دسته‌ها
مقالات تخصصی وبلاگ

روکش دندان چیست و چه تفاوتی با لمینت دارد؟

روکش دندان ( crown یا dental cap) نوعی ترمیم دندانپزشکی است که به طور کامل روی دندان یا ایمپلنت دندانی را می پوشاند. روکش دندانی اغلب بر روی دندان هایی استفاده می شود که به صورت گسترده ای تخریب شده اند.

روکش ها معمولا با موادی به نام سمان دندان به دندان چسبانده هستند.

روکش دندان که از انواع پروتز ثابت دندان هستند از مواد مختلفی (فلزی سرامیکی یا ترکیبی از هردو) با روش غیر مستقیم ساخته می شوند. از روکش معمولا برای افزایش استحکام دندان و حفاظت از آن دربرابر شکستن و بهبود ظاهر و زیبایی دندان استفاده می شوند.

برای قرار دادن یك روكش بر روی دندان، مراحل مختلفی باید طی شود. اول از همه دندانپزشك، دندان مورد نظر را از نظر موقعیت، وجود فضای كافی در فك مقابل، وضعیت لثه و…. بررسی می‌كند و اگر تمام شرایط برای قرارگیری یك روكش بر روی دندان مناسب بود، مرحله به مرحله كارهای مربوط به روكش را پیش می‌بردد:

تمام پوسیدگی‌های دندان برداشته می‌شود و سپس دندان به كمك یك ماده ترمیم كننده مناسب مثل آمالگام یا كامپوزیت به صورت كامل ترمیم می‌شود. در ابتدای كار، در صورت نیاز بی‌حسی انجام می‌شود.

فرم خاصی از تراش برای دندانی كه قرار است زیر روكش برود لازم است. برای قرار گرفتن دندانی كه زیر روكش می‌رود لازم است دندان در اطراف و سطح جونده به فرمی تراش بخورد و از نسج‌دندانی آن حذف شود كه فضای كافی برای قرارگیری روی دندان ایجاد شود.

بعد از آنكه تراش دندان كامل شد، از ناحیه دندان تراش خورده و همچنین فك مقابل آن قالب‌گیری می‌شود و قالب تهیه شده برای ساخت روكش به لابراتوار دندانپزشكی ارسال می‌شود تا روكش موردنظر ساخته شود. روی دندان تراش خورده معمولا روكش موقتی قرار می‌گیرد و بیمار مرخص می‌شود.

دندان پزشکان تاکید می‌کنند این تصور که همیشه برای استحکام بیشتر دندان باید سراغ روکش برویم، اشتباه است. بزرگ‌ترین عیب روکش، تراش‌ دندان است و با توجه به این‌که عمر متوسط روکش‌های معمولی بین هشت تا ده سال است، در درازمدت طول عمر دندان کاهش خواهد یافت.

پس روکش زمانی توصیه می‌شود که نسج سالم باقیمانده دندان بسیار کم باشد. به گفته یکی از دکترهای لبخندون : همواره باید این نکته را به خاطر داشت که روکش ها به این علت که در کنار لثه یا در زیر آن قرار می گیرند باعث التهاب و تورم لثه ها می شوند، به این علت که لثه با سنج سالم دندان سازگاری بیشتری دارد و سنج سالم دندان در موقع ترمیم حفظ می شود اما هنگامی که شما دندان های خود را روکش می کنید سنج دندان تراشیده می شود.

به هر حال هر دندانی که یکپارچگی تاجش را از دست می‌دهد و نیاز به پرکردن پیدا می‌کند نیز نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به دندان‌های پرنشده دارد. ضرورت این مراقبت برای دندان روکش شده بیشتر است، چون در بسیاری موارد، فاصله ایجاد شده بین لبه دندان و روکش می‌تواند باعث گیر‌کردن مواد غذایی و پوسیدگی مجدد در این فضای ایجاد شده، شود.

انواع روکش دندان در حوزه دندانپزشکی

 روکش چینی فلزی (PFM)

که بخش درونی (Frame) آن از فلز و بخش بیرونی آن از جنس چینی دندانپزشکی ساخته می شود. فریم فلزی می تواند از طلا یا آلیاژهای نیکل، کروم و کبالت ساخته شود.

ژاکت کراون

که فاقد بخش پشتیبانی کننده درونی (فریم) است. این نوع روکش به دلیل توانایی کمتر در تحمل فشارهای ناشی از جویدن به دلیل فقدان فریم، در دندان های جلو کاربرد دارد. روکش دندان های جلو به دلیل حذف لایه فلزی، شفافیت بیشتر و نیاز کمتری به تراش دندان دارد.

 روکش های تمام چینی

در این روش، بخش درونی (فریم) به جای فلز از نوعی سرامیک تقویت شده به عنوان هسته مرکزی استفاده می شود. این روش گران تر از روش PFM بوده و در موارد وجود حساسیت به هر نوع فلز در بیمار یا به دلایل زیبایی، مورد استفاده قرار می گیرد.

وقتی یک دندان کشیده می شود، احتمالا یک فضای خالی بین دو دندان ایجاد می شود. انواع بریج دندان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته به کار می رود. بریج در واقع نوعی روکش دندان است. به این ترتیب که دندانپزشک دو دندان کناری ناحیه بی دندانی را تراش می دهد و یک پروتز که متشکل از سه دندان مصنوعی است، روی این دو دندان و ناحیه بی دندانی می گذارد.

 

روکش های تمام سرامیکی

در مواردی که زیبایی اولویت اصلی محسوب می شود، روکش هایی که بصورت یکپارچه از سرامیک یا چینی ساخته شده اند زیبایی فوق العاده ای حاصل می کنند. روکش های تمام سرامیک سازگاری بسیار مطلوبی با لثه دارند . انواع سرامیک ها با استحکام زیاد مانند سیلیکات و زیرکونیا برای این روکش ها کاربرد دارند. تغییر رنگ یا سایه تیره در لبه های این روکش ها دیده نمی شود. دوام آنها مطلوب و زیبایی آنها فوق العاده است.

لمینت دندان چیست و چه فرقی با روکش دندان دارد؟

 لمینت دندان یکی دیگر از راه های زیباکردن دندان ها می باشد. اگر در نظر دارید از لمینت استفاده کنید باید به شما بگوییم لمینت نیز در انواع مختلفی دارد سرامیکی و کامپوزیتی. لمینت سرامیکی همانطور که از نامش پیداست از سرامیک ساخته شده و ضخامت کمتری نسبت به لمینت کامپوزیتی دارد در نتیجه ماندگاری بیشتری نیز دارد، همچنین باید بدانید که اغلب این لمینت ها زیبایی بیشتری بر روی دندان ها دارند.

لمینت های کامپوزیتی به آنها کامپوزیت ونیر نیز گفته می شود و دارای تنوع رنگی نیز می باشند و در یک جلسه میتوان آنها را بر روی دندان قرار داد. از دیگر نکاتی که در رابطه با لمینت های کامپوزیتی وجود دارد این است که نیاز به قالب گیری ندارند.باید دقت داشته باشید که برای انجام لمینت حتما به دندانپزشکی ماهر و با تجربه مراجعه کنید زیرا درمان با لمینیت اگر به درستی انجام شود می تواند بیش از ده سال دوام آورد.

تفاوت لمینت و روکش دندان

پس از توضیحاتی که در رابطه با لمینت و روکش دندان در اختیار شما قرار دادیم حال در نظر داریم تا تفاوت میان لمینت و روکش دندان را به صورت موردی در اختیار شما قرار دهیم:

 

 • لمینیت دندان از روکش دندان زیباتر و درخشان‌تر است.
 • هزینه‌ی روکش نسبت به لمینیت دندان کمتر است.
 • ماندگاری لمینیت طولانی‌تر از روکش دندان است و احتمال آسیب‌دیدگییا شکستگی آن خیلی کم است.
 • برای انجام روش روکش دندان احتیاج به ایجاد تراش کمی روی دندان هست ولی در لمینیت مخصوصاً سرامیکی میزان تراشیدن دندانها بیشتر است.
 • روکش دندان را فقط برای تغییر رنگ دندانها به کار می‌برند در حالی که از لمینیت برای تغییر فرم دندانها نیز استفاده می‌کنند.

عوارض روکش دندان چیست؟

مهمترین عارضه روکش کردن دندانها این است که دندان شما تراش می خورد و اگر از آن به خوبی مراقبت نکنید بعد از چند سال پوسیده شده و از بین میرود.

 

مزایا روکش دندان چیست؟

بهترین روکش، دندان است. چرا که تراش دندان بسیار کمتر است، باعث سایش دندانهای مقابل نمی شود، ماندگاری بسیار بالایی دارد چون کاملا فیت دندان می شود.

 

مراحل روکش دندان چیست؟

مراحل انجام روکش دندان به این ترتیب صورت می گیرد:

  آماده‌سازی دندان

دندانپزشک، به‌منظور ایجاد محل قرارگیری روکش، بخش بیرونی دندان را تراش می‌دهد. همه پوسیدگی‌ها نیز می‌بایست از میان برداشته شوند. گاهی به‌منظور حمایت و افزایش پایداری روکش، ساختارهای اضافی نیز مورد نیاز می‌باشند. در این موارد، دندان‌پزشک ممکن است هسته دندان را به‌تدریج بازسازی کند تا استحکام افزایش یابد.

 قالب‌گیری

دندانپزشک با استفاده از خمیر مخصوصی که به آن مواد قالب‌گیری گفته می‌شود، قالبی از دندان‌ها تهیه می‌کند. برای این کار ابتدا دندان‌ها شسته و کاملاً خشک می‌شوند.

سپس رترکشن یا نخ زیر لثه ای با قطر کوچک دور دندان قرار میگیرد تا بافتها و ساختارهای دیگر را کنار نگه دارد. معمولاً پس از برداشتن نخ زیر لثه ای، مدتی طول میکشد تا بافت لثه به عقب باز گردد. در این مدت مواد قالب گیری اطراف دندان به اندازه کافی شکل گرفته اند.

مقدار کمی مواد قالب گیری روان اطراف دندان مالیده میشود. یک تری با پوتی قالب گیری (مواد بطونه مانند) با غلظت زیاد پر میشود و بر روی دندانها قرار گرفته و همانجا چند دقیقه می ماند. مواد قالب گیری به صورت یک واحد پیوسته به هم در می آیند. هنگامی که قالب از دندانها برداشته میشود، حاوی نسخه ای از دندان آماده شده و دندانهای مجاور آن است. قالب دندانهای فک مقابل نیز باید گرفته شود.

قرارگیری روکش موقت

معمولاً کمتر از دو هفته زمان لازم خواهد بود تا روکش دندان در لابراتوار ساخته شود و تا آن زمان، یک روکش موقت روی دندان شما قرار می‌گیرد. در این چند روز، دندان ممکن است به سردی یا گرمی حساس باشد و ضمناً از جویدن آدامس و غذاهای چسبناک نیز خودداری کنید.

 

دلایل استفاده از موقتی به صورت زیر است:

 •  محافظت از دندان‌
 • جلوگیری از جابجایی و انحراف آن

ساختن روکش دندان

با استفاده از مدل ایجاد شده، روکش دندان توسط دندان‌پزشک و یا تکنیسین لابراتوار ساخته می‌شود.

 قرارگیری روکش دندان در محل

پس از آماده شدن روکش دندان، دندان‌پزشک آن را روی دندان قرار داده و اگر لازم باشد اصلاحات و تغییرات نهایی انجام می‌پذیرند. سپس ظاهر روکش و نحوه احساس آن در دهان، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. اگر شما و همچنین دندان‌پزشک، از ظاهر روکش دندان و نحوه احساس آن رضایت داشتید، با استفاده از سمان روکش در محل خود تثبیت خواهد شد.

 

روکش دندان در موارد زیر استفاده می‌شود:

 

 •  دندان‌هایی که به علت پرکردگی وسیع شکننده هستند
 • دندان‌هایی که تاجشان شکسته باشد یا نسج باقی‌ماندهٔ دندان توانایی نگه‌داشتن پرکردگی را نداشته باشد
 •  در دندان‌هایی که معالجهٔ عصب شده‌اند، از آنجایی که مقدار زیادی از نسج مینا و عاج برداشته می‌شود و نیز به علت قطع‌شدن تغذیهٔ داخلی و خشک‌شدگی 
 •  نسبی بافت دندان، یا به علت تغییر رنگ ناشی از خونریزی دندانی یا بیماری پالپ استفاده از روکش دندان توصیه می‌شود
 • در ترمیم زیبایی دندان‌های بدرنگ یا بدشکل
 •  برای ترک‌های دندانی
 • بازسازی سطوح جوندهٔ دندان

 

قیمت روکش دندان در شعب لبخندون

هزینه روکش کردن دندان  بسته به جنس آن و دستمزد دندانپزشک و هزینه لابراتوار میتواند متفاوت است.
منظور از جنس روکش دندان  بیشتر نوع آن است که غالبا فلزی، سرامیکی ، پرسلن باند شده به فلز و یا زیرکونیوم  ( یا همان روکش دندان زیرکونیم ) میباشد. انتخاب بهترین نوع روکش دندان باید توسط دندانپزشک انتخاب شود. معمولا ارزانترین روکشها، همین روکشهای پرسلن باند شده به فلز هستند که البته قیمت روکش دندان در آنها هم به آلیاژ زیر آن بستگی دارد . اما با آلیاژ مرسوم در لابراتوارهای دندانی ، به صرفه ترین هزینه روکش دندان را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید