حساسیت دندان پس از پر کردن

چه چیزهای باعث حساسیت دندان بعد از پر کردن می‌شود و چگونه می‎توانیم آن را کاهش دهیم؟

طبق آمارها و گزارش‌های منتشر شده، بهداشت دهان و دندان در ایران وضعیت مناسبی ندارد و به طور میانگین حداقل دو عدد از دندان‏های هر فرد ایرانی به علت پوسیدگی دندان خراب شده است! گفته می‎شود که چیزی نزدیک به ۲۰۰ میلیون دندان‌ پوسیده در ایران وجود دارد. این حجم بالای پوسیدگی دندان در سال‏های اخیر، بیشتر ایرانی‎ها را به سمت پر کردن و ترمیم آن‏ها سوق داده است. این روزها پر کردن دندان به یکی از رایج‏‌ترین روش‏های حفظ دندانهای خراب تبدیل شده‎ است و در اکثر خانواده‏‌های ایرانی می‌توان حداقل یک نفر را ‎پیدا کرد که دندان‏های خود را پر کرده‎ است. با اینکه این روش بسیار ساده و راحت می‌باشد اما بسیاری از مردم از حساسيت دندان بعد از پر كردن آن گله و شکایت دارند.

در بیشتر موارد این حساسیت در طول چند روز یا نهایتا چند هفته(بسته به علت آن) کاملا برطرف می‎شود و هیچ مشکلی خاصی پیش نمی‎آید.

حساسيت دندان بعد از پر كردن

اکثر دندانپزشکان قبل از پر کردن دندان ناحیه اطراف دندان را بی‎حس می‏کنند و در نتیجه شما در طول یکی دو ساعت بعد از پر کردن دندان چیزی احساس نخواهید کرد. زمانی که این ماده‌‏ی بی‎حسی تاثیر خود را از دست بدهد، شما یک درد غیرمعمولی در دهان‌تان احساس خواهید کرد که قبلا آن را تجربه نکرده‌اید. این حس می‎تواند شامل دندان درد‌ (مخصوصا زمانی که هوای سرد را تنفس می‎کنید یا نوشیدنی و غذاهای گرم و سرد می‌خورید)، حساسیت به لثه، درد در اطراف دندان پر شده، درد به هنگام خوردن دندان‌ها بهم یا به هنگام مسواک زدن و کشیدن نخ دندان باشد.

چیزهای زیادی می‎تواند باعث حساسیت دندان‏ بعد از پر کردن شوند که عبارتند از:

پالپیت

قبل از پر کردن دندان، دندانپزشک شما مجبور است که قسمت پوسیدگی را با کمک دریل از دندان شما بردارد. این دریل گرمایی آزاد می‏کند و این گرما گاها باعث التهاب پالپ یا همان مغز دندان می‎شود. همینطور اگر دندانپزشک به خوبی تمام پوسیدگی را از دندان شما برندارد، آن می‌تواند باعث عفونت در پالپ دندان پرشده‌ تان شود. معمولا در چنین مواقعی شما با احساس ورم یا چرک در نزدیکی دندان‎تان مواجه خواهید شد.

این مطلب را هم بخوانید:   تعرفه ی دندانپزشکی سال ۹۸

دو نوع پالپیت وجود دارد که با نام‎های پالپیت برگشت‌پذیر و غیرقابل برگشت شناخته می‎شود. پالپیت برگشت‌پذیر در جایی که دندان حساس است، اتفاق می‌افتد اما زود التیام می‌یابد و بهتر می‎شود. نوع دوم غیرقابل برگشت است و معمولا در جایی احساس می‌شود که امکان درمان آن وجود ندارد و در نتیجه دندان شما نیاز به عصب‌کشی خواهد داشت.

تغییر در نیش دندان

گاهی اوقات پر کردن دندان باعث می‎شود که ارتفاع دندان بالاتر از بقیه دندان‎هایتان شود. به این ترتیب به هنگام بستن دهان به دلیل فشار اضافی که روی دندان پر شده وارد می‎شود، ممکن است شما احساس درد کنید. در بعضی موارد نیز حتی این نیش دندان می‎تواند باعث شکاف در ماده پر شده شود. شما باید در اینصورت زودتر به دندانپزشک‌تان مراجعه کنید تا بتوانید از مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

سطوح چندگانه دندان

شما همچنین ممکن است که درد یا حساسیت را در دو سطح مختلف دندان احساس کنید. به عنوان مثال اگر تاج دندان شما از طلا بوده و داخل آن با نقره پر شده باشد، هنگام لمس آن احتمالا احساس عجیب و غریبی خواهید داشت.

درد ارجاعی

در بیشتر موارد درد در اطراف دندان پر شده احساس می‏شود که بسیار نیز رایج است. این عارضه، درد ارجاعی نامیده می‎شود و منظور از آن دردی است که علت آن در جای دیگری است.

واکنش آلرژیک

حساسيت دندان بعد از پر كردن می‌تواند بر اثر واکنش آلرژیک نسبت به ماده پرکننده باشد. حتی این حساسیت ممکن است خود را به صورت جوش یا خارش در نزدیکی دندان پر شده نشان دهد. اگر فکر می‎کنید که ممکن است نسبت به پرکننده‎ها واکنش آلرژیک داشته باشید، بهتر است که آن را با دندانپزشک‌تان در میان بگذارید. همینطور دندانپزشکان می‎توانند بعد از پر کردن نیز، آن را با ماد‎ه‎ی متفاوتی جایگزین کنند.

این مطلب را هم بخوانید:   دندان عقل نهفته چیست و چه خطراتی را به دنبال دارد؟
حساسيت دندان بعد از پر كردن
حساسيت دندان بعد از پر كردن

روش‏هایی برای درمان حساسیت دندان

حساسيت دندان بعد از پر كردن کاملا طبیعی است و بعد از چند روز تا چند هفته برطرف می‌شود. با این حال اگر بعد از چند هفته همچنان حساسیت ادامه داشت، حتما دوباره به دندانپزشک‎تان مراجعه کنید. شما می‎توانید با رعایت نکات زیر تا حدود زیادی حساسیت دندان‏تان را کاهش دهید و آن را درمان کنید.

از خمیر دندان‏های بی‏ حس‌کننده استفاده کنید

امروزه خمیردندانهای خاصی برای لثه‌‏های حساس در بازار موجود است که می‎تواند درد شما را کاهش دهد. این خمیردندان‎ها حاوی نوعی ماده‎ی بی‌حس‌کننده هستند و اگر شما به طور منظم با آن‏ها مسواک بزنید، علائم شما تا حدود زیادی کاهش خواهد یافت.

از چیزهایی که باعث حساسیت دندان می‎شوند، اجتناب کنید

در چنین مواقعی دندانپزشکان توصیه می‎کنند که از چیزهایی که باعث حساسیت دندان می‎شوند، اجتناب کنید. موقتا از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی‌های اسیدی، میوه‎هایی از خانواده مرکبات، شیرینی، ماست، غذاهای بسیار سرد یا گرم اجتناب کنید. این مواد غذایی حتی دندانهای سالم را نیز تحریک می‏کنند و می‎توانند باعث دندان درد شوند.

رژیم غذایی نرمی را انتخاب کنید

اگر دندان‌تان را تازه پر کرده‎اید، خوردن غذاهای سفت و چسبنده به هیچ عنوان توصیه نمی‎شود. چنین غذاهایی می‎تواند دندان شما را تحریک کرده و باعث فشار بیشتری روی دندان‎تان شده و دندان درد را برای شما در پی داشته باشند. همچنین از جوییدن با کمک دندانی که تازه پر شده است، در چند روز اول خودداری کنید.
مسکن‎ها نیز می‌توانند به شما کمک کنند

شما می‎توانید برای کاهش درد ناشی از پر کردن دندان از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن استفاده کنید. برای چند روز اول آن‎ها را امتحان کنید تا درد شما کاهش یابد.

این مطلب را هم بخوانید:   کامپوزیت یا آمالگام: کدامیک از این دو ماده‌ی پرکننده‌ برای دندان بهتر است؟
درمان‎ خانگی هم می‌تواند مفید باشد

بسیاری از درمان‏های خانگی وجود دارند که تاثیر آن‎ها اثبات شده است و پیشنهاد می‌کنیم که آن‎ها را هم امتحان کنید. اقداماتی مثل شستشو دهان با آب نمک و استفاده از روغن گل میخک می‌تواند به کاهش حساسیت ناشی از پر کردن کمک کند.
بهداشت دهان و دندان‏هایتان را رعایت کنید

شما به سادگی می‎توانید با رعایت بهداشت دهان و دندان‎هایتان حساسیت آن‏ها را کاهش دهید و از تحریک ناشی از بافت های اطراف دندان‎هایتان جلوگیری کنید. البته در این مدت سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. این موارد می‎تواند به درمان لثه‎های حساس نیز کمک زیادی بکند.

حساسيت دندان بعد از پر كردن
حساسيت دندان بعد از پر كردن

تغییرات در نیش دندان شایع‎ترین علت حساسیت دندان می‎باشد. در صورتی که شما نیز این مشکلی دارید، حتما به دندانپزشک‌تان مراجعه کنید. آن‎ها می‌توانند ماده پرکننده را با دیگر دندان‏های شما مطابقت دهند و مشکل شما را حل کنند. اگر هم پالپیت داشته باشید و بعد از چند هفته خود به خود رفع نشود، ممکن است نیاز به عصب‌کشی داشته باشید. حساسيت دندان بعد از پر كردن معمولا طی دو تا چهار هفته برطرف می‏شود. اگر این حساسیت بیش از چهار هفته طول بکشد، بهتر است که به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

این پست پسند کردید؟

به این پست لطفا امتیاز بدید

میانگین امتیازها / 5. تعداد مشارکت کننده ها

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.