دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی حرفه ماست، اما تمرکز ما در کلینیک های لبخندون روی کودکان است. هر کودک سزاوار یک لبخند سالم است. در کلینیک دندانپزشکی لبخندون، دندان‌پزشکان اطفال تلاش می‌کنند تا شما را از اینکه کودکتان بهترین مراقبت‌های دهانی را در محیط سرگرم‌کننده، آرام و حرفه‌ای دریافت می‌کند، مطمئن سازند.

برای جلوگیری از انواع مشکلات دندان‌ها در آینده، آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا، انجمن دندانپزشکی آمریکا و آکادمی دندانپزشکی آمریکا توصیه می‌کنند که اولین معاینه دهان کودک نباید بعد (12-6 ماهگی) باشد.

دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان چیست؟

دندان‌پزشکان اطفال در زمینه دندانپزشکی کودکان تخصص دارند. آن‌ها به‌طور تخصصی در حوزه کودکان آموزش می‌بینند. آن‌ها سه سال از یادگیری خود را به درمان کودکان اختصاص می‌دهند. آن‌ها آموزش می‌بینند تا نیازهای بهداشت دهان و دندان کودکان و نوجوانان را مرتفع سازند، ازجمله کودکانی که نیاز به درمان‌های خاصی دارند یا باید با مراقبت و تلاش بیشتر به آن‌ها رسیدگی کرد.

از شش ماهگی، دندان‌های شیری شروع به پوسیدگی می‌کنند. به محض اینکه آن‌ها وارد 6 یا 7 سالگی می‌شوند، اولین دندان‌هایشان کم‌کم می‌افتند و بعد از آن دندان‌های ثانویه و دائمی جایگزین آن‌ها می‌شوند. مراقبت صحیح از سلامت دهان و دندان کودکتان بسیار مهم است، اگر مراقبت نکنید، می‌تواند منجر به پوسیدگی و بیماری‌هایی شود که درد و عوارض مادام‌العمر را در پی داشته باشد.

کلینیک های دندانپزشکی لبخندون، خدمات دندانپزشکی کودکان و نوجوانان (تا سن 18 سالگی) را به‌طور کامل ارائه می‌دهد که عبارت‌اند از:

– سنجش و ارزیابی کامل دهان و دندان
– تمیز کردن دندان
– پر کردن دندان با مواد همرنگ آن
– نگه‌دارنده فضا (برای حفظ جای دندان‌های دائمی)
– ارتودنسی مداخله‌گر (Interceptive) (ابزارهای کاربردی برای عضله)
– دستگاه‌های ترک عادت
– درمان‌های پیشگیرانه مانند فلوراید و سیلانت

اهمیت دندان شیری کودکان

همانطور که دندان شیری از بین می رود، تصور غلط رایج این است که این دندان‌ها مهم نیستند. دندانهای اولیه نقش مهم دارند:

– لازمه مرحله اول هضم مواد غذایی: جویدن و گاز زدن مواد غذایی
– عادات گفتاری و تلفظ را بهبود می بخشد
– خوردن و جویدن انواع مواد غذایی مبنای توسعه استخوان ها و عضلات شکم است
– دندان‌های شیری فضا را برای دندان های دائمی ایجاد می کنند
– داشتن دندان‌های سالم باعث راحتی کودک می‌شود.
– همچنین مشکلات دندانی، سلامت کلی کودک شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به یاد داشته باشید، برخی از دندان‌های آسیاب اولیه جایگزین نمی شوند

دندانپزشکی کودکان

درمان ریشه (RCT) در دندان‌های شیری

اگر فکر می‌کنید درمان ریشه (عصب کشی) برای فرزندتان خیلی زود است، باید تجدید نظر کنید، هیچ محدودیت سن برای این درمان وجود ندارد. اگر دندان‌های اولیه (کودک) شما دچار آسیب شده است، یا اگر پوسیدگی تا عمق ریشه دندان او پیشرفت کرده است، برای داشتن دندان‌های با ثبات نیاز به درمان روت کانال دارد.

در روش درمانی روت کانال، عفونت از پالپ، بافت زنده درون ریشه های دندان، خارج می‌گردد. پالپ شامل اعصاب دندان است، بنابراین درد دندان اغلب نشان می‌دهد که پوسیدگی به پالپ رسیده است. درمان روت کانال روش ساده‌ای است که در آن از دستگاه‌هایی برای تمیز کردن کانال‌های ریشه دندان‌ها استفاده می‌کنند و سپس مواد درمانی را قرار می‌دهند، بدین منظور که دندان‌ها در حفره دهان به‌درستی حفظ گردند.

دندانپزشکی کودکان
دندانپزشکی کودکان

دستگاه‌های رایج در دندانپزشکی کودکان

– تویین بلاک (Twin Block)
– فرانکل (Frankles)
– دستگاه‌های ترک عادت
– نگه‌دارنده‌های فضا
– هدگیر (Head Gear)

عادت‌های دهانی در کودکان

اغلب کودکان عادت‌های خاصی پیدا می‌کنند که ممکن است به‌طور موقت یا دائمی برای دندان‌ها و ساختارهای حمایت‌کننده دندان مضر باشند. این عادت‌ها در نتیجه تکرار به وجود می‌آیند. در مراحل اولیه تلاش آگاهانه برای انجام این عمل وجود دارد. بعدها این عمل با آگاهی کمتر انجام می‌شود و اگر تکرار به اندازه کافی صورت بگیرد، ممکن است به ضمیر ناخودآگاه وارد شود.

بعضی از عادت‌های دهانی شایع که در کودکان مشاهده می‌شود عبارت‌اند از مکیدن انگشت شست، تنفس با دهان، فرو بردن زبان، گاز گرفتن لب، ساییدن دندان‌ها و گاز گرفتن ناخن.

دستگاه‌های ترک عادت به کودکانی کمک می‌کنند که مایل به ترک عادت هستند، اما نمی‌توانند این کار را انجام دهند، چرا که عادت به سطح ناخودآگاه وارد شده است. این دستگاه‌ها ممکن است قابل جابجایی یا ثابت باشند.

جلوگیری از مشکلات دندان در کودکان

کاربرد فلوراید (فلوراید تراپی)

یک مشکل رایج که والدین معمولا فرزندان خود را به دندانپزشک می‌برند، پوسیدگی است. علت پوسیدگی مسواک زدن غیر صحیح کودکان است. والدین باید از فرآورده های فلوراید در فواصل منظم استفاده کنند. فلوراید به مبارزه با پلاک و باکتری کمک می کند، پلاک‌ها می تواند باعث از بین رفتن مینای دندان شود که در دندان حفره را ایجاد می کند. فلوراید همچنین ساختار دندان را تقویت می کند و در رشد استخوان کمک می کند. تحت این درمان، دندانپزشک یونهای فلوراید را در ساختار دندان قرار می دهد و باعث می شود آنها بیشتر در معرض انحلال اسید قرار بگیرند. این درمان برای هر دو دندان شیری و دائمی نیز مناسب است.

مهر و موم (Sealants)

دلیل اصلی از بین رفتن دندان مواد غذایی و باکتری هایی است که در چاله ها و شکاف های دندان قرار دارند. ما مواد غذایی را از دندان های عقب مانند آسیاب که هرگز مسطح نیستند، می خوریم. منظور از حفره‌هایی که در بالا توضیح داده شده، پوسیدگی روی این دندان ها هستند. آنها به عنوان تله های بالقوه برای باکتری ها و مواد غذایی عمل می کنند و باعث می شود که دندان برای فساد حساس باشد. بنابراین نیاز به یک اقدام پیشگیرانه برای حفره‌ها نیاز است.

دندانپزشکی کودکان

سپس سیلانت های دندان را نجات می‌دهند. Sealants پوشش های پلاستیکی روی سطح جویدن دندان دائمی قرار می گیرد. آنها دندان را از فساد محافظت می کنند. به علت فشرده شدن، دندان دائمی، دندان ها و  به خصوص دندان آسیاب به دلیل فرسایش آسیب پذیر هستند.

همانطور که ما در مورد عادتها صحبت کردیم، مهم است که عادت حفظ سلامتی دهان و دندان را از سنین پایین آغاز کنیم. این یک سرمایه گذاری است که به شکل دندان های سالم و شیوه زندگی سالم تقسیم می شود. والدین باید ابتکاراتی را انجام دهند تا روش صحیح مسواک زدن را به فرزندانشان آموزش دهند و از این جهت بسیار مهم است که خودشان باید راه صحیح مسواک زدن را بدانند. با استفاده از مسواک زدن برای فرزندتان، همراهی با کودک در مسواک زدن و آنها را تشویق کنید که اقدامات پیشگیرانه انجام دهند.

مراقبت از دهان و دندان برای کودکان

با فرزندتان این گام های ساده را برای محافظت از دندان ها و حفره ها که در نهایت خطر ابتلا به حفره ها را کاهش می دهد، دنبال کنید:

– کودک دو بار در روز با یک خمیر دندان فلوراید مورد تایید پزشک مسواک بزند.
– به عنوان پدر و مادر، اگر فرزند شما کمتر از 3 سال سن داشته باشد، با استفاده از یک خمیر دندان فلوراید اندازه حدود یک دانه برنج دندان کودک را مسواک کنید.
– برای کودکان 3 تا 6 ساله، از خمیر دندان فلوراید بیش از دانه نخود استفاده نکنید.
– کودک را به استفاده از نخ دندان عادت دهید. این کمک می کند تا پلاک بین دندان های شما را حذف کنید.
– رژیم غذایی متعادل نیز مهم است. سعی کنید از خوردن نشاسته یا شیرینی پرهیز کنید زیرا باعث پوسیدگی دندان می شود.
– همیشه مراقب مسواک کردن کودک خود باشید تا مطمئن شوید که مقدار فلوراید صحیح مصرف می‌شود.

هر شش ماه کودک را برای معاینه نزد دندان‌پزشک ببرید.

لیست خدمات مرتبط کلینیکی

محدوده قیمت خدمات

هزینه خدمات با توجه به سطح خدمات مورد نیاز و نوع تخصص بکار رفته در محدوده زیر می باشد:

مراقبت های بعد از درمان

تصاویر قبل و بعد

مقالات مرتبط

ویدئوهای مرتبط

سوالات متداول