https://www.labkhandoon.com/تکنولوژی-منحصر-ب…رد-در-دندانپزشکی/

معرفی ۳ تکنولوژی منحصر به فرد در دندانپزشکی

1
(1)

در عصر طلایی رشد علم و فناوری قرار داریم ؛ دورانی که گوشی های هوشمند، رایانه ها و شبکه‌ی جهانی ارتباطات، همه غیرممکن ها را ممکن ساخته اند و بهتر است انسان برای عقب نماندن از این سرعت خیره کننده، حتی چشم بر هم نزند!

دنیای دندانپزشکی نیز پا به پای این پیشرفت ها در حال دویدن است و اگر در زمان انتظار در مطب دندانپزشکی، به جای غر زدن کمی دقت کنیم، می بینیم که چقدر خوش شانسیم! در این مقاله در مجله دندانپزشکی لبخندون به معرفی۳ تکنولوژی منحصر به فرد در دندانپزشکی می پردازیم با ما همراه باشید:

پروپریشن

چند سالی است که هندپیس های الکترونیکی در مراکز دندانپزشکی جا خوش کرده اند؛ ابزارهای روزمره و همیشگی دندانپزشکان.

هندپیس های بادی (توربین) با سرعتی بین ۳۰۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰ دور در دقیقه می چرخند و با فشار هوا کار می کنند. اما نقطه ضعف بزرگ، گشتاور آنهاست. مواد متراکمی مانند طلا و زیرکونیا، سرعتشان را کم می کند؛ بر خلاف هندپیس های الکترونیکی که دارای گشتاور ثابتی هستند. یک توربین هوایی در حین پروسه پرپ، در محدوده ای بین ۱۵۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دور در دقیقه عمل می کند و بنابراین برای عملکرد موثر روی ساختار دندان، به نیروی اضافه ای نیاز دارد. اما همین گشتاور پایین، در بعضی پروسه ها مفید واقع می شود و با بهینه سازی تشخیص مارجینال ها، می تواند رستوریشن های بهتر و تمیزتری به ارمغان آورد.

علاوه بر این، برای بیمارانی که از نشستن روی یونیت وحشت دارند، کار کردن در سرعت و گشتاور پایین تر می تواند یک مزیت باشد ؛ چرا که ارتعاش و صدا کمتر خواهد شد و به کاهش استرس آن ها کمک زیادی می شود.

این مطلب را هم بخوانید:   حفظ نکات مهم در کار برای دندانپزشکان

با همه این تفاسیر، هندپیس های الکتریکی به دلیل کارایی نهایی بیشتر و کاستن طول پروسه درمان، بیشتر مورد استفاده دندانپزشکان قرار می گیرد.

 کیور کردن

یکی دیگر از فرآیندهایی که زیر سایه ظهور تکنولوژی، به جایگاه ایمن و سریعی دست یافته، کیور کردن است. بیشترِ لامپ های LED موجود در بازار با خروجی قابل قبول ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی وات بر سانتی متر مربع، در جایگاه متوسطی قرار دارند اما در این میان، لایت کیورهایی هم پیدا می شود که فراتر از این بازه عمل می کنند.

مدل های Valo و Valo Grand از محصولات کمپانی اولترادنت، با شدت نوری معادل ۳۲۰۰ میلی وات بر سانتی متر مربع قادر هستند تنها در ۳ ثانیه، یک لایه استاندارد ۲ میلی متری از کامپوزیت شید A2 را کیور کنند و این معجزه علم است!

یکی دیگر از شگفتی های این عرصه، محصول Fusion 5 از کمپانی Dentlight است که با شدت نور ۴۰۰۰ میلی وات بر سانتی متر مربع (و شدت نور ۲۳۰۰ میلی وات بر سانتی متر مربع از فاصله ۱۰ میلی متری) قادر است کامپوزیت هایی با شیدهای مختلف را در ۳ ثانیه کیور کند. به این ترتیب حتی با وجود مستقیم نبودن زاویه تابش، درمانی ایمن و با کیفیت را تضمین می کند.

 

 لوپ و سیستم بزرگنمایی

بدون شک دید بهتر، درمان بهتری فراهم می کند. امروزه بیش از ۸۰ درصد دندانپزشکان از تجهیزات بزرگنمایی استفاده می کنند و این خبر بسیار خوشایندی است. طبیعتاً هرچه تصویر بزرگتر باشد، دقت کار بیشتر خواهد شد. اما دندانی که در مقیاس بسیار زیادی بزرگ شده باشد، مدیریت دشوارتری دارد. پس چگونه می توان از هر دو مزیت “دقت” و “تسلط” به طور همزمان بهره برد؟

این مطلب را هم بخوانید:   دندان عقل را بکشید، قبل از اینکه شما را بکشد!!

نگاهی بیندازیم به دو محصول ارائه شده از سوی کمپانی Orascoptic. یکی از آنها EyeZoom است؛ یک لوپ تک فریمی با بزرگنمایی تنظیم پذیر و قابلیت ۳، ۴ و ۵ برابر کردن ناحیه. یک ابزار فوق العاده مفید برای مطب های شلوغی که دندانپزشکان به دنبال سرعت بالاتر بدون کاهش کارایی هستند.

 

این پست پسند کردید؟

به این پست لطفا امتیاز بدید

میانگین امتیازها 1 / 5. تعداد مشارکت کننده ها 1

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.