دلیل تحلیل رفتن لثه ها

هر آنچه که باید در مورد تحلیل رفتن لثه‌ها بدانید

متاسفانه لثه‌ها در گذر زمان می‎توانند عقب رفته و ساییده شوند و حتی این مسئله ممکن است تا جایی پیش رود که ریشه‎ی دندان نیز در معرض دید قرار بگیرد. تشخیص این بیماری که بیشتر با نام تحلیل لثه شناخته می‌شود، در مراحل اولیه سخت است، اما در مراحل پیشرفته، توجه فرد را به خود جلب می‌کند. مهم‌ترین دلیل تحلیل رفتن لثه ها باکتری‌های موجود در پلاک دندان می‌باشند.

همینطور اگر دندان‌های شما کج بوده و در موقعیت‌ اصلی خود قرار نداشته باشند، این موضوع نیز می‌تواند باعث تحلیل رفتن لثه ها شود.

تحلیل لثه زمانی موضوع خیلی نگران‌کننده به شمار می‌آید که تا حدی پیشرفت کرده باشد که ریشه‌ی دندان نیز دیده شود.

در این مرحله دندان شما در خطر پوسیدگی و عفونت قرار می‌گیرد. اگر فرد در مراحل اولیه، شروع به درمان کند، می‌تواند این بیماری را متوقف کند. اما اگر این بیماری به مراحل حاد خود برسد، نیاز به جراحی دندانپزشکی خواهد بود.

در صورتی که شما نشانه‌هایی همچون عقب رفتن لثه، حساسیت، درد یا عفونت را در خودتان می‌بینید، باید بگوییم که شما احتمالا به درمان‎های دندانپزشکی نیاز دارید. این درمان‌ها بیشتر شامل جرم‌گیری و تمیز کردن عمیق دندان و پیوند لثه می‌باشد.

تحلیل لثه، بیماری بسیار شایعی است اما بیشتر مردم تا زمانی که به مراحل پایانی آن نرسند، متوجه آن نمی‎شوند.

دلیل تحلیل رفتن لثه
دلیل تحلیل رفتن لثه

دلیل تحلیل رفتن لثه ها

۱) پلاک دندان

همانطور که در بالا اشاره کردیم یکی از مهم‎ترین دلایل تحلیل لثه بخاطر پلاک دندان اتفاق می‌افتد. اما چگونه؟!

زمانی که پلاک روی سطح دندان‏‌ها ایجاد می‌شود، آن می‌تواند موجب موارد زیر شود:

لثه متورم: این بیماری با نام ژنژیویت شناخته می‎شود و می‌تواند منجر به پریودنتیت شود.

پریودنتیت: این بیماری فضایی را بین دندان و لثه ایجاد می‎کند و اینگونه بنظر می‎رسد که لثه‎ی شما عقب‌تر رفته است. همینطور پریودنتیت باعث از بین رفتن بافت و استخوان‏ اطراف ریشه شده و در نتیجه تحلیل لثه و استخوان‌ها را در پی خواهد داشت.

۲) بهداشت ضعیف دهان و دندان

بهداشت ضعیف دهان و دندان و بیماری پریودنتال می‌توانند باعث عقب‌رفتن لثه شوند. اما این جمله به این معنی نیست که این مشکل در افرادی با بهداشت خوب دهان و دندان اتفاق نمی‌افتد. حتی افرادی که دوبار در روز مسواک می‌زنند و نخ دندان می‌کشند نیز، ممکن است با عقب رفتن لثه مواجه شوند.

سایش فیزیکی لثه‎ها بخاطر مسواک زدن شدید و محکم (یا مسواکی با رشته‌های نایلونی یا موئی سفت) یکی از شایع‌ترین دلایل تحلیل لثه می‌باشد.

شاید شما فکر کنید که مسواک زدن محکم یا با تعداد دفعات بیشتر، برای بهداشت دهان و دندان‌هایتان بهتر است اما باید بدانید که چنین وضعیتی می‎تواند لثه‎های شما را عقب‎تر ببرد. التهاب لثه یکی دیگر از دلایل عقب رفتن لثه می‌باشد.

۳) عوامل ارثی

گاها نیز دلیل تحلیل رفتن لثه به عوامل ارثی و ژنتیکی برمی‌گردد. این عوامل شامل موقعیت دندان و ضخامت لثه می‌باشند.

۴) بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال یکی دیگر از شایع‎ترین علل تحلیل لثه‎ها می‌باشد. بیماری پریودنتال باعث از دست رفتن استخوان‌ها و بافت اطراف ریشه دندان شده و عقب رفتن لثه در همه‏‎ی دندان‎ها را در پی دارد.

۵) سن

سن عامل اصلی برای عقب رفتن لثه است.

حدود ۸۸درصد افرادی بالای ۶۵ سال دارای حداقل یک دندان با لثه عقب‌رفته می‌باشند.

۶) سایر عوامل

سایر فاکتورهای فیزیکی که باعث تحریک لثه و عقب رفتن آن می‎شوند، شامل پیرسینگ زبان و لب، دندان‎‌های نامرتب و آسیب‌های ناشی از برخی درمان‎های دندانپزشکی می‌باشد. همینطور افرادی با لثه‎های ظریف و نازک و افرادی که سیگار می‎کشند یا تنباکو مصرف می‎کنند، نسبت به بقیه بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

دلیل تحلیل رفتن لثه
دلیل تحلیل رفتن لثه

علائم تحلیل لثه

بسیار از افراد مبتلا به تحلیل لثه ممکن است که در ابتدا هیچ علائم خاصی نداشته باشند و این‌کار را سخت می‎کند. اما با این حال هنگامی که فردی دچار تحلیل لثه می‎شود، ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

مهم‎تر از همه اینکه عقب رفتن لثه می‎تواند نشانه‎ای از مشکلات حاد دندان مثل بیماری لثه باشد و خطر پوسیدگی و افتادن دندان‌ها را افزایش دهد.

درمان تحلیل لثه

تحلیل لثه جزئی نیاز به درمان ندارد و نهایتا دندانپزشک به شما پیشگیری و نظارت بیشتر بر بهداشت دهان و دندان‎های‌تان را توصیه خواهد کرد. اما برای افرادی که نیاز به درمان دارند، گزینه‌‏های مختلفی در دسترس است:

  • جرم‌گیری و صاف‌ کردن ریشه

معمولا در موارد خفیف، دندانپزشک به شما جرم‌گیری یا تمیز کردن عمقی ناحیه‎ آسیب‌دیده را توصیه خواهد کرد. با جرم‌گیری و صاف کردن سطح ریشه، پلاک و جرم تشکیل شده روی دندان و زیر خط لثه از بین می‎رود و مشکل برطرف می‌شود.

  • وارنیش دندان

برای حساسیت‎های ناشی از عقب‌ رفتن لثه، معمولا درمان وارنیش توصیه می‌شود.

  • رزین کامپوزیت

شما می‌توانید از رزین کامپوزیت همرنگ دندان استفاده کنید و سطح ریشه‌‏ی دندان را با آن بپوشانید. همینطور این روش دندانپزشکی می‎تواند برای نزدیک کردن فاصله‎ی بین دندان‏‌ها نیز استفاده شود.

  • اصلاح لثه

امروزه کامپوزیت و پرسلین‎های صورتی رنگ (همان رنگ لثه) موجود هستند که می‌توانند برای پر کردن شکاف لثه‎هایی که عقب‎رفته‌اند، استفاده شوند. این نوع ماده برای جایگزینی ظاهری لثه کاربرد دارد و می‌تواند لبخند شما را زیباتر نماید.

  • ونیر دندان

ونیرهای متحرک از جنس اکریلیک یا سیلیکون بوده و قابل برداشتن هستند. این نوع ونیرها می‌توانند جایگزین لثه عقب‎کشیده شوند.

  • ارتودنسی

اگر دندان شما به علت نامرتبی، دچار تحلیل لثه شده است، شما می‌توانید با درمان ارتودنسی دندان‎هایتان را به موقعیت اصلی خود بازگردانید و لثه‎تان را اصلاح کنید.

  • جراحی

معمولا در موارد حاد و شدید پیوند لثه تنها راه برای درمان این بیماری می‌باشد. معمولا در این روش از بافت سقف دهان استفاده کرده و سپس آن را در زیر قسمت موردنظر پیوند می‌زنند.

پیشگیری

برخی از علت‎های تحلیل لثه قابل پیشگیری هستند و بهتر است شما از آن‎ها آگاهی داشته باشد. اول اینکه زیاد سخت و محکم مسواک نزنید و سعی کنید به آرامی و با مسواک نرمی این‎کار را هر روز تکرار کنید.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، تشکیل پلاک و تارتار مهم‌ترین دلیل تحلیل رفتن لثه است و می‌تواند منجر به بیماری پریودنتال شود. به همین دلیل شما باید بهداشت دهان و دندان‏هایتان را جدی بگیرید تا بتوانید از تشکیل تارتار جلوگیری کنید و در نتیجه مانع عقب‌ رفتن لثه‎هایتان شوید. اگر شما در مورد دندان‎هایتان و عقب رفتن لثه‎تان نگران هستید، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا اگر مشکلی هم باشد، در همان مراحل اولیه بتوان آن را درمان کرد.

نظری دهید