علت تغییر رنگ روکش دندان چیست و چگونه می‎توانیم دوباره آن را به رنگ اولیه بازگردانیم؟

چند سالی می‎شود که روکش‎ دندان به یکی از محبوب‎ترین روش‎های درمانِ بدرنگی، بدفرمی، نامنظمی و فواصل بین دندان‎ها تبدیل شده است. این روکش‎های کامپوزیتی و سرامیکی در سرتاسر دنیا طرفداران بسیاری پیدا کرده‎اند و همه به دنبال رسیدن به یک لبخند جذاب، یا به قول معروف، هالیوودی هستند. با همه‏‌ی محبوبیتی که این روکش‎ها دارند، اما برخی از افراد، از تغییر رنگ روکش دندان با طول گذشت زمان گله می‌کنند.

بله، متاسفانه روکش‌ها نیز مثل دندان‌‏ها می‎توانند تغییر رنگ دهند و در طول زمان لکه‌‌هایی روی سطح آن‎ها پدیدار شود. اگر روکش دندان، تغییر رنگ دهد، دیگر روش‎ بلیچینگ دندان برای آن کاربرد نخواهد داشت و به همین خاطر شما باید از تغییر رنگ آن‌ها پیشگیری کرد. البته تعدادی راه‎حل برای رفع این مشکل وجود دارد که ما در ادامه به آن‎ها می‌پردازیم.

دلایل تغییر رنگ روکش دندان

1)        مواد غذایی و نوشیدنی‌

معمولا روکش دندان از دو ماد‏ه‎ی کامپوزیت و پرسلین ساخته می‎شود که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. پرسلین ونیر ظاهر طبیعی داشته و بسیار سخت و پایدار می‌باشد. همینطور این جنس از روکش دندان، به راحتی تغییر رنگ نمی‎دهد و در برابر لکه‎دار شدن بسیار مقاوم هستند. به این ترتیب شما با روکش‎های پرسلین ونیر می‌توانید با خیال راحت چای و قهوه نوش جان کنید و نگران دندان‎های‎تان نباشید.

کامپوزیت ونیر نیاز به تعداد مراجعات کمتری به دندانپزشک دارد و هزینه‏‌ی آن، نسبت به پرسلین ونیر پایین‌تر می‎باشد. این ماده‎ی کامپوزیت به راحتی مثل مینای دندان تغییر رنگ نمی‎دهد اما با گذشت زمان می‌تواند مقاومت خود را از دست ‎دهد و رنگ بگیرد.

مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‎هایی مثل چای و قهوه‌ به مدت طولانی باعث ایجاد لکه‎های سطحی روی روکش‎های کامپوزیتی می‎شوند.

مخصوصا در مورد افراد سیگاری، نیکوتین می‎تواند باعث ایجاد لکه‌های زرد و قهوه‌ای روی دندان‎ها شود و ظاهر ناخوشانیدی به دندان‎ها دهد.

این مطلب هم بخوانید!!!  بلیچینگ چیست و چه مضرات و عوارضی دارد؟

2)       عقب‌ رفتن لثه

هر چقدر سن شما بالاتر می‎رود، خط لثه‎تان شروع به عقب‌ رفتن می‎کند. این اتفاق برای همه ممکن است رخ دهد و به این معنی نیست که آزاردهنده و رنجش‌آور است. حالا اگر شما از روکش دندان استفاده می‏‌کنید، این شکاف بین روکش و خط لثه نمایان می‌شود. با اینکه از لحاظ تکنیکی تغییر رنگ رخ نمی‎دهد اما با این حال بسیاری از مردم آن را ناخوشایند می‎دانند. همینطور ممکن است که غذا بین شکاف دندان و خط لثه شما گیر ‎کند و به محلی برای تجمع باکتری‎ها تبدیل شود و در نهایت پوسیدگی و حساسیت دندان را در پی داشته باشد.

متاسفانه پیشگیری از عقب‌ رفتن لثه تقریبا غیرممکن است اما شما می‎توانید از بدتر شدن آن جلوگیری کنید. از دندانپزشک‎تان بخواهید تا نگاهی به آن بیندازد و چکاب‎های منظم دندانپزشکی‎تان را فراموش نکنید.

3)      تروما یا ضربه

اگر شما تجربه‏ی تروما یا ضربه مثل افتادن از جایی یا اصابت شدید چیزی به صورت‎تان را داشته باشید، لایه دنتین(بافت زیر مینای دندان) ممکن است آسیب ببیند. دنتین رنگ زردی داشته و این اتفاق باعث می‌شود که زردی دنتین نمایان‌تر شود و شما ممکن است که آن را به صورت تغییر رنگ در روکش دندان حس کنید.

از آنجا که روکش دندان پوسته‏‌ی بسیار نازکی هستند، هر گونه تغییر در رنگ دندان زیرین، از طریق آن نشان داده می‎شود.

اگر این چنین اتفاقی برای شما بیفتد، دندانپزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند تا دندان‎های خود را از پشت بلیچینگ کنید تا انعکاس آن باعث شود روکش شما سفیدتر دیده شود. در این مورد سفید کردن دندان‎ها با درمان‎های خانگی نمی‎تواند موثر باشد و بهتر است حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

این مطلب هم بخوانید!!!  دندانپزشکی در بارداری: کدام‌ درمان‌های دندانپزشکی به هنگام بارداری مجاز هستند؟

4)       جنس روکش

اگر روکش دندان شما قدیمی است، احتمالا آن‎ها از چیزی غیر از پرسلین ساخته شده‌اند. این کامپوزیت‏‌های قدیمی نسبت به لکه و مواد غذایی حساس بوده و به راحتی رنگ می‌گیرند. اگر شما می‌خواهید دندان‌های شما طبیعی بنظر برسند و در مورد تغییر رنگ روکش دندان دیگر نگرانی نداشته باشید، پرسلین ونیر بهترین انتخاب برای شما باشد.

اگر شما در حال حاضر از روکش‏‌های کامپوزیتی استفاده می‎کنید، بهتر است که آن‎ها را با نوع پرسلین جایگزین کنید. این نوع روکش‎ دندان‎ها به مدت طولانی‏‌تری دوام می‎آورند، لبخند شما را سفید‌تر و درخشان‎تر نشان می‎دهند و از دندان‎های شما بهتر محافظت می‎کنند زیرا که ترک و شکستگی در آن‌ها نسبت به کامپوزیت کمتر است.

تغییر رنگ روکش دندان
تغییر رنگ روکش دندان

آیا می‎توان دوباره روکش دندان‎ها را سفید کرد؟

احتمالا شما با مشاهده‏‌ی لکه‏‌های زرد و قهوه‌ای روی روکش‏‌های کامپوزیتی، به دنبال روش‎های خانگی برای سفید آن‎ها خواهید گشت. اما بهتر است بدانید که کامپوزیت به خوبی به این درمان‎های خانگی پاسخ نخواهد داد. به همین دلیل باید شما با دندانپزشک‎تان در این باره صحبت کنید.

خوشبختانه شما می‌توانید با برخی روش‏‌های دندانپزشکی، ظاهر روکش‎های کامپوزیتی را بهبود ببخشید و لکه‎ها را از سطح آن‎ها پاک کنید. بنابراین سعی کنید هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر تغییر رنگ روکش دندان شما شدید باشد، احتمالا دندانپزشک به شما توصیه می‎کند تا آن‎ها را جایگزین کنید. به طور معمول کامپوزیت ونیرها به مدت 5 تا 7 سال عمر دارند.

این مطلب هم بخوانید!!!  عصب کشی دندان چیست؟

چگونه از تغییر رنگ روکش دندان‎ها جلوگیری کنیم؟

تغییر رنگ روکش دندان بیشتر به رژیم غذایی و سبک زندگی شما بستگی دارد. سعی کنید نکات زیر را به عادات روزانه‎تان تبدیل کنید تا به راحتی بتوانید از تغییر رنگ روکش دندان‌هایتان جلوگیری کنید.

به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید

اگر شما روکش دندان دارید، باید دندان‎های خود را درست بعد از خوردن غذا مسواک بزنید. خمیردندان‎های سفیدکننده انتخاب خوبی برای بسیاری از مردم هستند اما این نوع خمیردندان‎ها دارای خاصیت سایش بوده و می‌توانند سطح ونیرها را از بین ببرند.

مراقب چیزهایی که می‌خورید باشید

غذاهای سفت و سخت می‌توانند به ونیر دندان آسیب برسانند، همینطور مواد غذایی اسیدی مثل عصاره لیمو نیز می‎توانند باعث سایش سطح ونیرها شوند. از خوردن آب‌نبات، آدامس و گوشت سفت خودداری کنید. غذاهایی مثل ادویه‌کاری، مربا، گوجه‌فرنگی، فلفل قرمز و سس گوجه فرنگی می‌توانند باعث ایجاد لکه‎هایی روی ونیر دندان شوند.

هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید

حداقل دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید تا هر گونه آسیب و  تغییر رنگ را به موقع تشخیص داده و درمان شود. در مورد تغییر رنگ روکش دندان با دندانپزشک‌تان صحبت کنید و راهنمایی‎هایی بیشتر را از او بخواهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن