جلو زدگی فک بالا

جلو زدگی فک بالا یا اوربایت چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

جلو زدگی فک بالا که با نام اوربایت و مال اکلوژن نیز شناخته می‌شود، نوعی ناهنجاری در بین دندان‎ها می‌باشد که در آن فک بالا و پایین هم‌تراز نیستند و فک بالا نسبت به فک پایین حالت جلوزدگی دارد. این وضعیت می‌تواند بسته به علت آن شدید یا خفیف باشد و زیبایی فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد.

البته در شرایط طبیعی دندان‌های جلویی فک بالا حدود ۲ میلی‌متر جلوتر از دندان‌های فک پایین هستند. اما اگر این این مقدار بیش از ۲ میلی‌متر باشد، دیگر نرمال نبوده و فرد دچار جلوزدگی فک بالا یا همان اوربایت است.

بسیاری از مردم هیچ مشکلی با جلو زدگی فک بالا خود ندارند و آن را به عنوان بخشی از صورت خود پذیرفته‌اند. برخی از افراد نیز ترجیح می‌دهند که این جلوزدگی را به دلایل زیبایی درمان کنند. البته فقط جنبه‎ی زیبایی این موضوع مطرح نیست و اوربایت می‌تواند باعث مشکلاتی همچون آسیب به دندان‌های دیگر، لثه یا گاز گرفتن تصادفی زبان شود.

عکس از جلو زدگی فک بالا یا اوربایت

همانطور که در عکس زیر نیز مشاهده می‎کنید، در این ناهنجاری دندان‌های فک بالا نسبت به دندان‌های پایین جلوتر هستند.

جلو زدگی فک بالا
جلو زدگی فک بالا

علت جلو زدگی فک بالا

جلو زدگی فک بالا اغلب ارثی است. شکل فک مثل دیگر ویژگی‌های فیزیکی می‌تواند از ژنتیک منتقل شود. همچنین عادت‌هایی مثل مکیدن انگشت در کودکی و استفاده از پستانک می‌توانند باعث بروز این ناهنجاری شوند.

مکیدن انگشت

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم مکیدن انگشت در کودکی می‌تواند باعث جلوزدگی فک بالا شود. اگر این عادت تا سن ۳ یا ۴ سالگی یا تا زمانی که دندان‌های دائمی ظاهر می‌شوند، ادامه یابد، فشار ناشی از آن می‌تواند باعث شود که دندان‌های دائمی شما را در زاویه‎ی غیرطبیعی رشد کنند.

استفاده از پستانک

مکیدن پستانک علت دیگری برای جلوزدگی فک بالا می‌باشد و دقیقا مثل مکیدن انگشت باعث رشد نامناسب فک می‌شود. طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۶ در مجله‎ی دندانپزشکی آمریکا منتشر شده است، استفاده از پستانک و مکیدن انگشت خطر ابتلا به مال اکلوژن را بالاتر می‌برد.

ژنتیک

اندازه‎ی فک موضوعی کاملا ژنتیکی است و برخی از افراد با فک ناهموار متولد می‎شوند. حتی اگر دقت کنید ممکن است متوجه شوید که ظاهر فک والدین یا خواهر و برادر و بستگان شما کاملا شبیه بهم هستند.

دندان‌های افتاده، دندان‌های اضافی و دندان‌های عقل

فاصله زیاد بین دندان‌ها یا ازدحام دندان‌ها می‌تواند هم‌ترازی دندان‌های جلوی شما را تغییر دهد و باعث جلوزدگی دندان‌های فک بالا شود. از دست دادن دندان می‌تواند فضای زیادی را بین دندان‌های شما ایجاد کند و این اجازه را به بقیه دندان‌ها بدهد که از موقعیت اصلی خود حرکت کنند و این موضوع نیز می‌تواند روی دندان‌های جلو شما تاثیر بگذارد.

این قضیه در مورد دندان‎های اضافی و دندان‎های عقل نیز صدق می‎کند و شلوغی بیش از حد دندان‌ها می‌تواند روی جلوزدگی دندان‌های فک بالا تاثیر بگذارد.

تومور یا کیست دهان

تومور یا کیست در دهان یا فک می‌تواند هم‌ترازی دندان‌ها یا شکل دهان و فک را تغییر دهد. معمولا تومور و کیست با درد، غده و زخم در دهان همراه است و می‌تواند دندان‎های شما را به سمت جلو حرکت دهد.

اوربایت چه خطراتی می‌تواند داشته باشد؟

اوربایت بسته به شدت آن می‌تواند باعث مشکلاتی در سلامت شما شود که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشکلاتی به هنگام صحبت کردن
  • مشکلات تنفسی
  • مشکلاتی به هنگام جوییدن غذا
  • آسیب به دندان‌های دیگر و لثه
  • درد به هنگام جوییدن
  • تغییراتی در ظاهر صورت

جلو زدگی فک بالا یا اوربایت را چگونه می‌توان درمان کرد؟

به جز مواردی که در آن اوربایت شدید بوده و باعث مشکلاتی در فرد می‌شود، درمان آن از نظر پزشکی ضروری نیست. البته اگر شما در مورد ظاهر دندان‌هایتان زیاد راضی نیستید، نیاز به مراجعه به دندانپزشک یا ارتودنسی خواهید داشت.

هیچ روش استانداردی برای جلوزدگی فک بالا وجود ندارد زیرا که فک و دندان‌ها در اندازه‌های مختلف رشد می‎کنند و این موضوع از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. دندانپزشک و ارتودنتیست بهتر می‌تواند بر اساس نیاز شما درمان لازم را پیشنهاد کند.

ارتودنسی فلزی

براکت‌های ارتودنسی فلزی و ریتینرها شایع‌ترین درمان برای جلوزدگی فک بالا هستند. با اینکه این نوع درمان بیشتر در دوران کودکی و نوجوانی انجام می‌پذیرد اما برای بزرگسالان نیز امکان درمان آن وجود دارد. این براکت‌ها در طول زمان به دندان‌ها فشار وارد کرده و آن‌ها را به موقعیت اصلی خود انتقال می‌دهند.

اگر فضا برای صاف کردن دندان‌ها وجود نداشته باشد، در این صورت دندانپزشک نیاز خواهد داشت تا دندان شما را بکشد.

گسترش کام

معمولا گسترش کام برای درمان کودکان و نوجوانانی که فک بالای آن‌ها برای رشد دندان‌های دائمی کوچک است، استفاده می‌شود. این دستگاه شامل دو قطعه است و به دندان‌های مولار بالا وصل می‌شود و محیط قوس دندان را افزایش می‌دهد.

الاینرها

الاینرها برای درمان مال اکلوژن جزئی در کودکان و نوجوانان استفاده می‌شود. در واقع الاینرها پلاستیک‌های شفاف، نرم و بادوامی هستند که متناسب با قالب دهان بیمار ساخته می‏‌شوند و روی دندان‏‌های فرد قرار می‎گیرند.

الاینرها به آرامی دندان‏ها را به موقعیت مناسب خود هدایت می‌کنند تا در نهایت دندان‎ها کاملاً مرتب شوند و در جای مناسب خود قرار بگیرند. معمولا ارتودنسی نامرئی برای اکثر بیماران در عرض ۲۰ هفته جواب می‎دهد و درمان فرد کامل می‎شود. اما با این حال این اعداد ممکن است برای هر بیمار متفاوت باشد.

جراحی فک

جراحی بیشتر برای درمان مشکلات شدید فک استفاده می‌شود تا هر گونه ناهنجاری فکی را اصلاح کند.

نکته: شما نمی‌توانید جلوزدگی فک بالا را در خانه خودتان درمان کنید و نیاز به دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خواهید داشت.

نظری دهید