دسته‌ها
وبلاگ

بهداشت دهان و دندان از نگاه اسلام

امروزه بیماری های لثه و پوسیدگی دندان به طور چشم گیری در میان مردم جهان شایع شده است. بیماری های دهان و دندان بر روی محدوده ی گستره ای از دستگاه های مختلف بدن تاثیر میگذارد؛ بیماری ها عفونت دهان و دندان بر اندام های مختللف بدن از جمله مغز، قلب و سلامت های خونی منجر به سکته های قلبی و مغزی و ….. منجر می شود.

سازمان بهداشتی جهان بر اساس عدم رعایت بهداشت دهان و دندان شعاری بیان کرده است « انسان سالم ، محور توسعه ی پایدار»تا مردم جهان  و سیاست های کشور ها بر رعایت بهداشت دهان و دندان برنامه ریزی کنند. اما در هزار و چهارصد  سال پیش زمانی که حضرت رسول اکرم مبلغ دین اسلام شدند، درباب بهداشت و درمان حدیث های فراوانی از ایشان به جای مانده است.

یکی از احادیثی که به شعار سازمان بهداشتی مربوط می شود می فرمایند: زندگی بدون سلامتی و تندرستی، حیات بدون خیر و برکت است.

خداوند متعال در این جهان تمام خواص دارویی هر درمانی را قرار داده است؛ و انسان با علم وانشی که به دست می آورد، توانسته تمام دردها و درمان ها را بشناسد و از نعمت های الهی بهره ببرد. در نگاه اسلامی طبیب و دارو فقط یک نقش واسطه گر هستند. درمان کننده ی اصلی، حداوند بزرگ و حکیم است. و در نگاه و قلب دین اسلام هر چه بر ضرر جسم و روح انسان باشد، حرام و مکروه است. و هر چه بر جسم و روح انسان مفید باشد، واجب و مستحب است. در آخر اگر چیزی برای جسم وروح انسان نه فایده  و نه ضرریداشته باشد مباح است. و تمام علم بشر بر این نگاه به نتیجه مثبت و پی برده است که خداوند همیشه صلاح و خیر بشر را می خواهد.

جهان امروز با افزایش ارتباطات و موقعیت های اجتماعی افراد توجه زیادی به بهداشت دهان و دندان کرده است. بهداشت دهان و دندان در سلامت فردی پر اهمیت است.دندان ها علاوه بر آماده کردن جهت هضم معده، در زیبایی ظاهری، تکلم حروف و تنظیم اصوات نقش مهمی دارد. و اهمیت بهداشت دندان باید از زمان کودکی مورد توجه قرار گرفت و از زمانی که دندان های شیری هست مراقبت های ویژه ای قرار گرفت تا رویش دندان های دائمی به صورت منظم و  مرتب  در کنار هم قرار بگیرند. بیماری های دهان دندان یکی از رایج ترین بیماری های جهان اخیر است. ۹۹ درصد مردم جهان مشکلات بیماری دهان و دندان را دارند.

دلیل این بیماری ها عدم توجه به بهداشت دهان و دندان مثل مسواک زدن و نخ دندان و غیر و استفاده از غذاهای ناسالم که دارای مواد قندی می باشد منجر به پوسیدگی و خرابی دندان می شود.  در این باب پیامبر اسلام و ائمه ی اطهار درباره ی حفظ سلامت دهان و دندان و پیشگری از پوسیدگی و جلوگیری از خراب شدن دندان ها توجه ی بسیاری کرده است. حضرت علی (ع) می فرمایند: بدرستی که دهان های شما راه های تلاوت قرآن است پس آن را با مسواک پاکیزه نگه دارید. حضرت رسول (ص) نیز می فرمایند: ترک مسواک از اخلاق ناپسند است و کسانی که آن را ترک می کنند را رها کن.

 

در علم امروز دندان پزشکی روش های جدید و نوینی برای پیشگیری از بیماری های دهانی و دندانی ایجاد کردند به عنوان مثال مسواک، خلال دندان و نخ دندان و غیر… است. در دین اسلام اهمیت زیادبی به این وسایل داده است که امام صادق می فرمایند: جبرئیل همراه با مسواک و خلال و حجامت بر پیامبر نازل شد.  دین اسلام، دین سلامت و تندرستی است. و در تمام موارد جسم انسان، دستور به رعایت بهداشت و پاکیزگی داده است. جالب این است که اعمال حج، انسان حتی حق ندارد در صورت خارش بدن، خود را بخاراند یا موی سر خود را شانه بزنه ولی می تواند دندانش را مسواک بزند حتی از لثه ی فرد خون بیاید و تاکید شده است که کار مسواک زدن خود را ادامه دهند و حتی کفاره ای ندارد.

 

رسول اکرم برای حفظ دندان های سالم می فرمودند که از غذاهای داغ پرهیز کنید و بگذارید غذا سرد شود و میل کنید که منجر به خرابی دندان ها می شود و در حدیثی می فرمایند: از خوردن شیرینی پرهیز کنید، دشمن دندان های شما است. حضرت محمد (ص) در زمینه ی مسواک زدن توصیه های بسیاری کرده است. گویی مسواک زدن یکی از سنت های انبیای الهی بوده است.

مسواک زدن به عنوان شست و شوی دهان که متکی بر بهداشت و سلامتی است، مقرارتی توسط رسول اکرم(ص) شروع کرده است. حضرت جبرئیل به قدری بر سفارش مسواک زدن  به پیامبر می کرد، پیامبر در سخنانش می گوید که گمان کرده است حضرت جبرئیل میخواهد مسواک زدن را واجب کند. در صورتی دیگر پیامبر می فرمایند که اگر بر امتم سخت نبود، حتما مسواک زدن را برای هر نمازی دستور می دادم.

رسول اکرم می فرمایند: مسواک زدن هشت فایده دارد: دهان راپاکیزه می کند، لثه را محکم می نماید،چشم را روشن می سازد. بلغم را از بین می برد، فرشتگان را خوشحال می کند، پروردگار را خشنود می کند، اعمال خوب را می افزاید و معده را اصلاح می کند. به قدری مسواک زدن در دین اسلام مهم است که حضرت محمد(ص) میفرماید: دو رکعت نماز خواندن با مسواک بهتر از هفتاد رکعت نماز بدون مسواک زدن است. و در هنگام وضو بسیار توصیه کردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید