دندانپزشکی زیبایی

4.7
(7)

دندانپزشکی زیبایی یا (Cosmetic Dentistry) اصطلاحی است که دندانپزشکان برای توصیف درمان‌های دندانپزشکی که به زیبایی ظاهری دندان‌ها و لبخند می‌پردازد استفاده می‌کنند.

درمان‌های دندانپزشکی زیبایی غالباً غیر ضروری و غیر اجباری هستند اما از فواید سلامتی را در بر می‌گیرند برای مثال بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی زیبایی منجر به افزایش استحکام و مقاومت دندان و سهولت بهداشت دهان می‌شوند و اعتماد به ‌نفس شخص  را افزایش چند برابری می‌دهند. در این مقاله از سایت لبخندون به معرفی دندانپزشکی زیبایی و انواع دندانپزشکی زیبایی می پردازیم

مزایای دندانپزشکی زیبایی:

 • تطبیق پذیری دندان ها:
  با روش های دندانپزشکی زیبایی می توان همه مشکلات دندان مثل فاصله بین دندان ها و دندان های نامتناسب و کوچک و ترک خوردگی و… را با روش های دندانپزشکی زیبایی اصلاح کرد.
 • جوانتر شدن ظاهر:
  یکی از تاثیرات ناشی از افزایش سن در افراد، فرسایش و تغییر رنگ دندان ها است که با اصلاح دندان های فرسوده می توان ظاهری شاداب تر و جوان تر داشت.
 • تاثیر گذاری مثبت در برخی شرایط شغلی:
  برای برخی مشاغل مثل بازیگر یا مدل بسیار مهم است که دندان های زیبا داشته باشد و بسیاری از افراد به دلیل نداشتن طرح لبخند زیبا از حضور در اجتماع خجالت می کشند و دوری می کنند. با روش های دندانپزشکی زیبایی می توان همه مشکلات دندان را برطرف کرد و با اعتماد به نفس در اجتماع حضور پیدا کرد.
 • جلوگیری از مشکلات بعدی دندان:
  هدف اصلی دندان پزشکی بهبود زیبایی دندان و اصلاح طرح لبخند است اما انجام برخی روش ها که برای زیبایی دندان صورت می گیرد موجب تقویت دندان ها نیز می شود و از مشکلات بعدی دندان جلوگیری می کند. یکی از این روش ها باندینگ است.
 • افزایش اعتماد به نفس:
 • انجام دندانپزشکی زیبایی موجب افزایش اعتماد به نفس می شود زیرا ظاهر دندان ها و در نهایت ظاهر صورت زیبا و جوان تر می شود و این امر در افزایش اعتماد به نفس بسیار موثر است.

اگر چه درمان‌های زیبایی لبخند مستقیماً به سلامتی مرتبط نیستند اما در واقع با بهبود اعتماد به ‌نفس و بهبود کیفیت زندگی فردی و اجتماعی افراد، سلامت روانی و فیزیکی افراد را بهبود می‌بخشد. هنگامی که با دیگران صحبت میکنید لبخند تاثیر زیادی بر جذابیت چهره تان می‌گذارد. هر قدر چهره بی ‌نقص و زیبا داشته باشید اگر دندان‌هایتان کج و جلوزده، زرد و یا لب پر باشد تمامی چهره را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در دندانپزشکی زیبایی مشکلاتی مانند لبخند لثه ای، زردی و بد رنگی دندانها، فاصله بین دندان‌ها، کجی و انحراف دندان‌ها، بد شکلی لبه های دندان، لب پر شدگی و ترک‌ خوردگی، هم‌ تراز نبودن دندان‌ها، ساییدگی و کوتاه بودن دندان‌ها، جلو زدگی دندان‌ها، بزرگ بودن بیش از حد اندازه دندان‌ها و مشکلات دیگر اصلاح می‌شود.

درمان‌های دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که هدف اصلی آن زیبا سازی دندان‌ها و لبخند است. همه ما می‌دانیم لبخندی سفید و بی‌ نقص چه تأثیر شگفت ‌انگیزی بر طرف مقابل می‌گذارد به همین علت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های زیبایی چهره، زیبایی دندان‌ها و لبخند است.
همین واقعیت باعث افزایش روزافزون محبوبیت و تقاضا برای درمان‌های دندانپزشکی زیبایی شده است. در دندانپزشکی زیبایی رنگ و شکل دندان‌ها به حد ایده ‌آل نزدیک می‌شود. اما درمان‌های دندانپزشکی زیبایی چه مواردی را شامل می‌شود؟

کانتورینگ و شکل‌ دهی مینای دندان

در این زمان زیبایی مینای دندان ممکن است کاهش یافته یا بر آن اضافه شود (با باندینگ) تا شکل دندان بهتر شود. شکل‌ دهی مینا برای تغییر ابعاد، شکل و یا موقعیت دندان و تنظیم کانتورها انجام می‌شود.

این مطلب را هم بخوانید:   صفر تا صد روش های سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندان‌ها

سفید کردن دندان‌ها معمولاً به درمان بلیچینگ اطلاق می‌شود اما گاهی اوقات ممکن است از درمان‌های دیگری مانند باندینگ یا لمینت برای سفید کردن دندان‌ها استفاده شود.
در بلیچینگ محلول حاوی پروکسید هیدروژن با غلظت مشخص، در تماس با دندان‌ها قرار می‌گیرد تا لکه های دندان را از بین ببرد. بلیچینگ اگر در مطب دندانپزشکی انجام شود معمولاً تنها یک جلسه برای آن کفایت می‌کند.
در همین یک جلسه که نهایتاً ۴۰ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد همه دندان‌ها هم‌زمان سفید می‌شوند. اگر لکه و تغییر رنگ دندان شدید باشد ممکن است نیاز به دو یا سه جلسه باشد.
در هر صورت بلیچینگ حرفه‌ ای در مطب دندانپزشکی خیلی سریع نتیجه می‌دهد اما اگر ترجیح می‌دهید خودتان در خانه دندان‌های خود را سفید کنید از محصولات سفید کننده با غلظت پایین‌تر باید استفاده کنید. تأثیر بلیچینگ از چند ماه تا یکی دو سال ممکن است طول بکشد که بستگی به غذاهایی که می‌خوریم و عاداتی مانند سیگار کشیدن دارد.

باندینگ کامپوزیت

باندینگ کامپوزیت که به صورت خلاصه به آن باندینگ گفته می‌شود درمانی است که در آن محلول رزین کامپوزیت برای پر کردن سوراخ‌ها، ترک‌ها یا لب پر شدگی دندان استفاده می‌شود. همچنین ممکن است برای پر کردن پوسیدگی دندان‌هایی که در معرض دید قرار دارند از باندینگ استفاده شود.
 با این حال باندینگ در مقایسه با انواع دیگر ترمیم، در مقابل تغییر رنگ و لک و یا لب پر شدگی و شکستگی آسیب ‌پذیرتر است. هنگامی که دندان‌ها لب پر شده و یا کمی دچار پوسیدگی می‌شوند می‌توان با استفاده از رزین کامپوزیت آنها را ترمیم نمود. همچنین می‌توان از باندینگ عنوان پر کننده هم رنگ دندان برای پوسیدگی‌های کوچک استفاده کرد. از باندینگ برای بستن فاصله بین دندان‌ها و به ویژه دندانهای جلویی نیز استفاده می‌شود. در صورتی که دندان دچار تغییر رنگ و لک شده باشد و یا لبه ‌های آن بد شکل باشند یا کمی کوتاه شده باشد، می‌توان آن را با کمک باندینگ کامپوزیت ترمیم نمود.
اگر باندینگ برای اصلاح رنگ یا شکل دندانهای جلویی تنها برای سطح جلوی دندان استفاده شود به آن لمینت کامپوزیتی گفته می‌شود. لمینت کامپوزیتی برای سفید کردن دندان‌هایی که با بلیچینگ سفید نمی‌شوند، لب پر شدگی، ترک‌های دندان و همچنین پرکردن فاصله بین دندان‌ها (در صورتی که فاصله کم باشد) استفاده می‌شود. باندینگ هم رنگ دندان است.

لمینت سرامیکی (laminate)

لمینت سرامیکی یک پوسته کوچک نازک سفید رنگ است که روی سطح جلویی دندان چسبانده می‌شود تا آنها را ترمیم یا زیباتر کند. لمینت سرامیکی در آزمایشگاه ساخته می‌شود به همین علت برای لمینت کردن دندان‌ها باید یکی دو هفته صبر داشته باشید. لمینت سرامیکی همانند لمینت کامپوزیتی برای سفید کردن دندان‌ها، ترمیم و اصلاح ترک ‌خوردگی، شکستگی، فاصله بین دندان‌ها، کجی و بدشکلی و همچنین کوتاهی دندانها استفاده می‌شود با این تفاوت که موارد کمی شدیدتر را نیز می‌تواند پوشش بدهد. هزینه لمینت سرامیکی از لمینت کامپوزیتی بیشتر است.

مزایای لمینت دندان

 • از آنجا که این پوسته کاملا به دندان مى چسبد و در واقع با سطح دندان یکى مى شود ، استحکام بسیارى پیدا مى کند و در مقابل فشارهاى جویدنى نمى شکند .

 

 • لمینتها رویکرد محافظه کارانه برای تغییر شکل و رنگ دندان هستند ، لمینت کردن دندان در مقایسه با تعویض تاج دندان معمولاً نیاز به ایجاد تغییرات زیاد ندارد و در عین حال جایگزینی زیباتر و محکمتری ارائه می دهد .
این مطلب را هم بخوانید:   ارتودنسی کودکان: مزایای پیشگیری و درمان زودهنگام ارتودنسی

 

 • لمینت دندان ظاهر دندانهای طبیعی را دارد ، به بافت لثه آسبی نمیزند و در برابر لکه مقاوم است .

روکش دندان

روکش کردن کاربردهای زیادی دارد و دلایل مختلفی باعث می‌شود نیاز به روکش دندان پیدا کنید که یکی از آنها زیبایی دندان‌هاست. روکش دندان همانند لمینت برای اصلاح رنگ و شکل دندان‌ها استفاده می‌شود با این تفاوت که برای حل مشکلات شدیدتری که لمینت قادر به حل آنها نیست، به کار گرفته می‌شود. اما برای روکش کردن باید بخش زیادی از دندان تراشیده شود. به همین علت این درمان تا حدی تهاجمی محسوب می‌شود. همچنین از روکش برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته و تقویت دندان عصب‌ کشی شده استفاده می‌شود.

تغییر شکل لثه

گاهی اوقات ممکن است لثه بیش از حد رشد کرده باشد و بخش زیادی از سطح دندان را پوشانده باشد. در این صورت هنگام خندیدن، لثه بیشتر نمایان می‌شود و جلب توجه می‌کند. به این وضعیت لبخند لثه ای گفته می‌شود. در چنین شرایطی می‌توان با جراحی ساده لثه آن را کمی تغییر شکل داد تا بخش بیشتری از دندان نمایان شود و لبخند لثه ای اصلاح گردد.

افزایش طول تاج دندان

در صورتی‌ که دندان‌هایتان به صورت مادرزادی کوتاه هستند و یا در اثر ساییدگی زیاد کوتاه شده ‌اند، حتماً لبخند تان تحت تأثیر قرار می‌گیرد. دندان‌های کوتاه معمولاً یادآور سن بیشتر هستند چرا که با افزایش سن، دندان‌ها کوتاه می‌شود و هنگام لبخند بخش کمتری از آنها دیده می‌شود. اما جای نگرانی نیست چرا که می‌توانید با درمان افزایش طول تاج دندان، دندان‌های خود را بلندتر و لبخند و چهره خود را جوان‌تر کنید.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از روش‌های پر کردن جای خالی دندان است. با کمک ایمپلنت دوباره زیبایی به دهانتان بازمی‌گردد و همانند گذشته می‌توانید غذا بخورید. دندان ایمپلنتی کاملاً شبیه دندان واقعی است و از نظر زیبایی بهترین پروتز مصنوعی محسوب می‌شود.
برای این که بدانید کدام یک از درمان‌های زیبایی دندانپزشکی برای شما مناسب‌تر است حتماً با دندانپزشک مشورت کنید. چرا که ممکن است شما تصور کنید لمینت برایتان بهتر است اما شاید تنها با بلیچینگ مشکلاتتان حل شود و یا اصلا مشکل اصلی شما چیز دیگری باشد و درمان دیگری مانند ارتودنسی نیاز داشته باشید. بنابراین حتماً قبل از تصمیم ‌گیری اطلاعات کافی راجع به درمان‌ها کسب کنید و با دندانپزشک صحبت نمایید.
همه افراد می توانند از این روش ها برای زیبایی دندان های خود استفاده کنند مگر افرادی که از سلامت کامل دندان و لثه برخوردار نیستند. قبل از اقدام به زیبایی دندان باید برای رفع مشکلات سلامت دندان اقدام کنند و پس از حل مشکلات سلامت دندان می توانند از روش های دندانپزشکی زیبایی استفاده کنند.

 

ونیر کامپوزیت

به سیستم لمینت کامپوزیتی ، ونیر کامپوزیت  هم می گویند .

در این روش پوسته ها بصورت لایه لایه توسط دندانپزشک و با ماده خمیری کامپوزیت بطور مستقیم روی دندانهای بیمار ساخته و چسبانده می شود .

امروزه با معرفی کامپوزیتهای نانو و با توجه به پیشرفتهای زیادی که در خصوصیات این کامپوزیت حاصل شده ونیرهایی که با آنها ساخته می شوند از نظر دوام و استحکام و عدم رنگ پذیری بسیار ارتقا پیدا کرده اند ، از ویژگی های دیگر این سیستم حداقل دستکاری و تراش دندان است .

تفاوت دندانپزشکی ترمیمی با دندانپزشکی زیبایی

شاید همه شنیده باشند که دندانپزشکی زیبایی روشی برای ساختن لبخندی زیبا می باشد.

اما گاهی قبل از آغاز روند زیبا سازی دندان لازم است روی دندان اقدامات ترمیمی کوچکی انجام شود تا آن دندان پایه ی خوبی برای مواد دندانپزشکی زیبایی باشد.

و این جایی است که دندانپزشکی ترمیمی با زیبایی تلاقی می کند.

دندانپزشکی ترمیمی شامل مدیریت و روش هایی است که دندانپزشک برای سالم نگه داشتن دهان انجام می دهد.

این اقدامات ترمیمی شامل قراردادن ایمپلنت دندان، دندان مصنوعی، پرکردگی و روکش می باشد.

این اقدامات دندانپزشکی نیاز به گذراندن دوره تخصصی ندارند

و تنها شامل پیشگیری و اقدامات اصلاحی می باشند که دندانپزشکان پس از گذراندن دوره ی عمومی دندانپزشکی قادر به انجام آنها هستند.

بنابراین اولویت دندانپزشکی ترمیمی بهبود عملکرد دهان و دندان و به حداکثر رساندن آن است

در حالی که تمرکز دندانپزشکی زیبایی بر جنبه های زیبایی دهان و دندان و به ارمغان آوردن لبخندی زیبا برای بیمار است که البته هر دو در یک راستا عمل می کنند.

این پست پسند کردید؟

به این پست لطفا امتیاز بدید

میانگین امتیازها 4.7 / 5. تعداد مشارکت کننده ها 7

2 دیدگاه

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.