندانم دچار پوسیدگی شده است نمی تواند داشته باشد.
 • و فرد می تواند با مسواک ها، نخ دندان ها و دهان شویه های مخصوص بهداشت دهان و دندان را رعایت کند.
 • و تنوع بسیار زیادی از محصولات را ایجاد کرده اند.

این پست پسند کردید؟

به این پست لطفا امتیاز بدید

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد مشارکت کننده ها 3

1 دیدگاه

 • بهداشت دهان و دندان گفت:

  سلام سایت بسیار زیبا و قشنگی دارین لطف می فرمایید اگراز سایت ما هم دیدن فرمایید و نظری جهت بهتر شدن سایت دهید
  بهداشت دهان و دندان

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.