دسته‌ها
مقالات عمومی

ترمیم دندان شکسته و انواع شکستگی دندان

هر چند دندان‌ها عضو محکمی از بدن هستند اما ممکن است دچار شکستگی هم بشوند. شکستگی دندان ممکن است بر اساس یک حادثه رخ دهد، برای مثال در هنگام بازی، افتادن از ارتفاع، جویدن غذای سفت و یا حتی گرمی و سردی غذا که به مینای دندان آسیب وارد می‌کند و ممکن است در دراز مدت این ترک‌ها به شکستگی تبدیل شوند. زمانی که دندان شما دچار ترک و گاهی شکستگی می‌شوند ممکن است درد زیادی را احساس نکنید به جز اینکه به طور ناخودآگاه زبان شما به این قسمت تیز و شکسته گهگاهی برخورد خواهد کرد. البته این در صورتی است که شکستگی جزئی باشد اما اگر قسمت بزرگی از دندان شکسته شود اعصاب موجود در آن ناحیه تحریک می‌شوند و وقتی در معرض غذای گرم و سرد قرار می‌گیرند و یا وقتی هوای سرد وارد فضای دهان می‌شود واکنش نشان خواهند داد. درد دندان شکسته ممکن است بازه‌ای باشد اما بیشتر اوقات این درد زمانی که فرد غذا می‌خورد بیشتر می‌شود. جدای از تمام این موارد در ادامه قصد داریم انواع شکستگی دندان و راه‌هایی که برای ترمیم دندان شکسته وجود دارد را بررسی کنیم.

دندان‌ها با قرار گرفتن در معرض یک فشار تصادفی یا گرمی و سردی غذا ممکن است دچار ترک و شکستگی شوند. اما انواع مختلف شکستگی دندان کدامند و ترمیم دندان شکسته چگونه انجام می‌شود؟ برای پاسخ به این سوالات در این مطلب از لبخندون همراه ما باشید.

انواع مختلف شکستگی دندان:

شکستگی دندان نیز مانند هر چیز دیگری انواع مختلفی دارد. در ادامه شما را با انواع شکستگی دندان آشنا کرده و راه‌هایی برای ترمیم دندان شکسته ارائه می‌دهیم.

شکستگی کاسپ دندان

کاسپ به سطح برجسته جونده دندان گفته می‌شود و شکستگی کاسپ هم به معنای آسیب به این ناحیه است. این شکستگی درد زیادی ندارد و ممکن است پزشک برای ترمیم یا درمان آن از روکش استفاده کند.

شکستگی کلی یا دندان نصف شده

زمانی این نوع از شکستگی دندان اتفاق خواهد افتاد که بیمار از درمان دندان ترک خورده خود غفلت کند. در این حالت دندان به قسمت‌های مختلفی شکسته خواهد شد. ترمیم این نوع از شکستگی دندان دشوارتر از شکستگی کاسپ دندان است.

دندان ترک خورده

ترک خوردگی دندان در برخی مواقع می‌تواند سطحی باشد. اما عدم رعایت و پیگیری برای درمان ممکن است این ترک را تا ریشه دندان برساند. در این حالت ترمیم دندان شکسته دشوارتر از زمانی است که شکستگی سطحی باشد.

شکستگی عمودی تا ریشه

این نوع شکستگی با درد بسیاری همراه است. زیرا شکستگی از سطح دندان به صورت عمودی تا ریشه ادامه خواهد داشت. درد این نوع شکستگی به دلیل التهاب و عفونت عصب‌های اطراف ریشه است.

ترک‌های مویی

ترک‌های مویی در بیرونی‌ترین سطح دندان یعنی مینای دندان رخ می‌دهند که کِریز لاین هم نامیده می‌شوند. این مدل از شکستگی به ندرت باعث ایجاد درد در بیمار می‌شود.

شکستگی ناشی از پوسیدگی

همان طور که از نام این مورد مشخص است این مدل شکستگی به دلیل پوسیدگی رخ خواهد داد. در این حالت به دلیل پوسیدگی سطحی، دندان استحکام بیرونی خود را از دست خواهد داد و به راحتی دچار ترک و شکستگی خواهد شد.

اگر دندانی دچار ترک شود هیچ راه درمان خانگی برای آن وجود ندارد و حتما باید به پزشک مراجعه شود. هر چند ممکن است با وجود ترک درد زیادی احساس نکنید و گاهی با تغییر دمای فضای دهان این درد کمی واضح‌تر شود. که این درد ناشی از تحریک و آسیب به اعصاب دندان است که زمان باز و بسته شدن دهان و همچنین جویدن غذا بیشتر خواهد شد. اما هرگز نباید ترمیم دندان شکسته خود را پشت گوش بیندازید.

ترمیم دندان شکسته

راه‌های مختلف ترمیم دندان شکسته

ترمیم دندان شکسته با توجه به نوع شکستگی انجام می‌شود. بعد از مراجعه به پزشک و با تشخیص نوع شکستگی بهترین راه برای ترمیم دندان شکسته شما انتخاب می‌شود. ترمیم دندان شکسته انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

باندینگ: ترمیم شکستگی دندان

یکی از راه‌های ترمیم دندان شکسته باندینگ است. اگر شکستگی در دندان‌هایی جلویی اتفاق افتاده باشد باندینگ یکی از روش‌های درمانی است. باندینگ دندان علاوه بر زیبایی برای ترمیم هم به کار می‌رود، با استفاده از باندینگ دندان مواد پرکننده دندان در سطح میکروسکوپی به لایه مینای دندان متصل می‌شوند. مواد باندینگ اغلب از کامپوزیت تشکیل شده است. مواد مورد استفاده برای باندینگ در نهایت شبیه به دندان طبیعی خواهد شد که در نهایت برای بالا بردن استحکام به دندان نور فرابنفش می‌تابانند.

روکش: ترمیم شکستگی دندان

اگر که قسمتی از دندان کاملا از دست رفته باشد که علت آن می‌تواند پوسیدگی و همچنین شکستگی‌های عمیق و عمودی باشد بهترین راه استفاده از روکش است، که در این صورت با حذف قسمت از بین رفته یک روکش مناسب برای دندان ساخته خواهد شد.

پولیش مینای دندان: ترمیم شکستگی دندان

از دیگر روش‌های ترمیم دندان شکسته می‌توان به پولیش مینای دندان اشاره کرد. در حالتی که شکستگی مویی و کاملا سطحی باشد بهترین راه استفاده از پولیش است که با استفاده از این روش می‌توان سطح دندان را هموار کرد و ظاهر دندان را ترمیم کرد. ساده ترین روش درمانی مورد استفاده هنگام ترک دندان یا شکستگی دندان شکل‌دهی دندان است که اغلب به همراه باندینگ مورد استفاده قرار می گیرد.

ونیر: ترمیم شکستگی دندان

ونیر دندان لایه‌ای از جنس کامپوزیت یا سرامیک به رنگ دندان است که روی سطح ظاهری دندان قرار می‌گیرد. ونیرها پوششی برای نواقص دندان هستند. دلیل عمده استفاده از این روش دوام و همچنین ظاهر زیبای آن است. این روش اغلب برای ترمیم شکستگی دندان‌های جلویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  در صورت مراقبت ونیر‌ها عمر طولانی خواهند داشت.

ایمپلنت دندان: ترمیم شکستگی دندان

همان طور که می‌دانید ایمپلنت یا کاشت دندان پین‌هایی هستند که از متریالی به اسم تیتانیوم ساخته می‌شود و با جراحی در فک بیمار قرار می‌گیرد. ایمپلنت زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شکستگی‌ها عمیق باشند و تا ریشه ادامه داشته باشند، به عبارتی برای نجات خود دندان نتوان کاری کرد، در این صورت دندان کشیده شده و برای جایگزین دندان‌های آسیب دیده و از دست رفته از ایمپلنت استفاده می‌شود.

عصب کشی: ترمیم شکستگی دندان

یکی دیگر از روش‌های درمانی و ترمیم دندان شکسته عصب کشی است. در این حالت، اگر ترک دندان گسترش پیدا کند و همچنین عفونت و التهاب اطراف دندان آسیب دیده زیاد باشد از این روش استفاده می‌شود. عموما بعد از انجام عصب کشی یک تاج بر روی دندان قرار می‌گیرد که از آن در برابر فشار محافظت می‌کند.

تاج: ترمیم شکستگی دندان

به عنوان یکی از راه‌های ترمیم دندان شکسته می‌توان به تاج اشاره کرد. با استفاده از تاج از وارد شدن فشارهای ناشی از جویدن غذا به دندان آسیب دیده جلوگیری می‌شود. تاج مانند یک محافظ است که بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد، همچنین از افتادن دندان جلوگیری می‌کند و ظاهر زیباتری به دندان می‌بخشد.

بهترین راه برای جلوگیری از شکستگی دندان این است که در صورت احساس درد و یا مشاهده ترک‌های سطحی به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با تشخیص درست یکی از راه‌های ترمیم دندان شکسته انتخاب و انجام شود. فراموش نکنید که با پیگیری زود احتمال بروز مشکلات جدی‌تر را کاهش خواهید داد. همچنین با مراقبت‌ در خوردن غذا و نوشیدنی‌های گرم و سرد نیز می‌توانید احتمال ترک خوردگی‌ها را به شدت کم کنید، زیرا همین ترک خوردگی‌ها گاهی منجر به شکستگی خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید