درمان پیشرفته لثه

لثه‌ها بخش مهمی از دهان هستند، آن‌ها دندان‌ها را در حفره دهان نگه می‌دارند و در نهایت به جویدن کمک می‌کنند. آن‌ها مانند سیستم پشتیبانی دندان هستند، بدون لثه‌ها دندان‌ها نمی‌توانند کار کنند؛ و درست مثل تمام قسمت دیگر بدن نیز به عفونت مبتلا می‌شوند. شگفت‌زده خواهید شد اگر بدانید اما بیش از 600 نوع باکتری در دهان وجود دارد که همه برای حفظ مکانی که زنده بمانند، تلاش می‌کنند. پس تصور کنید که لثه‌ها چقدر باید سخت کار کنند تا دندان‌ها را محفوظ نگه دارند. بااین‌وجود، انواع مختلفی از عفونت‌ها وجود دارند که هنوز هم می‌توانند ایجاد شوند.

شایع‌ترین نوع عفونت “ورم لثه” است که به علت رسوب لایه چسبنده سفید روی دندان، به نام “پلاک” است که اگر به‌طور صحیح تمیز نشود، کم‌کم سخت و آهکی می‌شود و تبدیل به جرم می‌گردد. با گذشت زمان، اگر فرد نتواند به‌طور مرتب مسواک بزند یا نتواند ورم لثه را درمان کند، بیماری پیشروی می‌کند و به “پریودنتیت” که معمولا به آن “پیوره” می‌گویند، تبدیل می‌شود. سلول‌های مرده باکتری به شکل ذرات غذا رسوب کرده و سخت می‌شوند و مانعی بین دندان‌ها و لثه‌ها ایجاد می‌کنند که دندان‌ها را به استخوان وصل می‌کند. در نتیجه، دندان‌ها سست می‌شوند و کم‌کم تکان می‌خورند، به علت مرحله پیشرفته‌ای بیماری، مرگ استخوان اتفاق می‌افتد و در نهایت دندان‌ها می‌افتند. اولین نشانه‌ی ابتلا به این بیماری، خونریزی از لثه است که می‌تواند در طول مسواک زدن یا گاز زدن مواد غذایی سخت اتفاق بیفتد. تورم لثه‌ها، رسوبات سخت قابل مشاهده و جرم‌های روی دندان، نشانه‌های دیگری هستند که بیشتر در قسمت زاویه‌دار دندان وجود دارند.

درمان پیشرفته لثه

بسیاری از عفونت‌های دیگر وجود دارند مانند تشکیل آبسه، تومورهای لثه‌ای، بزرگ شدن لثه که معمولا در بیمارانی که بریس دارند دیده می‌شود و بیماری‌های لثه‌ای که با توجه به شرایط بدنی نظیر دیابت، بارداری، دیسکرازی خون یا سل تعدیل می‌شوند. بسیاری از بیماری‌های دیگر وجود دارند که از نوع آلرژی هستند و به خاطر مصرف بعضی از داروهای خاص اتفاق می‌افتند. بیماری لثه نیز به دلیل سوءتغذیه رخ می‌دهد. در همه این بیماری‌ها اولین نشانه تورم و خونریزی لثه‌هاست و شدت آن بستگی به رسوبات پلاک و جرم دارد.

مطالعات علمی ثابت کرده‌اند که انباشت پلاک و جرم نیز می‌تواند باعث بیماری‌های مختلف تا 40 نوع! ازجمله بیماری‌های قلبی، عفونت‌های ریه، مشکلات روانی، آرتریت، مشکلات دستگاه گوارش و روده، زایمان قبل از موعد و حتی سرطان! شود.

بنابراین، اگر فرد نشانه‌های فوق را مشاهده کرد، چه کاری می‌تواند انجام دهد؟ اولین گام این است که به یک کلینیک نزدیک مراجعه کند و یک تمیزکاری حرفه‌ای که به “جرم‌گیری” دندان‌ها معروف است، انجام دهد. جرم‌ها را نمی‌توان با مسواک زدن از بین برد و نیاز به کمک حرفه‌ای دارد. بیشترین سؤال بیمارن در مورد سست شدن دندان‌ها بعد از جرم‌گیری است که پایدار نیستند و پس از جرم‌گیری دندان‌ها محکم‌تر می‌شوند، زیرا مانع بین دندان‌ها و لثه‌ها برداشته می‌شود. پریودنتیت معمولا نیاز به عمل جراحی دارد که بسته به‌شدت بیماری، روش مطمئنی است. برای سایر بیماری‌ها، مراجعه به جراح دندان بسیار مهم است که تنها پس از معاینه کامل می‌تواند تشخیص را بدهد.

ازاین‌رو، معاینه دندان‌پزشک در هر 6 ماه برای حفظ سلامتی دهان و دندان و سلامت عمومی شما بسیار حائز اهمیت است.

لیست خدمات کلینیکی مرتبط

محدوده قیمت خدمات

هزینه خدمات با توجه به سطح خدمات مورد نیاز و نوع تخصص بکار رفته در محدوده زیر می باشد:

مراقبت های بعد از درمان

معرفی مواد و تجهیزات مورد استفاده

تصاویر قبل و بعد

نوع درمان قبل بعد
ریشه بلند قابل مشاهده است

ویدئوهای مرتبط

سوالات متداول