دسته‌ها
ترمیم یا پر کردن دندان مقالات عمومی وبلاگ

دندان‎های لق در بزرگسالان: هر آنچه که شما در این زمینه باید بدانید

دندان‎ لق در کودکان نشانه‎ای از رشد آن‏‌ها می‎باشد و جای هیچ نگرانی نیست. اما در مورد بزرگسالان دندان لق یک اتفاق غیرعادی است و می‎تواند یک هشدار برای شما باشد. زیرا این دندان‌ها ‌دائمی هستند و قرار نیست دندان دیگری جای آن‏‌ها را بگیرد.

دندان‎ لق در کودکان نشانه‎ای از رشد دندان‌های دائمی می‎باشد و جای هیچ نگرانی نیست. اما در مورد بزرگسالان، دندان لق یک اتفاق غیرعادی است و می‎تواند یک هشدار برای شما باشد. همه‏‌ی ما با دیدن دندان‏‌های لق شوکه شده و مضطرب می‏‌شویم و این کاملا طبیعی است زیرا این دندان‌ها ‌دائمی هستند و قرار نیست دندان دیگری جای آن‌‏ها را بگیرد. دندان‏‌های لق ممکن است با علائم دیگری مثل خونریزی، ورم و قرمزی لثه‎ها همراه باشند و شما باید آن را جدی بگیرید. گاها این علائم نشانه‎ی بیماری خاصی در بدن‌تان می‎باشد و شما باید در چنین مواقعی به دندانپرشک مراجعه کنید. بهتر است که برای درمان دندان لق شده علت آن را کشف کنید. البته در بیشتر موارد این دندان‏‌های لق هیچ خطر خاصی ندارند و دندانپزشک به راحتی می‌تواند آن‎ها را درمان کند.

علت لق شدن دندان‏‎‌ها در بزرگسالان

عوامل زیر مهم‎ترین علت‏‌های لق شدن دندان‏‌ها در دوره‏‌ی بزرگسالی می‎باشند:

بیماری لثه

بیماری لثه که با نام پریودنتیت نیز شناخته می‎شود، باعث عفونت و التهاب لثه‌‏ها می‎شود. این بیماری بیشتر بخاطر بهداشت ضعیف دهان و دندان اتفاق می‌افتد. طبق گزارش رئیس پریودنتولوژی ایران حدود 70% مردم به این بیماری مبتلا هستند و گفته می‏شود که این بیماری بعد از سرماخوردگی دومین بیماری شایع عفونی در ایران می‎باشد.

مسواک زدن و کشیدن نخ دندان در سلامت لثه بسیار موثر هستند و در بیشتر موارد می‌توانند لایه‏‌ای از باکتری‌ها که با نام پلاک دندان شناخته می‌‏شوند را از سطح دندان‎هایتان پاک کنند. ولی خوب، اگر شما نتوانید این کار را به درستی انجام دهید، این می‎تواند شروعی برای بیماری لثه باشد. همانطور که اشاره کردیم پلاک دندان حاوی باکتری‏هایی است که به دندان می‎چسبند و در طول زمان سفت می‎شوند و در بیشتر موارد تنها دندانپزشک می‏تواند آن‏ها را از دندان‏هایتان بزداید. این پلاک سخت شده، تارتار نامیده می‏‌شود و می‌تواند شکاف‎هایی را در لثه‏‌ها ایجاد کند و باعث عفونت شود. با گذشت زمان، این فرآیند می‌تواند استخوان و بافت دندانها را تجزیه کند و باعث شود که دندانهای شما شل شوند.

درمان دندان لق شده
درمان دندان لق شده

از دیگر نشانه‏‌های بیماری لثه می‎توان به حساسیت، قرمزی، درد، ورم و خونریزی لثه اشاره کرد. اگر شما این نشانه‏‌ها را در خودتان مشاهده کردید، حتما در اسرع وقت به دندانپزشک‎ مراجعه کنید. تشخیص زودهنگام و درمان لثه‎های حساس می‎تواند از لق شده و افتادن دندان‌هایتان جلوگیری نماید.

بارداری

افزایش سطح استروژن و پروژسترون در دوران بارداری می تواند روی استخوان و بافت دهان و دندان‏های شما تاثیر بگذارد. مقدار بیش از حد این هورمون‎ها می‎تواند پریودانشیم را در بدن تغییر بدهد. پریودانشیم در واقع مجموعه‎ای از استخوان‏ها و رباط‎هایی هستند که از دندان‏های شما محافظت می‏کنند و آن‏ها را محکم در جای خود نگه می‎دارند. هنگامی که این پریودانشیم آسیب ببیند، ممکن است دندان‏های شما شل شوند.

درمان دندان لق شده
درمان دندان لق شده

البته این تغییرات بعد از دوران بارداری رفع می‏‌شوند و هیچ نگرانی وجود ندارد. با این حال اگر فرد در دوران بارداری دچار این مشکل شود، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کند تا از بروز مشکلات جدی‎تر جلوگیری نماید. بیشتر زنان در دوران بارداری بهداشت دهان و دندان خود را نادیده می‎گیرند، این در حالی است که در دوران بارداری فرد بیشتر در معرض بیماری لثه، پوسیدگی دندان و سایر بیماری‏های دهان و دندان قرار دارد. دندانپزشکی در بارداری باید بسیار جدی گرفته شود و اینکه گفته می‌شود درمان‎های دندانپزشکی می‎تواند برای جنین مضر باشد، یک باور اشتباه است.

ضربه

دندان‏های سالم قوی هستند اما هر ضربه‎ای به صورت می‎تواند به دندان‏ها و بافت‎ اطراف آن‎ها آسیب برساند. معمولا ضربه می‎تواند باعث لق شدن یا خرد شدن دندانهایتان شود. همینطور برخی عادت‎های رفتاری مثل فشار دادن دندان‎ها بخاطر استرس نیز می‎تواند به بافت دندان‏ها صدمه بزند و باعث شل شدن دندان‎ها شود. در صورت هر گونه ضربه و آسیب بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا قبل از هر گونه مشکلی آن‎ها را درمان کند.

درمان دندان لق شده
درمان دندان لق شده

پوکی استخوان

پوکی استخوان نوعی بیماری است که باعث می‎شود استخوان‏های شما ضعیف و شکننده شوند. در نتیجه حتی ضربات جزئی نیز می‎توانند باعث شکستگی استخوان‏ها شوند. درحالی که پوکی استخوان معمولا روی ستون فقرات، مفصل ران و مچ تاثیر می‎گذارد اما آن همچنین می‎تواند به استخوان‏های فک که از دندانها پشتیبانی می‌کند، نیز آسیب برساند و باعث شود دندان‏های شما لق شوند.

درمان دندان لق شده
درمان دندان لق شده

بعضی از داروهایی که برای درمان پوکی استخوان تجویز می‏‌شوند، می‏‌توانند سلامتی دندانهای شما تهدید کنند، اگر چه این مورد بسیار نادر است. بیس فسفونات ها از جمله داروهایی هستند که مانع از دست رفتن توده استخوانی بدن می‏شوند ولی در عین حال می‎توانند باعث لق شدن دندان‏ها شوند.

درمان دندان لق شده

درمان‏های زیادی برای لق شدن دندان‏های شما وجود دارد که بهترین آن، به علت لق شدن دندان شما بستگی دارد. دندانپزشک با تشخیص دلیل لق شدن دندان بهتر می‎تواند آن را درمان کند.

  • جرم گیری و صاف‌کردن سطح ریشه

اگر شما دچار بیماری لثه باشید، نیاز به درمان ویژه‌ای برای زدودن پلاک‏های سخت که زیر خط دندان و لثه‏‌هایتان متراکم شده‌اند، خواهید داشت. این درمان با نام جرم گیری و صاف‌کردن سطح ریشه شناخته می‏‌شود و می‎تواند تارتار و هر گونه باکتری را از سطح دندان‏های شما پاک کرده و سطح ریشه را صاف کند. این روش می‎تواند بیماری لثه را درمان کند و شکاف بین لثه و دندانها را رفع نماید.

  • داروها و دهانشویهها

این مورد می‎تواند به لثه‌‏های عفونی کمک کند، آن‏ها را التیام ببخشد و باکتری‎های دهان را از بین ببرد.

  • جراحی لثه

گاهی اوقات تجمع باکتری و رسوب های زیر آن باعث التهاب شدید لثه‏‌ها می‎شود که با روش‎های دیگر قابل ترمیم نیست، در این صورت جراحی لثه مورد نیاز می‎باشد. همینطور این روش درمانی برای استخوان‏هایی که در اثر بیماری لثه دچار آسیب دیده‎اند نیز استفاده می‏‌شود.

  • پیوند استخوان

در موارد شدیدتر بیماری لثه باعث از بین رفتن بافت‌های نگهدارنده دندان و آسیب به استخوان‌های آن می‎شود و پیوند استخوان می‎تواند بهترین درمان برای آن باشد.

  • پیوند بافت نرم

این روش درمان که با نام پیوند لثه نیز شناخته می‎شود، می‎تواند از تحلیل لثه یا دندان‏های شما در اثر بیماری لثه جلوگیری کند.

  • اسپلینت دندان

اگر دندان لق شما از لثه جدا نشده باشند، دندانپزشک می‌تواند با روش اسپلینت، دندان لق شما با یک قطعه فلز به دو دندان کناری وصل کند و از افتادن دندان‎تان جلوگیری کند.

اگر دندان‏ لق شما بیفتد، نگران نباشید. شما می‎توانید با روش‎های زیر این مشکل را رفع کنید:

  • پل دندان

پل یا بریج دندان یکی از رایج‏ترین روش‎های جایگزین دندان‌های از دست رفته می‎باشد و می‎تواند فضای خالی بین دندان‏ها را پر کند.

  •  

    ایمپلنت دندانی

ایمپلنت روش دیگری است که شما با کمک آن می‎توانید دندان از دست رفته را با دندان مصنوعی و ریشه‎‎ی تیتانیومی که به استخوان فک‎تان می‌چسبد، جایگزین کنید.

این گزینه‏‌ها برای درمان دندان‌های لق شده بسیار رایج هستند و شما باید برای انجام هر کدام از آن‎ها، با دندانپزشک‎تان مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید