بهترین مارک ایمپلنت

بهترین مارک ایمپلنت کدام است؟

یکی از مشکلات شایع برای افرادی که قصد دارند ایمپلنت انجام دهند انتخاب بهترین مارک ایمپلنت است. اینکه بتوانید بهترین مارک ایمپلنت را انتخاب کنید شاید کمی سخت به نظر برسد اما شاید با کمی دسته بندی و آگاهی از قیمت‌ها و مشورت با پزشکتان بتوانید بهترین مارک ایمپلنت و محصول را انتخاب کنید که علاوه بر کیفیت قیمت مناسبی هم داشته باشد.

همان طور که می‌دانید ایمپلنت یا کاشت دندان پین‌هایی هستند که از متریالی به اسم تیتانیوم ساخته می‌شود و با جراحی در فک بیمار قرار می‌گیرد و پروتز دندان (ثابت و متحرک)، قابل اتصال به این ایمپلنت‌ها هستند. ایمپلنت انواع مختلفی دارد و دسته‌بندی‌های بسیاری با توجه به کاربرد، نوع کاشت، تعداد مرحله‌ها و همچنین کشور سازنده قرار می‌گیرد. در ادامه در مورد این دسته‌ بندی‌ها و همچنین انتخاب بهترین مارک ایمپلنت بیشتر خواهیم گفت تا با آگاهی از این موارد بهترین گزینه را انتخاب کنید.

انواع ایمپلنت بر اساس کاربرد

اساسی‌ترین کاربرد ایمپلنت جایگزین کردن دندان است. اما این مورد خود به چند دسته تقسیم می‌شود: جایگزین کردن یک دندان، جایگزین کردن چند دندان، ترکیبی از پل دندانی ثابت و متحرک، تکیه‌گاه برای حرکت دندان و اُوردنچر. اجازه دهید توضیح مختصری از هر کدام این موارد بدهیم.

جایگزین کردن یک دندان همان طور که از نامش پیداست برای جایگزینی یک دندان از ایمپلنت استفاده می‌شود. با استفاده از این نوع ایمپلنت یک تاج یا روکش دندان را جاگذاری می‌کنند.

جایگزین کردن چند دندان، با استفاده از این مدل چند دندان افتاده را می‌توان با چندین ایمپلنت جایگزین کرد که شامل یک پل دندانی ثابت می‌باشد که یک پل سه واحده می‌باشد و توسط دو ایمپلنت نگه داشته می‌شود، و یا می‌توان از چند ایمپلنت استفاده کرد که تعداد دندان‌های بیشتری را نگه می‌دارند. معمولاً حداقل ۴ تا ۸ ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان‌های یک فک کامل، و ۱۰ یا تعداد بیشتری روکش دندان توسط پل دندانی ثابت نیاز است.

ترکیبی از پل دندانی ثابت، این مورد زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ایمپلنت فقط و فقط نقش نگهدارنده و یک پل ثابت را دارد. در این مورد ایمپلنت به بخش متحرک مورد نظر متصل خواهد شد.

اما اُوردنچر چیست؟ اوردنچر موردی است که دو یا چند ایمپلنت به صورت استاندارد یا مینی‌ ایمپلنت برای تثبیت دندان مصنوعی و حفظ استخوان زیرین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالیکه بیشتر دندان‌های مصنوعی متداول مستقیماً بر لثه و استخوان فک فشار وارد می‌کنند و موجب تحلیل استخوان می‌گردند، اُوردنچرهای متکی بر ایمپلنت از استخوان محافظت می‌کنند. اُوردنچرها امروزه به عنوان نوع استاندارد مراقبت از بیمارانی که تمام دندان‌های خود را در فک بالا، پایین یا هر دو از دست داده‌اند، در نظر گرفته می‌شود.

بهترین مارک ایمپلنت

 

تکیه‌گاه برای حرکت دندان، ایمپلنت‌ها چه به صورت استاندارد و چه به صورت میکرو مینی‌ ایمپلنت باشند، امروزه برای ایجاد تکیه ‌گاه‌های بسیار پایدار و غیر قابل حرکت و ثابت برای فراهم کردن امکان حرکت سریع‌تر و راحت‌تر دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

انواع ایمپلنت براساس دسته‌بندی

 

ایمپلنت‌های ساب پریواستیل

این نوع عموما برای عمل‌های تک مرحله‌ای استفاده می‌شود. از طرفی مزیت اصلی آن این است که می‌تواند دندان مصنوعی را برای افرادی که ارتفاع استخوانی کافی ندارند محکم نگه دارد.

ایمپلنت‌های اندواستیل

این ایمپلنت‌های دندانی برای عمل‌های دو مرحله‌ای، متداول هستند. این مدل با جراحی مستقیما داخل استخوان فک قرار می‌دهند و جایگزین پل یا دندان مصنوعی متحرک هستند.

شاید فکر کنید که دانستن این موارد بیهوده است، اما بدون شک داشتن آگاهی نسبت به این موارد به شما کمک خواهد کرد تا بهترین مارک ایمپلنت و بهترین نوع آن را انتخاب کنید.

انواع ایمپلنت براساس تعداد مرحله

ایمپلنت‌های تک مرحله‌ای

این روش شامل ایمپلنت یک قطعه‌ای بلندتر است که پس از جایگذاری در داخل استخوان فک، از لثه بیرون می‌زند بنابراین پس از سپری شدن دوره التیام، اباتمنت و تاج را می‌توان بدون جراحی دیگری برای باز کردن روی ایمپلنت، جایگذاری کرد.

ایمپلنت دو مرحله‌ای

از شایع‌ترین نوع ایمپلنت، ایمپلنت‌های دو مرحله‌ای است. در این روش هنگام جراحی ایمپلنت را به طریقی که داخل استخوان زیر لثه محکم شود، در استخوان فک جایگذاری می‌کنند.  بعد از مرحله اول باید مدت زمانی را صرف جوش خوردن ایمپلنت کنیم، بعد از آن جهت اتصال اباتمنت و ترمیم، سطح روی ایمپلنت دندان باز خواهد شد.

انواع ایمپلنت بر اساس کشور سازنده

این مورد ممکن است بیشترین تاثیر را در کیفیت و حتی قیمت ایمپلنت بگذارد. برخی از کشورهای سازنده این قطعات از تکنولوژی‌های منحصر به فردی استفاده می‌کنند که تاثیر بسزایی بر قیمت این قطعات می‌گذارد.

از کشورهای سازنده این قطعات می‌توان به کره، آمریکا، سوئیس و برخی کشورهای اروپایی اشاره کرد. ایمپلنت‌های کره‌ای بیشترین قطعاتی هستند که در کشور ما موجود است و از آن استفاده می‌کنند. اما تعداد اندکی از ایمپلنت‌های اروپایی در کشور ما موجود است. این نوع ایمپلنت‌ها از همه گران‌تر هستند و بیشتر توسط کشور‌های ایتالیا و آلمان و فرانسه ساخته می‌شوند.

ایمپلنت‌های آمریکایی نیز اکثرا تحت لیسانس کمپانی‌های معتبر آمریکایی  زیر نظر آن‌ها  در کشورکره جنوبی تولید و بسته بندی می‌شوند. علت این امر نیز محدودیت‌های ارتباطی بین دو کشور می‌باشد که تامین قطعات را از کشور آمریکا مشکل ساخته است. مورد آخر ایمپلنت‌های سوئیسی است، از جمله برند ایمپلنت sic  که به علت کیفیت و تکنولوژی بالای ساخت و همچنین قیمت مناسب بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع ایمپلنت بر اساس روش کاشت

ایمپلنت فرورونده

این روش یکی از رایج ترین انواع ایمپلنت دندان است که در آن کاشت به صورت یک پیچ یا استوانه در استخوان‌های فک قرار می گیرد و دارای پهنا و طول متفاوت می‌باشد.

ایمپلنت برسازی درون کاشت دندانی

این نوع از قالبی فلزی ساخته شده است و به استخوان فک چسبیده و در زیر لثه قرار می‌گیرد تا بتواند دندان ساخته شده را نگه دارد. عموما برای بیمارانی استفاده می‌شود که مشکل ارتفاع استخوان فک دارند.

ایمپلنت دارای چهارچوب راموس

این مدل زمانی استفاده می‌شود که استخوان پایینی فک برای ایمپلنت دندان ریشه‌ای بسیار نازک باشد. این چهارچوب در گوشه عقب استخوان فک در دهان و نزدیک چانه قرار می‌گیرد. زمانی که در جای خود قرار گرفت و بافت اطراف آن ترمیم شد یک میله در اطراف لثه قابل مشاهده است که دندان‌های مصنوعی با توجه به این میله ساخته می‌شوند.

انواع ایمپلنت از نظر متصل کننده ها

ایمپلنت‌های دندانی بر اساس نوع یا شکل سرشان هم نیز دسته بندی می‌شوند:

متصل کننده شش ضلعی داخلی، متصل کننده شش ضلعی خارجی، متصل کننده هشت ضلعی داخلی.

انواع ایمپلنت بر اساس اندازه

ایمپلنت با پلتفرم استاندارد: این ایمپلنت ها قطری بین ۳٫۵ تا ۴٫۲ میلی متر دارند و معمولا در بخش جلوی دهان جایگذاری می‌شوند.

ایمپلنت‌های با پلتفرم پهن: این ایمپلنت ها که ۴٫۵ تا ۶ میلی متر قطر دارند، معمولا در عقب دهان برای دندان‌های آسیاب استفاده می‌شوند.

ایمپلنتهای باریک یا مینی: این دسته از ایمپلنت‌ها قطری بین ۲ تا ۳٫۵ میلی متر دارند و برای افرادی استفاده می‌شوند که فضای کافی بین ریشه دندان‌ها برای ایمپلنت‌ها در اندازه معمولی وجود ندارد.

دسته‌های دیگری هم برای ایمپلنت‌ها وجود دارد، از جمله طبقه بندی بر اساس سطح، بر اساس طراحی ایمپلنت و همچنین بر اساس نوع بدنه.

انواع ایمپلنت بر اساس سطح

مواردی که بر اساس این نوع دسته بندی می‌شوند عبارت هستند از پوشیده، بافت دار، ماشینی و صاف.

انواع ایمپلنت بر اساس طراحی بدنه

این دسته بندی شامل توخالی، یکپارچه، منفذ دار، مسطح، رِزوه دار و استوانه‌ای می‌باشد.

انواع ایمپلنت بر اساس انواع بدنه

در این دسته‌ بندی می‌توان به اسید خراش داده، شن پاشی شده، سطح زبر شده، پوشش هیدروکسی اپاتیت پاشش پلاسما، پاشش پلاسما و سطح تیتانیوم ریزشیار اشاره کرد.

جدای از تمامی این موارد شاید این پرسش برای شما پیش بیاید که بهترین متریالی که برای ساخت ایمپلنت استفاده می‌کنند چیست؟ پاسخ فلز تیتانیوم است. این متریال با بدن انسان سازگاری بسیار دارد و همچنین کیفیت بالا و عمر طولانی نیز دارد. تیتانیوم یک لایه ظریف بر روی سطح خود تولید می‌کند که از آن در برابر پوسیدگی محافظت می‌کند. این لایه در برابر اسید، ترکیبات نمک و اکسیژن مقاومت بالا دارد. علاوه بر این تیتانیوم ضد مغناطیسی بوده و هیچ گونه ضرری برای فرد ندارد. اصلی‌ترین دلیل استفاده از تیتانیوم این است که بدن انسان آن را به عنوان جسم خارجی پس نمی‌زند.

اما دانستن این موارد چه فایده‌ای دارد؟ آیا اصلا به انتخاب درست شما برای بهترین مارک ایمپلنت کمکی می‌کند یا خیر؟ قطعا کمک می‌کند زیرا فرایند کاشت دندان و ایمپلنت تنها به برند و شرکت سازنده بستگی ندارد. بلکه به موارد بسیاری وابسته است، از جمله مهارت پزشک، مراقبت‌های بعد از ایمپلنت و همچنین شرایط فرد مراجعه کننده. پس علاوه بر انتخاب بهترین مارک ایمپلنت باید تمامی موارد فوق را نیز در نظر داشته باشید و با انجام و رعایت آن‌ها نتیجه دلخواه را بدست بیاورید.

نظری دهید