هر آنچه درباره ی آبسه و کیست باید بدانید، تفاوت آبسه و کیست

زمانی که لثه ها، دندان و اطراف دهانمان دچار عفونت و توده ای بیرون بزند، دقیقا نمی دانیم این توده ی برجسته کیست یا آّبسه است. از لحاظ ظاهری این دو شبیه هم هستند ولی از لحاظ علمی و تشخیص و درمان دندانپزشکی بسیار متفاوت هستند و اگر همچین توده های در ناحیه لثه، استخوان آرواره ها، دندان و زبان، لپ و لب حتما به متخصص دندانپزشک مراجعه کنید تا معاینه های لازمی انجام دهد و تشخیص بدهد کدام از توده های آبسه یا کیست دهانی دچار شده اید.

اما در این مقاله تعریف مختصری از آبسه و کیست و تفاوت این دو را برای شما آورده ایم تا آگاهی لازم از توده های چرکی آبسه و کیست داشته باشید.

آبسه چیست؟

آبسه توده های کوچک و بزرگ از چرک، گلبول های سفید خون مرده و باکتری در لثه و داخل اسخوان فک به وجود می آورد. آبسه ها زمانی که پالپ دندان ( عصب دندان) دچار عفونت بشود و باکتری ها در قسمت پالپ دندان تجمع می کنند و نمی توانند در مقابل باکتری ها دفاع کنند توده هایی به شکل آبسه در دهان بیرون می زنند.

انواع آبسه

سه نوع آبسه وجوود دارد:

۱٫      آبسه لثه:

آبسه فقط در لثه به وجود می آید. ربطی به دندان و پریودنتال ندارد.

۲٫     آبسه پریودنتال:

آبسه پریودنتال دربافت های استخوان دندان تشکیل می شوند.

۳٫     آبسه پریاپیکال:

آبسه پریاپیکال در قسمت داخلی دندان یعنی پالپ و ریشه ی دندان ها به وجود می آیند. اگر معالجه و درمان نکرد به سمت  استخوان نفوذ می کند.

این مطلب هم بخوانید!!!  معرفی ۳ تکنولوژی منحصر به فرد در دندانپزشکی

علائم شایع آبسه شامل موارد زیر است:

 • درد شدید و دردناکی که ناگهان به وجود می آید و به تدریج بدتر می شود
 • رنگ صورت قرمز و در ناحیه ی دهان مبتلا به آبسه است متورم
 • لثه های متورم ، قرمز و همراه با درد شدید
 • آزاد شدن چرک و عفونت به داخل دندان
 • حساسیت به غذاها و نوشیدنی های گرم و سرد
 • بوی بد دهان به همراه طعم ناخوشایند در دهان
 • سست شدن دندان مبتلا به آبسه است.
 • تب بالا و بی حالی
 • برای برخی از بیماران ، درد آبسه دندان گسترش می یابد تا بر گردن و گوش تأثیر بگذارد. درد هنگام خوابیدن ممکن است شدیدتر باشد.

کیست چیست؟

کیست دهان یک کیسه ها برجستگی داخل آن مایع و بعضی اوقات چرک و عفونت است. کیست به مانند توده ای سفتی است ک در ناحیه های زبان، لثه، استخوان دندان و در نقاط دیگر بدن هم رشد می کند. در کل حالت خوش خیم است و خود به خود بهبود می یابند؛ اگر توجه نکرد و بیش از حد کیست رشد کند منجر به سرطان می شود.

کیست ها ماه ها و حتی سال ها طول می کشد رشد کند و تشخیص آن ها بسیار سخت است و فقط با تصویر برداری رادیوگرافی و نمونه برداری می توان انجام داد.

علائم هشداردهنده ی وجود کیست ها

 • درد یا فشار حاد در دندان یا لثه ها
 • مشکل در جویدن و بلعیدن
 • درد مداوم گلو و کوفتگی
 • کیست ها باعث جابجایی دندان ها می شوند
 • کیست ها باعث رنگ دندان ها و لثه ها تغییر می دهند.
این مطلب هم بخوانید!!!  بهترین زمان برای مراجعه به دندانپزشک چه زمانی است؟

تفاوت کلی آبسه و کیست های دهانی

در اینجا با تعریف و علائم کیست ها و آبسه ها آشنا شده اید. آبسه ها با درد های شدید و تاب آوری همراه هستند بر اثر عفونت دندان ها و دندان هایی که بعد از عصب کشی به وجود می آیند. دندانپزشکان به راحتی متوجه به وجود آمدن آبسه در دهان شما می شوند. اما کیست ها بدون هیچ درد و علائمی ماه ها و سالیان رشد می کنند و گاهی در بعضی مواقع دندان درد یا در ناحیه ی لثه احساس درد کنید شاید بخاطر این درد ها به نزد دندانپزشک بروید و اگر دکتر دندانپزشک ماهری باشد می تواند حدس به وجود آمدن کیست را بزند و کیست ها فقط با رادیوگرافی در برابر اشعه ی ایکس مشخص می شود و با نمونه برداری هایی که  جراح دندانپزشک انجام می دهد. می توان تشخیص داد.

از لحاظ تعریفی و آکادمی دندانپزشکی برای آبسه تعریف و علائم مشخصی دارد ولی برای کیست تعریف واحد و علائم مشخصی وجود ندارد.

خطرات ناشی از نادیده گرفتن آبسه و کیست

درمان حرفه ای یک جراح دندانپزشکی و با تجربه برای هر نوع آبسه و کیست ضروری است. بدون توجه متخصصان ، هر دو می توانند باعث ایجاد مشکلات سلامت دهان دیگری شوند.

با نادیده گرفتن طولانی مدت آبسه و کیست با عوامل زیر برخورد کنید:

 • مشکلات عملکرد دهان – با بزرگ شدن آنها ، آبسه ها و کیست می توانند در برابر دندان ها و ریشه های شما فشار بیاورند. درد و فشار ناشی از آن می تواند بلعیدن و جویدن را مشکل تر کند.
 • استخوان فک آلوده شده با آبسه ضعیف ششده است، کیست ها می توانند عفونت هایی ایجاد کنند. عدم درمان عفونت ها و باکتری ها استخوان فک ضیعف تر و تحلیل یابند.
 • در مواردی که آبسه و کیست است در ابتدا می توان دندان را درمان معالجه کرد اما با پشت گوش انداختن و عدم درمان و معالجه ی دندان مجبور به کشیدن دندان می شوید.
 • هر زمانی که مشکلات سلامت دهان و دندان داشتید حتما به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه کنید تا از عوارض و عواقب بعدی جلوگیری شود.
این مطلب هم بخوانید!!!  دندانپزشکی و آنچه که درباره رشته ی دندان پزشکی باید بدانید؟!

درمان های خانگی آبسه و کیست

مسکن هایی که می تواند دردکیست و بخصوص آبسه را کاهش داد حتما با تجویز پزشک مورد نظرتان باشد از جمله مسکن ها عبارتند از: ایبوپروفن؛ آسپرین و آنتی وبیوتیک ها

افرادی که دچار آسم و زخم معده هستند از خوردن ایبوپروفن خودداری کنند.

داروهای خانگی و سنتی هم می توان به کاهش آبسه و کیست کمک کند ولی این داروها به صور موقتی هستند عبارتند از: شستشو دهان با آب و نمک، روغن اورگانو (پونه کوهی)، روغن میخک و گیاه میخک برا درد دندان بسیار مفید است، کمپرس یخ، روغن آویشن و سیر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن