دندان عقل را بکشیم یا نکشیم !!!

دندان عقل، سومین و آخرین دسته از دندان‌های آسیاب است که در اواخر نوجوانی یا اوایل بیست‌سالگی پدیدار می‌شود. اگر این دندان‌ها بدون‌انحراف و سالم باشند، همانند دیگر دندان‌ها ارزشمند خواهند بود، اما در بیشتر مواقع این طور نیست و باید به فکر کشیدن‌شان بود. با این تفاسیر این سؤال پیش می‌آید که علت درآمدن دندانی که به کشیدن نیاز پیدا خواهد کرد و بلااستفاده است چیست؟ در ادامهٔ این مقاله در مجله دندانپزشکی لبخندون  علاوه بر یافتن جواب این سؤال، اطلاعات دیگری هم دربارهٔ دندان عقل در اختیارتان قرار خواهیم داد. بخشی از مقاله هم به ارائهٔ توضیحاتی دربارهٔ روند کشیدن این دندان، دوران بهبودی و توصیه‌ها و اطلاعاتی در این باره اختصاص دارد.

دندان عقل چیست ؟

Image result for دندان عقل چیست"

دندان عقل به آخرین دندان در هر قوس فکی گفته می‌شود که بین ۱۸ تا ۲۵ سالگی (در برخی افراد امکان دارد زود تر هم رویش کند) در دهان می‌روید و دندانپزشکان اصطلاحاً آن را «آسیای سوم» می‌نامند.

معمولاً هر فردی دارای ۲ دندان عقل در فک بالا ،۲ دندان عقل در فک پایین و در مجموع دارای ۴ دندان عقل است. گاهی به دلایلی از جمله دلایل ارثی، بیماری‌های دوران کودکی(کم خونی، راشیتیسم)، عدم هماهنگی رشد استخوان فک با اندازه دندان‌ها و … این دندان‌ها در داخل فک نهفته می‌مانند. همچنین ممکن است قسمتی از تاج آن‌ها به طور ناقص در دهان ظاهر می‌شود، که در این صورت به آن دندان عقل نیمه نهفته گفته می‌شود. دندان نهفته دندانی است که از زمان رویش آن گذشته و به دلایل متعدد قادر نیست که در ردیف مناسب سایر دندانها قرار گیرد. چنین دندان عقلی ممکن است در بافت نرم یا سخت گیر کرده باشد. مشکلاتی که دندانهای نهفته عقل می‌توانند ایجاد کنند عبارت است از التهاب بافت نرم پوشاننده این دندانها که در اغلب موارد درارتباط با دندانهای نیمه رویش یافته اتفاق می‌افتد، پوسیدگی دندان عقل یا پوسیدگی در ناحیه مجاور دندان عقل، خطر صدمه رسیدن به دندان مجاور. عدم وجود دندان عقل یک یا چند نمونه از hypodontia است.

آزمایش اولیه برای مشخص شدن موقعیت دندان عقل و کشیدن آن

چگونگی کشیدن دندان عقل و دردآور یا راحت بودن آن به مسائلی چون موقعیت دندان و زمانی که برای کشیدن آن اقدام می‌کنید دارد. پس از انجام آزمایش‌های اولیه و مشاهدهٔ عکس‌های گرفته‌شده، دندان‌پزشک شما را از چگونگی روند کار و اینکه به جراحی نیاز خواهد بود یا خیر آگاه خواهد کرد. اگر دندان عقل کامل بیرون آمده باشد، کشیدن آن به‌سادگی و مثل هر دندان دیگری خواهد بود. اما گاهی قسمتی از آن زیر لثه یا حتی استخوان فک باقی می‌ماند و در این مواقع، کشیدن آن مستلزم ایجاد شکاف در لثه یا برداشتن بخشی از استخوان که روی آن قرار دارد خواهد بود.

معمولا زمانی که دندان عقل زیر استخوان فک قرار می‌گیرد، آن را تکه‌تکه خارج می‌کنند تا بخش کوچک‌تری از استخوان فک برداشته بشود و آسیب کمتری به آن برسد.

 

Image result for دندان عقل چیست"

چه زمانی می‌توانید دندان‌های عقلتان را نگه دارید؟

در موارد زیر شاید نیازی نباشد دندان‌های عقلتان را بکشید:. در جهت درست کاملاً رشد کرده و درآمده‌اند.. سبب درد و ناراحتی هنگام جویدن، حرف زدن و … نمی‌شوند.. به خوبی تمیز می‌شوند.

متأسفانه تعداد کمی از افراد، سری کامل دندان‌های عقل خود را دارند و بیشتر افراد مجبور می‌شوند در نهایت آن‌ها را بکشند. به همین دلیل دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند دندان‌های عقل پیش از ظاهر شدن، کشیده شوند.

این مطلب را هم بخوانید:   دندان عقل را بکشید، قبل از اینکه شما را بکشد!!

چرا باید دندان‌های عقلتان را پیش از درآمدن بکشید؟

دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند در اواخر سنین نوجوانی به طور مرتب برای چکاپ دندان‌های عقل به دندان‌پزشک مراجعه کنید، مخصوصاً بین ۱۷ و ۲۵ سالگی. دندان‌پزشک با بررسی وضعیت دندان‌ها، برنامه‌ی مناسب بهداشت دهان و دندان را به شما توصیه خواهد کرد. اگر معلوم شود دندان‌های عقلتان نمی‌توانند از لثه‌ها بیرون بزنند یا احتمال خطر یا عارضه‌ی دیگری وجود دارد، ممکن است بهترین انتخاب این باشد که دندان‌های عقلتان را بکشید. کشیدن دندان‌های عقل در سنین پایین‌تر باعث درد و ناراحتی کمتری می‌شود. وقتی که جوان‌تر هستید، زخمتان زودتر التیام پیدا می‌کند. ضمناً، اگر دندان‌های عقل کاملاً شکل نگرفته باشند و هنوز نرم باشند، راحت‌تر از فک جدا می‌شوند.

اگر در حال حاضر در دهه سی زندگی‌تان باشید، معمولاً دندان‌پزشک توصیه نمی‌کند دندان عقلتان را بکشید، مگر اینکه سبب مشکلات اساسی دهانی شده باشید.

ردپای عفونت دور دندان عقل

گاهی در پشت دندان عقل تان، یک تکه از مخاط قرار دارد که گاهی روی سطح دندان عقل را می‌پوشاند که با فشار دندان‌های بالا زخمی می‌شود. گاهی هم مواد غذایی زیر این گوشت اضافی گیر می کند و میکروب ها هم به این محل هجوم می‌برند، بنابراین چیزی نمی‌گذرد که در اطراف دندان عقل تان یک عفونت دردناک و بدبو ایجاد می‌شود(مانند تصویر بالا).

در این شرایط شما باید به دندان پزشک مراجعه کنید تا زیر این بافت اضافی را شستشو داده و باقیمانده مواد غذایی را پاک کند، ولی برای این‌که پس از این دیگر با این مشکل روبرو نشوید، باید با جراحی دندان عقل و خارج کردن آن، این محل تجمع خرده‌های غذایی و میکروب ها را برای همیشه از بین ببرید

اگر دندان عقلتان را نکشید، چه اتفاقی می افتد؟

کشیدن دندان عقل می تواند کمی دردسر داشته باشد، اما انجام ندادن آن می تواند باعث ایجاد مشکلات پایداری در دهانتان شود.دندان های عقل اغلب کشیده می شوند، چون به طور کامل از لثه بیرون نمی آید و یا اصلاً بیرون نمی آید.

یک دندان عقل تا حدی می تواند منجر به عفونت باکتریایی به نام پریکورونیت شود.در عین حال، دندان عقلی که بیرون نمی آید، می تواند منجر به رشد کیست هایی شود که می تواند به بافت استخوان و لثه آسیب برساند.

Image result for دندان عقل چیست"

بعد از کشیدن دندان عقل چه کارهایی باید و نباید انجام بدهیم:

۲۴ ساعت ابتدایی

 • خون‌ریزی: تا چند ساعت پس از کشیدن دندان عقل ادامه خواهد داشت. برای کنترل آن پانسمان گاز تمیزی را بردارید، در جای خالی دندان کشیده‌شده قرار بدهید و محکم آن را گاز بگیرید. به‌مدت ۴۵ دقیقه به‌طور مداوم فشار وارد کنید. می‌توانید به‌جای پانسمان از چای کیسه‌ای مرطوب‌شده استفاده کنید. تانیک اسید موجود در چای به شکل گرفتن لخته‌های خون کمک می‌کند. لختهٔ خون در دهان حکم زخم خشکی را دارد که پس از جراحت شکل می‌گیرد و به بهبود محل آسیب‌دیده کمک می‌کند. اگر خون‌ریزی کم و قابل‌کنترل بود، همین کار را تکرار کنید تا بند بیاید؛ اگر خون‌ریزیِ شدید مکرر شد، با متخصصی که دندان‌تان را کشیده است ارتباط برقرار کنید. تا ۲۴ ساعت بعد از کشیدن دندان عقل از شست‌وشوی دهان یا بیرون انداختن آب دهان خودداری کنید. همین طور از انجام کارهایی مثل سیگار کشیدن یا نوشیدن با نی که به مکیدن نیاز دارند. در این مدت مصرف نوشیدنی‌های داغ مثل قهوه و سوپ هم توصیه نمی‌شود. اگر این توصیه‌ها را مد نظر قرار ندهید، ممکن است لخته‌های خون از روی محل دندانِ کشیده‌شده به جای دیگری رانده بشوند و اختلال حفرهٔ خشک بروز پیدا کند (در توضیحات سرتیتر بعدی راجع به این اختلال توضیح بیشتری داده خواهد شد.)
 • ورم صورت: قسمتی از صورت که در آن دندان کشیده شده است ورم خواهد کرد. برای به‌حداقل رساندن تورم، تکه‌یخی را در پارچه‌ای بپیچید و روی محل ورم‌کرده قرار بدهید. اجازه بدهید ده دقیقه روی محل بماند. سپس بیست دقیقه به آن استراحت بدهید و مجدد برای ده دقیقه همین کار را تکرار کنید. می‌توانید این کار را طی ۲۴ ساعت ابتدایی پس از کشیدن دندان عقل هر چقدر صلاح می‌دانید تکرار کنید.
 • داروی مسکن: استامینوفن و ایبوپروفن برای تخفیف درد نه‌چندان شدید مناسب‌اند. اگر به مسکن قوی‌تری نیاز باشد، به صلاحدید متخصص تجویز خواهد شد.
 • آنتی‌بیوتیک: گاهی پیش از کشیدن دندان هم باید مصرف بشود (برای از بین بردن عفونت‌های اطراف دندان عقل). بعد از کشیدن دندان هم باید مصرف آن ادامه پیدا کند تا تمامی آنتی‌بیوتیک‌های تجویزشده استفاده بشوند.
 • مصرف مواد غذایی: تا زمانی که حالت ناشی از بی‌حس‌کنندهٔ موضعی برطرف نشده است، بهتر است از خوراکی‌های مایع استفاده کنید. تا چند روز بعد از کشیدن دندان هم به غذاهای نرم‌تر اکتفا کنید. اگر مسکن قوی برای‌تان تجویز شده است، از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.
 • مسواک زدن دندان‌ها: طی ۲۴ ساعت ابتدایی می‌توانید دندان‌ها را مسواک بزنید، اما دندان‌های مجاور محل دندان عقل کشیده‌شده را در تماس با مسواک قرار ندهید. روز بعد می‌توانید به آرامی تمامی دندان‌ها را مسواک بزنید. استفاده از شوینده‌های تجاری دهان توصیه نمی‌شود؛ ممکن است باعث ناراحتی جای دندان کشیده‌شده بشوند.
این مطلب را هم بخوانید:   خمیر دندان زغالی چیست؟

بعد از ۲۴ ساعت ابتدایی

 • ورم صورت: روز دوم به‌جای استفاده از یخ، باید از کمپرس گرم بر روی محل ورم‌کرده استفاده کنید. حولهٔ مرطوب و گرم انتخاب مناسبی است. آن را به‌مدت بیست دقیقه بر روی صورت‌تان قرار بدهید؛ سپس بیست دقیقه صورت‌تان را استراحت بدهید و همین کار را تا هر زمان که صلاح می‌دانید تکرار کنید. ورم صورت می‌تواند تا ۲-۳ روز بعد از کشیدن دندان عقل تداوم پیدا کند.
 • شست‌وشوی دهان: برای این کار از آب‌نمک گرم استفاده کنید (یک یا دو قاشق چای‌خوری نمک در یک فنجان آب گرم). زمان مناسب برای شست‌وشوی دهان بعد از صرف غذا و قبل از خوابیدن است. از شوینده‌های تجاری دهان تنها در صورتی استفاده کنید که دندان‌پزشک‌تان توصیه کند.
 • بخیه: نوعی از بخیهٔ دهان وجود دارد که خودبه‌خود در دهان حل می‌شود. اگر برای کشیدن دندان مجبور به جراحی شدید و اگر از بخیهٔ معمولی برای‌تان استفاده شد، بعد از یک هفته برای کشیدن آن به متخصص مراجعه کنید. از متخصص راجع به نوع بخیه‌ای که استفاده کرده است سؤال کنید.
 • نشانه‌های حفرهٔ خشک: توصیه می‌شود محل کشیدن دندان عقل را بررسی کنید و ببینید نشانه‌های حفرهٔ خشک در آن وجود دارد یا خیر.
 • بهبودی کامل: بهبودی کامل ممکن است بین چند هفته تا چند ماه زمان ببرد. البته در همان یکی دو هفتهٔ اول محل کشیده شدن دندان تا حدی بهبود خواهد یافت که دهان تقریبا به حالت عادی برگردد. اطلاعات بیشتر را در این باره از متخصص جویا بشوید (ممکن است زمان بهبودی برای شما متفاوت باشد.).
این مطلب را هم بخوانید:   سیر تا پیاز کشیدن دندان عقل

Image result for دندان عقل چیست"

چه کسی می‌تواند دندان عقل را بکشد؟

تقریباً همه‌ی دندان‌پزشکان می‌توانند کشیدن دندان عقل را انجام دهند و کاری بسیار معمول است.

در گذشته کشیدن دندان بسیار دردناک بود؛ اما امروزه با کمک طب مدرن و در دسترس بودن انواع ابزار‌های پزشکی، این مراحل تغییرات زیادی کرده‌اند. بیشتر بیماران طی خارج کردن دندان عقل، هیچ درد و ناراحتی احساس نمی‌کنند. کشیدن دندان عقل می‌تواند در یک جلسه انجام شود و شما در عرض دو تا سه ساعت بعد از این عمل، می‌توانید غذا بخورید. اما دندان‌پزشک شاید در یک روز، دو دندان عقل را با هم خارج نکند.

کشیدن دندان می‌تواند یک تجربه استرس‌زا باشد؛ اما اینکه بدانید باید انتظار چه چیزی را بعد از جراحی داشته باشید و چه مراقبت‌هایی را انجام دهید، می‌تواند تا حد زیادی اضطرابتان را از بین ببرد. به طور معمول، یک روز بعد از عمل ممکن است درد و کمی تورم را در اطراف چشم و گونه‌های خود تجربه کنید. این تورم حتی تا ۷۲ ساعت بعد از جراحی می‌تواند بدتر شود.

نهفتگی دندان عقل مشکلی شایع است که می‌تواند موقعیتی خطرناک باشد؛ زیرا باعث تغییر وضعیت و حرکت سایر دندان‌ها شده و تمام دهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کشیدن دندان عقل می‌تواند تنها راه‌حل در چنین مواردی باشد

برای به حداقل رساندن هرگونه ناراحتی و تورم، به مدت ۲۰ دقیقه یک کیسه یخ را به فک خود بمالید و سپس آن را به مدت ۲۰ دقیقه بردارید. می‌توانید این کار را چند بار در روز برای ۴۸ ساعت اول تکرار کنید. (اگر کیسه یخ ندارید می‌توانید از یک کیسه پلاستیکی که داخل آن با یخ خرد شده پر شده است، استفاده کنید.) بعد از ۴۸ ساعت، درمان با یخ دیگر مؤثر نیست، بنابراین برای کاهش درد یا تورم باید سراغ کمپرس گرم بروید.

چند ساعت اول بعد از کشیدن دندان عقل انتظار خونریزی وجود دارد. ۲ تا ۳ ساعت بعد از کشیدن دندانتان هر ۳۰ تا ۶۰ دقیقه یک بار گاز استریل روی آن را تعویض کنید و با گاز گرفتن محکم روی آن، به کنترل خونریزی کمک کنید. این روش را تا توقف خونریزی ادامه دهید. اگر خونریزی متوقف نشد و یا بدتر شد حتماً به دندان‌پزشکتان مراجعه کنید.

این پست پسند کردید؟

به این پست لطفا امتیاز بدید

میانگین امتیازها / 5. تعداد مشارکت کننده ها

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.