سردردها یا دندان درد، مسئله این است!

بسیاری از مردم از سردردهای مزمن رنج می‏برند این سردردها ممکن است سال‏ها طول بکشد و مکرراً عود کنند. اکلوژن غیرطبیعی، تماس‏های پیشرس و پارافانکشن‏های اکلوزالی می توانند سبب ضایعات سرویکالی بدون پوسیدگی و همچنین سردردهای مزمن شوند. لذا هدف از این مطالعه بررسی ارتباط بین سردردهای مزمن و ضایعات سرویکالی بدون پوسیدگی دندان‏ها بود.

دندان درد و سر درد احتمال دارد با هم ارتباط داشته باشند. مریض هایی که  به پزشک  می روند که می‌گویند به علت دندان درد دچار سردرد شده اند و بیمارانی هم هستند که قضیه در موردشان بر خلاف این است. یعنی دندان درد آن‌ها در اصل ارتباطی به دندانشان ندارد و علت اصلی دردشان در جای دیگری است. خیلی از سردرد‌ها می‌توانند در دندان هم احساس شوند. میگرن شایع‌ترین نوع سردردی است که می‌تواند مقلد دندان درد هم باشد. بیماران مبتلا به میگرن ممکن است سردرد و دندان درد را با هم احساس کنند. میگرن انواع مختلفی دارد (شش نوع) وصرفا علایم آن محدود به سردرد ساده نیست و تشخیص قطعی آن با دندان‌پزشک شما نیست. دندان‌پزشک می‌تواند با معاینه دندان‌های شما منشا دندانی درد شما را رد کند و احتمال میگرن را برای شما مطرح کند. در این صورت شما را به متخصص مربوط ارجاع می‌دهد تا از نظر ابتلا به میگرن بررسی شوید.

Image result for good teeth"
مواد و روش‏ها: در این مطالعه مورد- شاهدی در مجموع تعداد ۱۲۰ نفر مورد بررسی قرار گرفتند. گروه مورد شامل ۶۰ بیمار مبتلا به سردرد مزمن (۳۰ مرد و ۳۰ زن) و گروه شاهد شامل۶۰ بیمار (۳۰ مرد و ۳۰ زن) بدون سردرد مزمن بودند. بیماران در دو محدده سنی (۲۹-۲۲ سال و  ۵۶-۴۰ سال، بررسی شدند. سپس هر دو گروه از نظر وجود ضایعات سرویکالی بدون پوسیدگی و وضعیت اکلوژن مورد بررسی قرار گرفتند. داده‏ها بوسیله آزمون‏های آماری Chi-square و آزمون دقیق فیشر (Fishers’ exact test) مورد آنالیز قرار گرفتند.

یافته‏ها: در گروه مورد ۶۰% افراد و در گروه شاهد ۳/۲۳%، دارای ضایعات سرویکالی بودند (۰۰۰۱/۰P=). در جنس مونث در ۴۵% و در جنس مذکر در ۳/۳۸ % افراد ضایعه مشاهده شد که اختلاف معنی‏داری (۴۵۱/۰=P) وجود نداشت. از لحاظ وضعیت اکلوژن در گروه مورد، ۳/۳۸% اکلوژن کلاس I و ۴۰% اکلوژن کلاس II و ۷/۲۱% اکلوژن کلاس III داشتند و در گروه شاهد ۵۰% اکلوژن کلاس I و ۳۰% اکلوژن کلاس II و ۲۰% اکلوژن کلاس III داشتند که اختلاف معنی‏داری از این لحاظ بین دو گروه وجود نداشت (۴۰۲/۰=P). در گروه سردرد ضایعه سرویکالی به طور معنی‏داری در فک بالا بیشتر از فک پایین بود.

Image result for good teeth"

سردرد و درد صورت ممکن است براثرِ وجود درد در دندان یا جراحات مربوط به مفاصل بروز کند. مثلا زمانی که بیمار به‌طور ناخودآگاه و در مدتی طولانی، دندان‌های خود را به هم می‌ساید یا به‌اصطلاح «دندان قروچه» می‌کند، بافت‌های داخلی زیر دندان او آسیب می‌بینند.

دکتر کلارک دربارۀ این موضوع می‌گوید: «همین موضوع ممکن است باعث بروز سردردهای مزمن شود و سبب شود که پزشک به‌سختی بتواند منبع سردرد را کشف کند. در چنین شرایطی، وقتی بیمار به دندان‌پزشک مراجعه کند، او به‌راحتی و با استناد به دلایل رفتاری می‌تواند علل پزشکیِ این سردرد دائمی و مزمن را تشخیص دهد.»

گلن کلارک دربارۀ نشانه‌های سردرد فیزیکی نیز معتقد است: «به‌طور کلی، سردرد نشانۀ فیزیکیِ واضحی ندارد و تشخیص آن با توجه به پیشینۀ پزشکی بیمار و الگوی درد در افراد مختلف، متغیر است.

Image result for good teeth"

بنابراین اگر بیماری به‌خاطر بروز دردهای میگرنی یا سردرد سینوسی و عصبی در حال درمان است و روش‌های درمان او نتیجه‌ای ندارد، بهتر است برای ارزیابی وضعیت دهان و دندان خود به دندان‌پزشک مراجعه کند.

دندان‌پزشکان و متخصصان فک، دهان و دندان می‌توانند با بررسی وضعیت دهان، دندان‌ها و مفاصل اتصالی بین فک، به مشکلات و آسیب‌های آنها پی ببرند و سردردهای مزمن ناشی از این مشکل را برطرف کنند.»

نظری دهید