دسته‌ها
بهداشت دهان و دندان

چگونه از پیشرفت پوسیدگی دندان جلوگیری کنیم؟

پوسیدگی دندان پس از سرماخوردگی دومین بیماری شایع در جهان می‌باشد. اگرچه پوسیدگی و حفره در دنیا بیشتر در کودکان و جوانان شایع‎تر است و حدود 60 تا 90 درصد کودکان دچار پوسیدگی دندان هستند…

پوسیدگی دندان پس از سرماخوردگی، دومین بیماری شایع در جهان می‌باشد. اگرچه پوسیدگی و حفره در دنیا، بیشتر در کودکان و جوانان، شایع‎تر است و حدود 60 تا 90 درصد کودکان دچار پوسیدگی دندان هستند اما این جمله به این معنی نیست که بزرگسالان در معرض پوسیدگی قرار ندارند. هر کسی در هر سنی در معرض پوسیدگی دندان می‌باشد و پوسیدگی دندان ربطی به سن و سال ندارد. وضعیت سلامت دهان و دندان در ایران نیز حال خوشی ندارد و گفته می‌شود که حدود 80درصد ایرانی حداقل 4 دندان پوسیده دارند. خبر خوب این است که شما می‌توانید پوسیدگی دندان را معکوس کنید و از پیشرفت آن جلوگیری نمایید. ما در ادامه راه‎هایی را برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان معرفی می‌کنیم که می‌توانند به حفظ دندان‏‌های شما کمک کنند.

اما قبل از آن می‎خواهیم بررسی کنیم که چگونه پوسیدگی اتفاق می‌افتد. مطمئنا دانستن این موضوع می‎تواند به شما در حفظ دندان‎های‌تان کمک کند.

چگونه حفره‌ها تشکیل می‌شوند؟

دلیل اصلی پوسیدگی دندان و حفره‌ها باکتری‎ها و مواد غذایی هستند که روند آن به شکل زیر رخ می‌دهد.

تشکیل پلاک

دهان شما پر از انواع باکتری‌‏هایی است که برای سلامت دهان و دندان‎های شما می‌توانند مفید یا مضر باشند. باکتری‎های مربوط به پلاک دندان از شکر موجود در مواد غذایی و نوشیدنی‏‌ها تغذیه می‌کنند. هنگامی که شکر با دندان‌های شما تماس حاصل می‎کند، باکتری‌ها از آن‌ها تغذیه کرده و اسید تولید می‎کنند. این اسید پلاک‎هایی را روی سطح دندان‏‌های شما ایجاد می‎کنند که برای سلامت دندان‎ها مضر هستند.

پلاک دندان ماده‎ای شفاف و چسبنده است که روی دندان‎ها و خط لثه ایجاد می‌شود.

پلاک دندان در ابتدا نرم بوده ولی اگر از سطح دندان برداشته نشود، با گذشت زمان سفت و سخت شده و دیگر از بین بردن آن‎ها در خانه کار بسیار دشواری خواهد بود. مخصوصا پشت دندان‏‌های جلو که تمیز کردن آن دشوار است، می‌تواند به محلی خوبی برای تجمع باکتری‎ها تبدیل شود.

حمله پلاک

همانطور که در بالا اشاره کردیم، پلاک دندان اسیدهایی تولید می‏‌کند که به مینای دندان حمله کرده و باعث فرسایش یا ایجاد حفره‎های کوچک روی آن‌ها می‎شود. مینا اولین لایه و رویی‌ترین قسمت دندان است که دندان را می‌پوشاند و به عنوان سخت‌ترین ماده در بدن شناخته می‌شود. بعد از حمله به مینای دندان و آسیب به آن، اسید و باکتری‎ها به لایه‎ی زیرین مینا یعنی دنتین راه پیدا می‎کنند و آن را از بین می‌برند.

لایه دنتین بیشتر آسیب‎پذیر بوده زیرا که نرم‌تر بوده و نسبت به اسید مقاومت کمتری دارد.

نفوذ به پالپ

اگر شما پوسیدگی را درمان نکنید، باکتری‎ها و اسیدها همچنان به کار خود ادامه می‌دهند تا ساختار دندان را به کل از بین ببرند. بعد از مینا و دنتین، آن‌ها به پالپ و مرکز دندان که حاوی عصب و عروق خونی است، حرکت می‌کنند. زمانی که پیشرفت پوسیدگی به این سطح می‌رسد، ممکن است که منجر به عفونت باکتریایی شود و آبسه دندان را در پی داشته باشد. شما در این مرحله ممکن است علائمی مثل دندان درد شدید، حساسیت دندان و ناراحتی هنگام جوییدن غذا را احساس کنید.

جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان
جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان

6 راه برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان

1) حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.

در حال ایده‌آل بهتر است که بعد از هر وعده‎ی غذایی(حداقل دوبار در روز) دندان‎های خود را مسواک بزنید. بعد از مصرف هر گونه مواد غذایی و نوشیدنی، حداقل 30 دقیقه صبر کنید و سپس مسواک بزنید. مخصوصا در مورد مواد غذایی اسیدی هیچ‌گاه بلافاصله مسواک نزنید چرا که مواد اسیدی مینای دندان را برای مدت کوتاهی نرم کرده و مسواک می‌تواند به سطح مینا آسیب بزند.

اگر بعد از خوردن غذا یا میان وعده نمی‌توانید دندان‏‌های خود را مسواک بزنید، حداقل دهان‎تان را با آب یا دهانشویه بشویید.

 • هر سه ماه یکبار مسواک‌تان را عوض کنید.
 • بعد از سرماخوردگی حتما مسواک‎تان را جایگزین کنید.
 • حتما قبل از خواب مسواک بزنید.
 • بیش از حد یا بسیار شدید و محکم مسواک نزنید.
 • حداقل دو دقیقه مسواک بزنید.
 • زبان‎تان را هم مسواک بزنید.
 • از مسواک نرمی استفاده کنید.

2) از دهانشویه استفاده کنید

اگر شما در خطر بالای پوسیدگی دندان قرار دارید، بهتر است که از دهانشویه استفاده کنید. به یاد داشته باشید که دهانشویه فقط به عنوان روش کمکی برای تمیز کردن دندان‎ها کاربرد دارد و نمی‎تواند جایگزین مسواک و نخ دندان شود. اکثر دهانشویه‏‌ها حاوی فلوراید بوده و می‌توانند پیشرفت پوسیدگی را متوقف کنند. فواید استفاده از دهانشویه زیاد بوده و علاوه بر پوسیدگی دندان می‎تواند برای سفید کردن دندان‎ها، جلوگیری از بیماری لثه، رفع بوی بد دهان و درمان عفونت و زخم بکار برده شود.

پیشنهاد می‎کنیم که که یک شب در میان، از دهانشویه استفاده کنید تا بتوانید باکتری‎های دهان‎تان را کنترل کرده و پوسیدگی دندان را مهار کنید.

3) حداقل دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید

مراجعات منظم به دندانپزشکی می‌تواند هر گونه پوسیدگی دندان را در همان ابتدا مهار و درمان کند. مخصوصا افرادی با شرایط زیر بیشتر در برابر پوسیدگی و حفره قرار دارند و باید به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنند:

 • افراد سیگاری
 • خانم‎های باردار
 • افرادی که از مشکلات لثه رنج می‌برند
 • افرادی با سیستم ایمنی ضعیف
 • دیابتی‌ها

4) خوردن مواد غذایی شیرین را محدود کنید

غذاهای قنددار و کربوهیدرات اسیدهایی تولید می‌کنند که می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند و باعث پوسیدگی دندان‎ها شوند. پیشنهاد می‎کنیم غذاهای قنددار را با وعده‏‌های غذایی اصلی مصرف کنید زیرا باعث می‎شود که اسید مواد قنددار رقیق‌تر شود و در نتیجه شدت تخریب آن‌ها کاهش یابد.

5) رژیم غذایی سالمی را انتخاب کنید

رژیم غذایی مناسب برای سلامت عمومی بدن مخصوصا بهداشت دهان و دندان‌ بسیار مهم است. توجه کنید هر چه دفعات وعده‎های غذایی شما بیشتر باشد، آسیب بیشتری به دندان‎های شما وارد خواهد شد. غذاهای حاوی کربوهیدرات مثل چیپس، نان، ماکارونی، شیرینی به دندان‎ها می‌چسبند و شرایط را برای رشد باکتری‎ها فراهم می‎کنند. همینطور بهتر است از خوردن کشمش، آبنبات، کارامل، عسل، شربت، نوشابه، نوشیدنی‌های شیرین مخصوص بعد ورزش، نوشیدنی‌های انرژی زا، قهوه و میوه خشک را به حداقل برسانید.

6) استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید

نخ دندان یکی از مهم‏ترین عوامل موثر در جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان است و بدون آن شما حدود 40درصد از سطح دندان‎های‌تان را تمیز نخواهید کرد. شما به کمک نخ دندان می‌توانید مانع تجمع پلاک و باکتری‎ها در بین دندان‎های‌تان شوید.

دیدگاهتان را بنویسید