ترمیم دندان آسیب دیده

ترمیم دندان آسیب دیده: با دندان‎های ترک خورده و شکسته چه کار کنیم؟

مینای دندان یا همان پوشش بیرونی دندان‏‌ها، یکی از سخت‎ترین عضو‎های بدن از لحاظ استحکام است. اما با همه‎ی سختی که مینای دندان دارد، در برابر ضربه یا خوردن غذاهای سفت یا گاز زدن میوه و آجیل آسیب‎پذیر است و می‎تواند منجر به ترک‎خوردگی یا شکستن دندان‏‌ها شود. این تجربه مشترکی برای بسیاری از افراد است و یکی از دلایل شایع از دست دندانها در تمامی دنیا می‎باشد. روش‎های زیادی برای ترمیم دندان آسیب دیده در دسترس هستند که می‎توانند از افتادن دندان شما جلوگیری نمایند و زیبایی دندان‏ های حفظ کنند.

علت ترک‎خوردگی یا شکستن دندان‏‌ها

در بیشتر موارد دندان شکسته و ترک خورده هیچ دردی ندارد، مگر اینکه این آسیب تا حدی باشد که به عصب دندان نیز رسیده باشد. اگر این شکستگی تا خود لایه‎ی داخلی یعنی عصب دندان پیش‎ رود، شما ممکن است متوجه درد و حساسیت دندان به هنگام جویدن و نوشیدن مواد غذایی بسیار گرم یا سرد شوید. دندان‏ها به دلایل زیادی می‏توانند شکسته یا خرد شوند که رایج‏ترین آن‏ها عبارتند از:

 • خوردن مواد سفت و سخت مثل یخ، آجیل آبنبات
 • ضربه به دهان(در اثر تصادف، زمین خوردن یا بر اثر فعالیت‏های ورزشی)
 • بهم فشردن دندان‎ها موقع خواب
 • پرکننده‏‌های دندان
 • تغییر ناگهانی درجه حرارت دهان(خوردن همزمان غذا یا نوشیدنیهای بسیار داغ و سرد)
 • افزایش سن، معمولا افراد بالای 50 سال بیشتر در معرض ترک‎خوردگی دندان قرار دارند.

علائم دندان ترک خورده و شکسته

بیشتر مواقع ترک خوردگی و شکستگی دندان جزئی بوده و دیده نمی‎شوند. علائم زیر می‎توانند به شما در تشخیص آن‏ها کمک کنند.

 • احساس ناهمواری روی سطح دندان
 • سوزش لثه‎ اطراف دندان شکسته شده
 • احساس درد به هنگام روی هم قرار گرفتن دندان‎ها
 • درد به هنگام جوییدن غذا
 • حساسیت به گرما، سرما یا شیرینی
 • احساس درد‌های موقت در دندان
 • ورم لثه‎ اطراف دندان ترک خورده
ترمیم دندان آسیب دیده
ترمیم دندان آسیب دیده

انواع درمان برای ترمیم دندان آسیب دیده

درمان دندان‏ ترک خورده یا شکسته بیشتر به اندازه‏‌ی آن، جایی که دندان در آن قرار دارد، علائم آن، شدت آن و اینکه آیا ترک‏‌خوردگی به خط لثه رسیده‌است یا نه، بستگی دارد. در هر صورت شما باید هر چه زودتر به دندانپزشکتان مراجعه کنید تا از عفونت و آسیب‎ بیشتر جلوگیری نمایید. با توجه به موارد بالا دندانپزشک معمولا یکی از درمان‏های زیر را برای ترمیم دندان آسیب دیده پیشنهاد می‌‏کند.

انواع درمان‌ها برای دندان ترک‎خورده

ترمیم دندان آسیب دیده

باندینگ

باندینگ روشی برای ترمیم‏‌های جزئی دندان و جایگزینی بخش‌های از دست رفته دندان است. در این روش دندانپزشک از یک رزین پلاستیکی برای پر کردن ترک و شکاف دندان استفاده می‏‌کند تا ظاهر طبیعی دندان را حفظ کند و آن را به حالت اولیه بازگرداند. مواد رزین دقیقا همرنگ دندانها هستند و با صاف شدن سطح دندان‌ها، امکان تشخیص آن وجود ندارد.

تاج دندان

تاج دندان روش دیگری است که برای ترک و شکاف دندان می‏تواند بکار رود. در این روش از یک وسیله‎ی پلاستیکی که از پرسلین یا سرامیک ساخته می‏‌شود، برای پوشش سطح آسیب دیده‌ی دندان استفاده می‏‌شود. برای قرار دادن تاج دندان، دندانپزشک در ابتدا قسمتی از دندان شما را خالی می‌‏کند تا بتواند فضای کافی را برای قرار دادن تاج دندان ایجاد کند. این تاج دندان‏ها متناسب با رنگ دندان شما ساخته می‏‌شوند و شما نباید هیچ نگرانی از این جهت داشته باشید.

این فرآیند ممکن است که چند هفته‎ای طول بکشد. البته با پیشرفت تکنولوژی این امکان فراهم شده است که دندانپزشکان تاج دندان پرسلین را در مطب خود بسازند و این بازه زمانی را کاهش دهند. با مراقبت مناسب شما می‏‌توانید از تاج دندان تا آخر عمرتان استفاده کنید.

عصب کشی

اگر ترک‏‌خوردگی دندان شما شدید باشد و تا مغز دندان شما پیش رفته باشد، احتمالا دندانپزشک‌تان به شما عصب کشی را برای درمان پالپ آسیب دیده پیشنهاد خواهد کرد. این روش می‎تواند از عفونت یا تضعیف دندان شما در آینده جلوگیری کند.

کشیدن دندان

اگر اعصاب و ریشه دندان زیاد آسیب دیده‎ باشد، کشیدن دندان تنها گزینه‌ای است که شما پیش رو دارید.

بدون درمان

بسیاری از مردم ترک‌های بسیار کوچکی را روی مینای دندان‌شان دارند. اگر این ترک‌ها روی ظاهر فرد تاثیر نگذارد و دردی نیز ایجاد نکنند، می‏‌توان آن را درمان نکرد.

انواع درمان‌ها برای دندان شکسته

ترمیم دندان آسیب دیده

اتصال مجدد دندان

اگر شما دندان شکسته را داشته باشید، می‎توانید آن را درون یک لیوان شیر قرار دهید تا مرطوب بماند چرا که کلسیم آن را زنده نگه می‎دارد. اگر شیر پیدا نکردید، می‏توانید آن را به لثه‏‌تان بچسبانید و سپس بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید تا آن‎ها در صورت امکان قطعه شکسته را به دندان‎تان بچسبانند.

باندینگ

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم باندینگ یکی از روش‎های رایج برای ترمیم جزئی دندان است. در این روش سطح دندان شکسته را با پوششی از رزین کامپوزیت(پلاستیک) یا پرسلن(لایه‎ای از سرامیک) می‌پوشانند و شکل طبیعی دندان را به آن می‎دهند. با استفاده از نور فرابنفش این ماده درون دهان سفت شده و خشک می‌شود. بعد از خشک شدن شکل گیری دندان صورت می‎گیرد تا مواد دقیقا با دندان‌ها متناسب شوند. با مراقبت مناسب باندینگ حداقل تا 10 سال می‏تواند عمر کند.

ونیر پرسلین

ونیر پرسلین لایه‎ای به رنگ دندان می‎باشد که روی سطح دندان قرار می‏‌گیرد تا شکستگی آن را پوشش دهد. قبل از اتصال ونیر، دندانپزشک شما، کمی از مینای دندان را می‎تراشد تا فضای خالی را برای قرارگیری ونیر ایجاد شود. به لطف مواد بادوامی که امروزه در ساخت ونیر پرسلین بکار برده می‏‌شوند، این روکش‎ها حدود 30 سال عمر می‏‌کنند.

اونله

اگر تنها قسمتی از دندان شما شکسته شده باشد، دندانپزشک شما احتمالا به شما درمان اونله را پیشنهاد خواهد کرد. البته اگر آسیب شدید باشد تاج دندان انتخاب بهتری می‎باشد.

مراقبت و پیشگیری

درست است که شما نمی‎توانید دندان شکسته یا ترک خورده را در خانه درمان کنید و لی می‏توانید از بروز آن جلوگیری نمایید. بهداشت دهان و دندان می‌تواند به شما در داشتن دندان‏های قوی کمک زیادی بکند. دو بار در روز مسواک بزنید، هر روز نخ دندان بکشید و هر شش ماه یکبار به دندانپزشکتان مراجعه کنید.

همینطور شما می‏توانید با اجتناب از خوردن غذاهای سفت از برو چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. محافظ دندان نیز می‎تواند به شما از بروز چنین مشکلاتی به هنگام ورزش یا فعالیت‏های این چنینی کمک زیادی بکند.

نظری دهید