بهترین راهکار برای جایگزین کردن دندان های افتاده چیست؟

یکی از رایج‌ترین سوال‌های کاربران و مخاطبان لبخندون اینست که بهترین راهکار برای جایگزین کردن دندان های افتاده چیست؟ قبل از این‌که به سوال پاسخ بدهیم، اجازه دهید این موضوع را بررسی کنیم که اصلا چرا باید دندان افتاده‌تان را جایگزین کنید؟ آیا انجام این کار برای سلامتی مهم هست یا نه؟

دندان‌های انسان به گونه‌ای طراحی شده است که هر دندان در وجه مقابل خود، دندان مشابهی دارد. هنگامی‌که دندانی را از دست می‌دهید، مثل اینست که به یک آجر از یک دیوار ضربه بزنید، در ابتدا ممکن است هیچ اتفاقی نیفتد. اما بعد از مدتی، دیوار شروع به فروپاشی می‌کند.

هر چه مدت زمان جایگزین کردن دندان های افتاده بیشتر طول بکشد، جایگزینی و هزینه نیز بیشتر می‌شود. حتی در چنین شرایطی احتمال این‌که برخی از گزینه‌های جایگزین کردن دندان(هم‌چون ایمپلنت) را از دست بدهید، بیشت می‌شود.

راه‌های مختلفی برای جایگزین کردن دندان‌ های افتاده وجود دارد و هر کدام پیامدها و مزایای مخصوص به خود را دارند.

به عنوان مثال، جهت سفر از نقطه‌ی A به B می‌توانید پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا ماشین را انتخاب کنید. هر کدام از این ابزارها، به طریقی شما را به مقصد خواهد رساند، اما روش‌ها و شرایط متفاوت است.

این مطلب هم بخوانید!!!  چگونه از زرد شدن دندان‎ها جلوگیری کنیم؟

از گزینه‌های موجود برای جایگزینی دندان افتاده می‌توان به دندان مصنوعی، ایمپلنت و پل (بریج) اشاره کرد. برای این‌که بدانید کدام گزینه بهترین روش برای شماست، بهتر است که با متخصص خود مشورت کنید تا بهترین گزینه را برای شما ارائه کند.

با این حال، ما در ادامه این مطلب نگاهی خواهیم داشت به ویژگی‌ها، معایب و مزایای این روش‌ها که به شما کمک خواهد کرد تا تشخیص بدهید که کدام روش برای دندان‌های شما مناسب‌تر است.

آشنایی با ایمپلنت : راهکاری برای جایگزینی دندان های افتاده

این‌که ایمپلنت بهتر است یا پل، به وضعیت دندان‌های شما بستگی دارد. اگر دندان‌های مجاور دندان خالی در وضعیت مناسبی باشند و فواصل بین دندان‌ها مناسب باشد، احتمالا متخصص شما ایمپلنت را پیشنهاد خواهد داد.

اما اگر دندان‌های مجاورتان پر کردگی داشته باشند و چندان سالم نباشند، بریج یا همان پل گزینه مناسب‌تری است.

این مطلب هم بخوانید!!!  مهم‎ترین دلایل افتادن دندان‎ها چیست و افتادن آن‌ها چه عوارضی می‎‌تواند داشته باشد؟

آشنایی با بریج یا پل دندان

چرا که برای قراردادن بریج یا پل دندانی، حداقل دو دندان دیگر باید تراشیده شوند تا پایه های بریج روی آن‌ها قرار گیرد. علت این است که دو دندان کناری که پایه های بریج روی آنها سوار می‌شوند، باید کوچکتر شوند تا بریج به خوبی روی آن‌ها قرار گیرد.

اگر این دندان‌ها پرکردگی زیادی داشته و در حال حاضر نیاز به روکش دارند و یا از قبل دارای روکش می‌باشند، مشکل زیادی ایجاد نمی‌شود چون به هرحال این دندان‌ها باید تراش خورده و روکش شوند. ولی اگر این دندان‌ها سالم هستند و یا فقط کمی پرکردگی دارند، استفاده از بریج باعث از دست رفتن بخش زیادی از عاج این دندان‌ها می‌شود و در این موارد ایمپلنت روش مناسب تری می باشد.

 

سوالات رایج در مورد بریج:

عمر مفید بریج چند سال است؟

مراقبت شایسته از بریج دندان فاکتور مهمی است در به تاخیر انداختن زمانی که برای تعمیر یا جایگزینی بریج. اما عمر متوسط بریج‌ها حدود ۷ تا ۱۰ سال است. اما این مدت زمان با مراقبت صحیح و مرتب می‌تواند تا ۱۵ سال هم افزایش یابد.

اگر بریج دندان شکسته شود، می‌توان آن را ترمیم کرد؟

خیر، بریج دندان در صورتی که شکسته شود، قابل ترمیم نیست و می‌بایست از ابتدا ساخته و جایگزین گردد.

آشنایی با دندان مصنوعی

علاوه بر ۲ روش ایمپلنت و بریج راهکار دیگری نیز دارید که محبوبیت کمتری نسبت به ۲ روش مذکور دارد: دندان مصنوعی.

این مطلب هم بخوانید!!!  بهترین مارک ایمپلنت کدام است؟

تفاوتی که دندان‌های مصنوعی با دو روش مذکور قبلی دارند، اینست که دندان‌های مصنوعی متحرک هستند و در دو نوع دندان مصنوعی کامل و دندان مصنوعی جزئی وجود دارند.
دندان مصنوعی کامل مخصوص افرادی است که تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اند و در فک بالا و پایین هیچ دندانی ندارند. اما دندان مصنوعی جزئی برای افرادی است که تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اند و به جای بریج یا ایمپلنت به دنبال روش ساده‌تر و کم‌هزینه‌تری هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن